Polecamy sklep ogrodniczy SwiatKwiatow.pl

Temat na czasie

Jak pomóc zwierzętom w czasie upałów?
pies w czasie upału fot. sevenpixx - Pixabay.com
30°C i żar lejący się z nieba doskwierają nie tylko ludziom. Tropikalne upały, z którymi coraz częściej mamy do czynienia, źle znoszą również zwierzęta (psy i koty). Narażone są one nie tylko na odwodnienie, lecz także przegrzanie, a nawet udar cieplny. Jak im pomóc przetrwać upały mówi ekspert – dr n. wet. Michał Ceregrzyn.  

tydzień w ogrodzie   14-08 - 20-08

drzewa, fot. Fred Fokkelman, SXC
Nadal możemy sadzić w ogrodzie nowe drzewa i krzewy (rośliny ozdobne sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacyjny, natomiast te, które sprzedawane są z odkrytym korzeniem - wczesną wiosną lub jesienią) ...
Zbieramy fasolę szparagową (gdy jej liście zżółkną, a strąki będą suche) oraz rośliny dyniowate: dynię zwyczajną (cukinię, kabaczki) i ogórki (zbiór rano lub wieczorem). Pod koniec miesiąca przypada okres zbioru melona (dojrzałe melony mają intensywny zapach, a podczas pukania w skorupę, słychać głuchy dźwięk) i arbuza ...
W sierpniu należy zakończyć nawożenie drzew i krzewów nawozami azotowymi, aby gałązki zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimy ...
Możemy dzielić kępy bylin kwitnących wiosną i na początku lata. Do roślin tych należą fiołki, liliowce, rojniki czy rozchodniki. ...
Pamiętajmy o formowaniu koron młodych drzew owocowych (latem pędy rosną bardzo intensywnie). Usuńmy gałęzie, które zbyt mocno się rozrosły oraz te, które konkurują z przewodnikiem ...
zobacz wszystkie
Twój ogród / Rośliny w mieszkaniu / Artykuły /

Bukiety pachnące ogrodem: Letnie kwiaty w wazonie i w doniczce

Lato zawitało już do ogrodów, a to doskonała okazja, by na domowym stole postawić kolorowe bukiety. Wprowadzą urocze kolory i radosne zapachy, dzięki którym poczujesz się jak w tajemniczym ogrodzie.

letnie bukiety w wazonie i w doniczce fot. iBulb

Letnie kwiaty to prawdziwy, niezwykły pokaz przyrody, a ogrodowe rabaty toną wręcz w obfitości kolorów i zapachów. Do najpopularniejszych kwiatów lata należą lilie, dalie i mieczyki. Wszystkie doskonale nadają się do wazonów. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem ogrodu, ścinaj świeże, kwiaty kiedy tylko rozpoczną kwitnienie. Jeśli nie posiadasz ogródka, kup kwiaty na bazarze lub w kwiaciarni.

Kwiatowa rabata w wazonie

Dom pełen letnich bukietów doskonale poprawia nastrój! Zapach lata tak charakterystyczny dla lilii, mieczyków i dalii potęguje to uczucie. Wykorzystując letnie bukiety stwórz nowy wygląd w kilka minut, a kwiaty, kolor i promienie słoneczne rozjaśnią wszystko wokół ciebie. Kolorowe bukiety wprowadzą radość do każdego wnętrza!

Aby kwiaty w wazonie przypominały kolorową rabatę wstaw lilie, mieczyki i dalie – to symbole lata i dobrego humoru. Ich urocze kolory i subtelne zapachy ożywią cały dom. Kwiaty te występują w najróżniejszych kolorach – np. promiennie różowym, ogniście pomarańczowym i głęboko fioletowym oraz czystym białym i jasnożółtym. Ta pełna gama kolorów sprawia, że można z nich układać bardzo ciekawe, kolorowe kompozycje.

letni bukiet w wazonie fot iBulb letni bukiet w wazonie fot iBulb
Kwiaty wyrastające z letnich cebulek są przeważnie duże i kolorowe. Wystarczy skomponować kilka łodyg mieczyków z liśćmi z własnego ogrodu, by stworzyć dzieło sztuki. A wszystko, czego potrzeba, by rankiem na niedzielnym stole zawitał wesoły bukiecik, to kilka kwiatów dalii. Ich jasna kolorystyka i niepowtarzalny kształt sprawiają, że wyglądają naprawdę niezwykle. Lilie w jasnych, mieszanych kolorach w każdym miejscu będą tworzyć przyciągające wzrok zjawisko.

