Jak pielęgnować achimenes?

Dlaczego mój achimenes kaprysi? Dowiedz się jakie ma wymagania i jak go pielęgnować. Porady udziela Chris Beardshaw - ekspert Gardeners` World.

Achimenes fot. CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons

Pochodzący z tropików achimenes [ognipłon – red.] jest blisko spokrewniony z bardziej znanym i łatwiejszym w uprawie fiołkiem afrykańskim [saintpaulia – red.]. Większość uprawianych w Wielkiej Brytanii achimenesów nadaje się jedynie do uprawy domowej, oprócz regionów o cieplejszym klimacie, gdzie latem można wystawić rośliny na zewnątrz.

Zimą odetnij zielone przyrosty i pozwól łuskowatym kłączom lekko przeschnąć. Ustaw doniczki w osłoniętym miejscu w temperaturze 18–20°C. Sadząc nowe kłącza, użyj żyznego, piaszczystego podłoża wzbogaconego ziemią liściową. Wierzchołki kłączy powinny znaleźć się na głębokości nie większej niż 1,5 cm. Zwilż podłoże i ustaw rośliny w miejscu o temperaturze 20°C.

Kiedy wiosną rozpoczną wzrost, podlewaj je regularnie letnią wodą. Latem podlewaj obficiej, utrzymując stale wilgotne podłoże, i zapewnij wysoką wilgotność powietrza. Liście powinny pozostać suche. Ustaw doniczki w kuwecie z wodą lub żwirkiem, nawadniając je poprzez krótkie zanurzenie. Stosuj nawożenie dwukrotnie rozcieńczoną odżywką do roślin pokojowych. Kłopoty z kwitnieniem lub zrzucaniem pąków kwiatowych u zdrowych roślin zwykle wiążą się z niewłaściwym podlewaniem.

 

Gardeners' World Listopad-Grudzień 2015
zdjęcie: CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons

Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x