Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Co to za kropki?

Na pytanie odpowiada Matt Biggs - ekspert Gardeners` World.

gruzełek cynobrowy

To grzyb, gruzełek cynobrowy (Nectria cinnabarina). Zwykle występuje na martwym drewnie, ale może również atakować żywe pnie i gałęzie. Suche kropki są bladopomarańczowe, mokre jaskrawopomarańczowe. Zarodniki rozsiewają się z deszczem i wnikają w niezabezpieczone rany po cięciu lub inne uszkodzenia mechaniczne.

Przytnij krzewy ostrym sekatorem, gdy nie pada. Wytnij zainfekowane części rośliny aż do ich podstawy, pozostawiając tylko zdrowe gałęzie i pędy. Usuń zainfekowane drewno ze swojego ogrodu. Szczególnie podatne na atak tego grzyba są oliwniki, magnolie i klony.

Zdjęcia: Alamy/Nigel Cattlin, Nic Hamilton, Sarah Cuttle
Gardeners' World - Edycja Polska styczeń-luty 201

Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńMamy problem... x
...blokujesz reklamy
Drogi czytelniku! Wszystkie dostarczane przez nasz serwis treści są darmowe. Aby tak mogło pozostać musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz sobie naszą pracę i chcesz aby była ona dostępna dla Ciebie za darmo prosimy wyłącz program blokujący wyświetlanie reklam.
LAZANIA z cebulek... kwiatowych. Posadź wiosenną kompozycję w doniczce

Jesienią pomyśl o wiośnie! Już teraz stwórz wiosenną kompozycję z roślin cebulowych w doniczce, która już za kilka miesięcy będzie ...