Mieczyki, lilie i dalie można układać w tym samym wazonie, ponieważ nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji, które mogą wpływać na trwałość pozostałych kwiatów.

Wybierz odpowiedni pojemnik, aby podkreślić urodę kwiatów. Może to być kryształ po babci, piękny zdobiony wazon, a także zwykła butelka po winie, cynowe wiaderko lub słoik. Wszystko zależy od Twoich upodobań i wyobraźni. Nie bój się eksperymentować z kwiatami! Bukiety możesz ustawić praktycznie wszędzie – na stole, komodzie, krześle, a nawet na podłodze. Można także potraktować cały swój dom jako projekt do dekoracji: tu i tam rozmieść urocze wazoniki z kwiatami w najróżniejszych kolorach i kształtach. A jeśli gustujesz w bardziej tradycyjnych i skromnych dekoracjach, możesz przyciąć lilie i dalie krócej i umieścić je w niskich wazonach lub świecznikach.

sadzenie cebulek i bulw mieczyków, lilii i dalii fot. iBulb
Dalie, lilie i mieczyki zaliczane są do grupy roślin cebulowych. Są to byliny niezimujące w gruncie. Wszystkie tworzą podziemne organy spichrzowe: lilie – cebule, mieczyki i dalie – bulwy. Aby cieszyć się kwiatami przez wiele sezonów, ich organy podziemne (zwane umownie cebulami) należy wykopać jesienią i przechować w pomieszczeniu przez całą zimę, a następnie posadzić wiosną.

Sadzenie i wykopywanie cebulek

Sadzenie
Już od połowy kwietnia można sadzić lilie i mieczyki. Nieco później, bo dopiero od początku maja należy sadzić dalie. Warto zapewnić im żyzną i przepuszczalną ziemię. W tym celu trzeba wykopać głęboki 40 cm dołek i wypełnić ziemię z kompostem lub uniwersalnym podłożem z worka. Cebule i bulwy sadzi się na głębokości około 5–10 cm.

Wykopywanie
Cebulki należy wykopywać bardzo ostrożnie, aby nie przyciąć ich łopatą. Wykopane cebule i bulwy należy oczyścić z ziemi, resztek liści i korzeni. Przechowuje się je w drewnianych skrzynkach wyłożonych gazetą, lub w papierowych torebkach, w chłodnym, suchym pomieszczeniu, w niskiej, ale dodatniej temperaturze. Pamiętaj, by dobrze opisać skrzynki lub torebki z cebulami.

lilie fot. iBulb

Lilie

To jedne z najstarszych roślin ozdobnych uprawianych przez człowieka. Pierwsze wzmianki, znalezione na glinianych tabliczkach Sumerów, pochodzą sprzed 5 tysięcy lat. Również starożytni Grecy uprawiali lilie i zachwycali się ich urodą. Wierzyli, że kwiat lilii powstał z kropli mleka, którą uroniła bogini Hera. Dziś kwiaty wciąż są niezwykle popularne. Symbolizują pokój, niewinność, czystość i kobiecość. Przez wielu nazywane są królowymi letnich ogrodów.

Lilie (Lilium) występują w wielu kształtach i kolorach. W ogrodach uprawia się tysiące odmian lilii, a najpopularniejsze z nich to mieszańce azjatyckie, martagon i trąbkowe oraz mieszańce międzygatunkowe. Popularne odmiany są białe i różowe, a także żółte i pomarańczowe w paski lub cętki oraz wpadają w głęboki fiolet.

Kwiaty mają średnicę od 7 cm do 25 cm, niektóre są zwisające i skierowane na zewnątrz, płatki innych wyginają się do tyłu, mogą też być w kształcie trąbki, misy lub gwiazdy. Wysokie odmiany uprawiane są na kwiat cięty, do tworzenia grup ogrodowych, na rabaty, a niskie do uprawy w pojemnikach.

Lilie kwitną od czerwca do sierpnia. Zależnie od odmiany zachowują świeżość w wazonie przez 7–14 dni. Aby kwitły dłużej warto usunąć ich dolne liście.

mieczyki fot. iBulb

Mieczyki

To bez wątpienia jedne z najpiękniejszych letnich kwiatów rabatowych. Ich łacińska nazwa Gladiolus pochodzi od długich i wąskich liści przypominających swym kształtem miecze (łac. Gladius – miecz).

Charakterystyczne liście ułożone są płasko w dwóch rzędach na wysokim pędzie zakończonym długim kwiatostanem w formie kłosa. Złożony jest z kilkunastu kwiatów rozwijających się stopniowo począwszy od dołu.

