Logo
Logo

Chamedora wytworna / Palma koralowa (Chamaedorea elegans)

Chamedora wytworna / Palma koralowa (Chamaedorea elegans) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
  • Dekoracyjność: ulistnienie
  • Gleba: żyzna, próchniczna, świeża, przepuszczalna
  • Kolor kwiatów: żółte
  • Kwiatostan: wiechowaty
  • Kwiaty: pachnące, kuliste, drobne
  • Odczyn gleby: obojętna
  • Owoce: kuliste, jagody
  • Pokrój: wyprostowany
  • Wysokość: 1,5 m
  • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • Stanowisko: półcień
  • Zastosowanie: tarasy, wnętrza
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Gdzie kupić?

    Chamedora wytworna (Chamaedorea elegans daw. syn. Neanthe bella) nazywana palmą koralową, to palma należąca do rodziny arekowatych (Arecaceae). Jej ojczyzną są tropikalne lasy Meksyku i Gwatemali, ale bywa też uprawiana w wielu krajach świata jako roślina pokojowa.

    Wygląd chamedory, palmy koralowej

    Chamedora w naturalnym środowisku dorasta do ok. 3 m wys., jednak w uprawie doniczkowej osiąga ok. 60-100 cm wys. i wydaje 2-3 liście rocznie. Początkowo posiada krzaczasty, gęsty pokrój, który z czasem się zmienia, gdyż coraz bardziej rośnie w górę, tworząc ogołocony od dołu z liści smukły, sztywny, zielony pęd, zwieńczony na szczycie pióropuszem pierzastych, zielonych liści. Liście rośliny są duże, parzystopierzaste, przewieszające się na końcach. Są osadzone na długich, sztywnych ogonkach. Charakterystyczne jest dla nich też to, że dwa szczytowe listki są ze sobą zrośnięte u nasady.

    Chamedora może też kwitnąć, wydając drobne, zielono-żółte, kuliste kwiaty, zebrane w luźny, wiechowaty kwiatostan (stąd nazwana potoczna rośliny, czyli "palma koralowa").

    Wymagania i uprawa chamedory, palmy koralowej

    Chamedora wytworna jest umiarkowanie łatwa w uprawie domowej. Przez cały rok oczekuje pokojowej temperatury (ok. 20-22°C) i pólcienistego stanowiska. Wymaga przepuszczalnego, próchniczego i lekko wilgotnego, ale nie mokrego podłoża, dlatego ważny jest odpowiedni drenaż doniczki.

    Roślina nie wymaga częstego przesadzania. Wprawdzie młode rośliny można przesadzać co 1-2 lata, ale z reguły robi się to co 3-4 lata – dopiero, gdy korzenie przerosną doniczkę.

    Chamedorę najczęściej rozmnaża się przez wysiew nasion, jednak w warunkach domowych jest to trudne, dlatego amatorsko roślinę rozmnaża się za pomocą odkładów powietrznych lub przez odrosty korzeniowe.

    Pielęgnacja chamedory, palmy koralowej

    Chamedora wytworna powinna być podlewana raz na tydzień bardzo obficie. Warto ją często spryskiwać wodą lub ustawić w jej pobliżu nawilżacz powietrza, bo palma nie lubi suchego powietrza. Nawożenie palmy wykonuje się od wiosny do lata, raz na 2-3 tygodnie i najlepiej stosować nawozy przeznaczone do palm.

    Pomimo iż chamedora nie potrzebuje zimowego spoczynku rośnie lepiej, jeśli zimą zapewnimy jej nieco chłodu (10-15 °C). Od jesieni do wiosny powinniśmy też ograniczyć jej podlewanie.

    Szkodniki i choroby chamedory, palmy koralowej

    Chmedorę wytworną mogą atakować przędziorki (czerwone), tarczniki i wełnowce. Po zauważeniu występowania któregokolwiek z nich trzeba reagować dość szybko, bo liście rośliny dość szybko reagują na obecność szkodników.

    Z chorób najczęściej spotykana jest plamistość liści, którą może wywołać nieprawidłowe podlewanie, przeciągi i inne błędy uprawowe. Brązowienie brzegów i końcówek liści to znak, że roślina przebywa w zbyt suchym pomieszczeniu.

    Pamiętaj! Brązowienie i suchość dolnych liści, i ich opadanie to naturalny proces u palm. Po ich całkowitym uschnięciu powinniśmy je wycinać (nie wyrywać).

    Zastosowanie chamedory, palmy koralowej

    Duże walory ozdobne, niewielkie rozmiary i łatwość uprawy sprawiły, że chamedora stała się jedną z najpopularniejszych palm uprawianych w mieszkaniach. Rośliny często bywają oferowane w sprzedaży w postaci kilku młodych egzemplarzy rosnących w jednej doniczce i tworzących gęstą kępę liści lub jako element doniczkowych kompozycji roślinnych. Wyglądają wtedy bardzo atrakcyjnie, ale kiedy zaczynają rosnąć w górę, lepiej jest je przesadzić do osobnych doniczek. 

    Starsze chamedory posiadają sztywne, smukłe pędy, zwieńczone rozłożystymi, parasolowatymi koronami liści i stają się wspaniałą ozdobą salonu, widnej łazienki, jasnego holu czy obszernej sypialni.

    Gdzie kupić chamedorę, palmę koralową?

    Chamedorę można najczęściej kupić jako 15-30 cm wielkości okaz. To najpowszechniej uprawiana palma ze wszystkich doniczkowych palm, dlatego można ją kupić w bardzo wielu sklepach stacjonarnych jak i internetowych, np.:

     

    Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Floradania.dk, Unsplash, "Chamaedorea elegans_Kihei-Maui"/Starr Environmental/CC BY 2.0, Abbas Tehrani/Unsplash

    Autor
    Chamedora wytworna / Palma koralowa
    Chamedora wytworna / Palma koralowa
    Katarzyna Józefowicz

    Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

     
    Powiązane tematy
    Zwiń Pokaż więcej (6)

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

    06-03-2024 20:04

    Komentarz dodany przez Rex: Mam taką palmę w mieszkaniu, mierzy ok. 2 metry (do sufitu ma z 15 cm i co dalej ?), kwitnie po 3 - 5 kwiatostany, nowe gałązki liściowe (rozwinięte) wyrastają co 2 - 3 miesiące.

    Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl