Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Co mogę uprawiać w tunelu foliowym?

Na pytanie odpowiadają Matthew Wilson i Bunny Guinnss - eksperci Gardeners` World.

tunel foliowy

ODPOWIADA MATTHEW
Sprawiasz, że jestem teraz zazdrosny, sam chciałbym mieć tunel foliowy. Pierwszą czynnością, którą bym się zajął, byłaby poprawa jakości podłoża.

Jeśli gleba w twoim tunelu jest dostatecznie dobra (zasobna w składniki pokarmowe i mająca odpowiednią strukturę), możesz otrzymywać zdrowe i obfite plony po wzbogaceniu jej w materię organiczną z kompostu lub dobrze rozłożonego obornika.

Jeżeli jednak nie jest najlepsza – bardzo ciężka lub zbyt lekka, kamienista lub wapienna, warto wówczas zainwestować w budowę podwyższonych rabat w tunelu. Są bardzo łatwe do zrobienia z resztek drewna, np. z desek czy rusztowania, a następnie wypełnia się je podłożem wraz z ziemią.

zimowe sałaty
Zimowe sałaty docenią osłonę, jaką daje tunel.

Uprawiałbym paprykę chili i słodką, pomidory (szczególnie wyjątkowo smaczne malinowe), również mnóstwo ziół i sałat liściowych, w tym zimowe i orientalne sałaty, jak pak choi. Te rośliny będą korzystać z ciepła i ochrony, jaką daje tunel, odwdzięczając się wydłużonym okresem wegetacji.

Smaczne pomidory malinowe będą się rozwijać w cieple tunelu foliowego.

ODPOWIADA BUNNY
Uprawiaj to, co lubisz najbardziej! Dla mnie byłaby teraz niezbędna podniesiona rabata z uprawianą w wodzie lub w doniczce rukwią wodną. Jej sadzonki uzyskasz z rukwi dostępnej w supermarkecie [niestety, w Polsce nie mamy takiej możliwości – red.]. Ukorzeniają się w ciągu 3 dni w zacienionym miejscu.

Zdecydowałbym się też na uprawę wczesnych roślin, jak ziemniaki czy truskawki. Latem chciałabym się zająć głównie bazylią, pomidorami, papryką, oberżyną i ogórkami. Jesienią uprawiałabym cebulę i czosnek, a następnie wysiała różne zimowe sałaty liściowe.

SORRY... Angielskie zimy są łagodne i pozwalają na uprawę roślin w nieogrzewanych tunelach. W Polsce taką uprawę możesz rozpocząć dopiero od połowy marca.

 

Zdjęcia: Sarah Cuttle, Paul Debois, Jason Ingram, Tim Sandall
Tekst: Gardeners' World - Edycja Polska marzec-kwiecień 2015

Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera