Co rośnie na moim trawniku?

Na pytanie odpowiada Bob Flowerdew - ekspert Gardeners` World.

porosty na trawniku

Masz problem z interesującym organizmem. Początkowo pomyślałem, że to grzyby i faktycznie są to grzyby, ale w połączeniu z glonami. To porost z rodzaju Poltigera, pojawiający się, gdy gleba jest zbyt mokra.

Zaletą porostów jest, że wskazują na czyste powietrze. Aby poprawić stan murawy, wierzchnią warstwę można zdjąć i nawieźć ziemię kompostem. Warto również poprawić drenaż, instalując odwodnienie. Następnie, warto nakłuć całą powierzchnię trawnika, aby ją dotlenić.

Rozsyp na powierzchni ostry żwir oraz dobrze przekompostowany obornik. Dodałbym również dużo wapna (o ile nie uprawiasz w pobliżu roślin kwasolubnych), nawoził przez cały sezon i dosiał więcej trawy. Albo po prostu uznaj porosty za jeden z rodzajów swoich upraw.

Zdjęcia: Alamy/Nigel Cattlin, Nic Hamilton, Sarah Cuttle
Gardeners' World - Edycja Polska styczeń-luty 2015

Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńMamy problem... x
...blokujesz reklamy
Drogi czytelniku! Wszystkie dostarczane przez nasz serwis treści są darmowe. Aby tak mogło pozostać musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz sobie naszą pracę i chcesz aby była ona dostępna dla Ciebie za darmo prosimy wyłącz program blokujący wyświetlanie reklam.
GWIAZDA MIESIĄCA: Wrzos pospolity (Calluna vulgaris)

Wrzosy są małe, urocze i dość tanie, dlatego już od połowy sierpnia do końca września masowo pojawiają się w ofercie sklepów ogrodniczych. ...