Do Europy pierwsze mieczyki dotarły w XVI wieku z Afryki. Początkowo uprawiano je jako rośliny lecznicze – stosowano jako lekarstwo przyspieszające gojenie ran, jednak szybko doceniono ich niezwykłą urodę.

Dzisiejsze ogrodowe mieczyki to mieszańce międzygatunkowe – Gladiolus x hybridus, różnią się między sobą kolorem i wysokością. Najwyższe dorastają nawet do 150 cm wysokości, jednak większość nie przekracza 90 cm. Znane są także miniaturowe mieczyki (do 60 cm) jednak są mało popularne.

Występują w najróżniejszych kolorach – najczęściej promiennie różowym, ogniście pomarańczowym i głęboko fioletowym oraz czystym białym i jasnożółtym. Wysokie mieczyki doskonale nadają się na rabaty, do tworzenia grup ogrodowych i na kwiat cięty, niższe można uprawiać w doniczkach.

Mieczyki kwitną od połowy lipca do połowy września. Kwiaty ścinamy gdy dwa dolne pąki są całkowicie rozwinięte i wybarwione.

dalie fot. iBulb

Dalie

Wydaje się, że to nasze polskie rodzime kwiaty jednak pochodzą Meksyku i Gwatemali. Dotarły do Europy dopiero w XVI wieku za sprawą konkwistadorów. Dalie nazywane były przez nasze babcie georginiami i pod tą nazwą wciąż są doskonale znane. Swoją łacińską nazwę – Dahlia zawdzięczają szwedzkiemu botanikowi – Andreasowi Dahlowi.

Przez wieki powstało około 20 tysięcy najróżniejszych odmian. Wielka różnorodność w wielkości, budowie kwiatów, sprawiła, że sklasyfikowano je w 10 grup. Najpopularniejsze to grupy: anemonowe, półkaktusowe, kaktusowe, kryzowe, dekoracyjne, kuliste i pomponowe i karłowe.

Kwiaty w mało popularnej grupie liliput nie przekraczają 6 cm średnicy, zaś w grupie dalii dekoracyjnych i Dinnerplate mogą mieć średnicę nawet 20–24 cm. Wysokie odmiany doskonale nadają się na rabaty, do tworzenia grup ogrodowych i na kwiat cięty, niskie na obwódki, do ogrodów skalnych i do uprawy w pojemnikach.

Wczesne dalie kwitną już od połowy czerwca, jednak większość kwitnie od połowy lipca lub w sierpniu, aż do przymrozków – stąd często nazywane są królowymi późnego lata. Ścinaj świeżo rozwinięte kwiaty, w wazonie wytrzymają ponad tydzień jeśli usuniesz ich liście. Aby cieszyć się daliami jak najdłużej, zanurz łodygi we wrzącej wodzie lub opalaj je przez kilka sekund nad płomieniem. Dzięki temu pozostaną świeże jeszcze dłużej.

letnie kwiaty w ogrodzie fot. iBulb
Posadź lilie, dalie i mieczyki w miejscach słonecznych, a będą wytwarzać mnóstwo kwiatów i zapachu, który stanie się jeszcze słodszy w ciepłe, letnie dni. Wszystkie kochają słońce, w cieniu będą znacznie gorzej rosły i kwitły. Posadź je w miejscu oddalonym od koron drzew, które mogłyby je zanadto zacieniać. Miejsce powinno być także osłonięte od silnego wiatru, aby porywiste podmuchy nie połamały kruchych łodyg.

Jak przedłużyć trwałość kwiatów w wazonie?

Kwiaty ścinaj wczesnym rankiem, gdy pąki zawierają dużo wody. Łodygi zetnij ostrym nożem lub nożyczkami. Po ścięciu kwiatów jak najszybciej wstaw je do wody. Tuż przed włożeniem kwiatów do wazonu łodygi przytnij pod kątem pod strumieniem wody, co zapobiegnie przeniknięciu do rośliny pęcherzyków powietrza (dzięki temu szybko nie zgniją).

Woda powinna być letnia (około 30°C), można do niej dodać preparat przedłużający żywotność kwiatów ciętych (dostępny w każdej kwiaciarni). Zawiera substancje dezynfekujące oraz składniki pokarmowe dla kwiatów. Jeżeli masz tylko wodę chlorowaną, to warto ją przegotować, poczekać, aż wystygnie i dopiero wtedy wlać do wazonu. Wodę w wazonie wymieniaj codziennie, a nie dopiero wtedy, gdy jest mętna i brzydko pachnie. Wazon dokładnie myj za każdym razem – dzięki temu kwiaty będą pięknie wyglądać przez kilka dni.

