Logo
Logo
Słownik
Poprzednie hasło Następne hasło
Wybierz literę

Kwiat

Organ roślin nasiennych, w którym wykształcają się wyspecjalizowane elementy służące do rozmnażania generatywnego roślin. Kwiat jest częścią pędu. Części kwiatu są przekształconymi liśćmi.

Kwiaty rozwijają się z pączków kwiatowych, albo jako pędy boczne. Kwiaty przeważnie wyrastają szczytowych częściach pędu. Kwiaty pełnią kluczową dla przetrwania roślin funkcję biologiczną. W trakcie życia roślin rozwijanie kwiatów może nastąpić wielokrotnie. U wielu gatunków przez cały okres kwitnienia następują cykle otwierania i zamykania kwiatów zależne od pory dnia i nocy.

Kwiaty wykorzystywane są przede wszystkim w celach ozdobnych. Dostarczają też pszczołom surowca do produkcji miodu. Niektóre rośliny olejkodajne uprawiane są także ze względu na pozyskiwane olejki eteryczne. Kwiaty i kwiatostany znajdują także zastosowanie lecznicze i kulinarne.

Rodzaje kwiatów
Ze względu na zróżnicowaną budowę kwiaty można dzielić ze względu na rozmaite kryteria. Do najczęściej stosowanych kryteriów podziału należy m.in. barwa okwiatu, obecność lub brak zapachu, trwałość kwiatu. W nauce stosowane są najczęściej następujące kryteria:

Kwiaty dzielą się na obupłciowe (hermafrodytyczne), w których występują jednocześnie pręciki i owocolistki oraz jednopłciowe (rozdzielnopłciowe), w których wykształciły się tylko pręciki lub tylko owocolistki. Kwiaty jednopłciowe są zatem kwiatami męskimi lub żeńskimi.

Zdecydowanie częściej występują w przyrodzie kwiaty obcopylne - przystosowane do zapylania obcym pyłkiem (pochodzącym z innego kwiatu lub rośliny). Ich przeciwieństwo, kwiaty samopylne - zapylające się własnym pyłkiem.

Podział kwiatów ze względu na kształt okwiatu:

  • kwiaty talerzykowate
  • kwiaty lejkowate
  • kwiaty dzwonkowate,
  • kwiaty trąbkowate,
  • kwiaty wargowate,
  • kwiaty motylkowate,
  • kwiaty głównkowate i koszyczkowate,
  • kwiaty pułapkowe.
Powiązane treści
Rośliny powiązane z hasłem
Pozostałe hasła na literę "K"
Korzenie powietrzne

"Korzenie powietrzne" to unikatowe struktury występujące u niektórych roślin, przede wszystkim w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Jedną ...

Więcej →
Kłodzina

"Kłodzina" określa specyficzną formę pnia typową dla palm, różniącą się od struktury pni drzew iglastych i liściastych. Jej rozwój rozpoczynają ...

Więcej →
Keik

Keik to rodzaj rozmnóżki roślin. To młoda roślina storczyka, która najczęściej pojawia się na pędzie kwiatowym orchidei.

Więcej →
Kalendarz biodynamiczny

Kalendarz biodynamiczny to zbiór szczegółowych informacji i zasad uprawy dla ogrodników, który opiera się przede wszystkim o naturalne ...

Więcej →
Kutner

Kutner to gęsta warstwa włosków okrywająca różne części roślin, np. liście, łodygę i owoce. Kutner chroni rośliny przed zimnem, ...

Więcej →
Kaktus

Kaktus należy do rodziny sukulentów łodygowych, do rzędu goździkowców. Roślina ta pochodzi głównie z kontynentów amerykańskich. 

Więcej →