Cięte kwiaty najlepiej czują się w chłodnym miejscu, nie ustawiaj ich w przeciągu ani w pobliżu źródła ciepła. Nie umieszczaj kwiatów w pobliżu owoców, ponieważ wydzielają one etylen, gaz przyspieszający proces kwitnienia.

letnie kwiaty w ogrodzie fot. iBulb letnie kwiaty w ogrodzie fot. iBulb
Ogród pełen kwiatów wygląda jak malowany, a letnie cebulki pomogą Ci go stworzyć. Dostępne są we wszystkich możliwych kolorach i kształtach: niebieskim, białym, różowym, czerwonym, fioletowym. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Letnie kwiaty w doniczkach

Lilie, mieczyki i dalie z powodzeniem można uprawiać w doniczkach! Już od wiosny w sklepach ogrodniczych kupisz cebule lilii, bulwy dalii i mieczyków. Wystarczy posadzić je w kwietniu lub na początku maja w głębokiej donicy (cebule lilii i bulwy mieczyka na głębokości 5–10 cm, a bulwy dalii nieco płycej) i chronić przed mrozem, gdyż rośliny te nie lubią zimna. Po majowych przymrozkach wynieś pojemniki na balkon lub taras i czekaj do lata, aż wyrosną i zakwitną. Najpiękniej kwitną, gdy są posadzone w pełnym słońcu! Po przekwitnięciu kwiatów, cebule i bulwy wykop i przechowaj do kolejnego sezonu w temp. 5–8 stopni (lilie i mieczyki), a dalie w temp. 12–15 stopni.

letnie kwiaty w doniczkach fot. iBulb
letnie kwiaty w doniczkach fot. iBulb
Letnia rabata w donicy to najłatwiejszy sposób na stworzenie kwiatowego ogrodu na balkonie czy tarasie. Posadzenie cebul w donicach i ustawienie ich w słonecznym miejscu to niewielki wysiłek, a daje mnóstwo radości i obfitość kwiatów przez całe lato.logo BudujemyDom.pl
Źródło: Letnie porady ogrodowe,
magazyn Budujemy Dom 6/2017,
tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl,
zdjęcia: iBulb

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl

 

Pozostałe artykuły

ogród w szkle fot. svf74 - Fotolia.com
Jak założyć ogród w szkle? Zakładanie ogrodów w szklanych pojemnikach, choć wydaje się być trudne, nie... więcej
cyklamen doniczkowy fot. Flora Dania
Jak pielęgnować cyklamen, fiołek alpejski w doniczce? Cyklameny są uwielbiane za piękne kwiaty, długi okres kwitnienia i dekoracyjne... więcej
domowe kiełki fot. Natthapat Aphichayananthanakul - Pixabay.com
Domowa UPRAWA KIEŁKÓW: W słoiku, na wacie, w doniczce, czy w kiełkownicy? Wielki „buum” na kiełki trwa nieprzerwanie od lat. Nie dzieje się tak bez przyczyny.... więcej
kiełki rzeżuchy fot. Esther Merbt - Pixabay.com
Rzeżucha i spółka, czyli zaproś wiosnę na swój talerz Wiosna to czas, kiedy naturalnym odruchem jest poszukiwanie nowalijek, których po... więcej
jak nawozic storczyki fot. Flower Council Holland
Nawożenie storczyków: Jak i czym nawozić domowe orchidee? Domowa uprawa storczyków może być problemem dla wielu początkujących ogrodników.... więcej
wieniec adwentowy w formie do ciasta
FILM: Zrób to sam - Świąteczny wieniec w starej tortownicy Upcycling to najnowszy trend wykorzystywany również do tworzenia gwiazdkowych dekoracji.... więcej
zobacz wszystkie
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńMamy problem... x
...blokujesz reklamy
Drogi czytelniku! Wszystkie dostarczane przez nasz serwis treści są darmowe. Aby tak mogło pozostać musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz sobie naszą pracę i chcesz aby była ona dostępna dla Ciebie za darmo prosimy wyłącz program blokujący wyświetlanie reklam.
Barszcz Sosnowskiego - uwaga na letnie poparzenia!

W czasie letnich spacerów, szczególnie w słoneczne dni narażeni jesteśmy na ostre poparzenie skóry. Przyczyną może być kontakt z barszczem ...