Logo
Logo

Co zrobić, by róże długo kwitły? Sprawdzone sposoby na piękne róże!

Pytanie czytelnika: Uwielbiam swoje róże ogrodowe i chciałabym cieszyć się nimi jak najdłużej. Jak łatwo wzmocnić i wydłużyć ich kwitnienie? Jakie zabiegi należy wykonywać?

Spis treści
Dlaczego warto usuwać przekwitłe kwiaty? Dlaczego trzeba nawozić róże? Jaką rolę pełni ściółka?

Co zrobić, by róże długo i pięknie kwitły?

Uprawa róż w ogrodzie nie jest specjalnie skomplikowana, jednak znajomość podstawowych zasad pielęgnacji pomoże odnieść sukces i uniknąć błędów! Aby róże długo kwitły, należy zadbać o kilka ważnych rzeczy:

Usuwaj przekwitłe kwiaty!

Najważniejszą, przynoszącą podwójną korzyść czynnością jest obrywanie / ścinanie przekwitniętych kwiatów. Pozostawione na krzewach, znacząco je oszpecają. Pozbycie się ich i nie dopuszczenie do zawiązania się owoców, zachęci u wielu odmian róż niżej położone młode pędy do wydania większej liczby nowych kwiatów u odmian powtarzających kwitnienie.

Wiele odmian wyhodowano tak, by płatki samoistnie opadały z kwiatów po ich przekwitnięciu, ale dzieje się tak tylko w dobrych warunkach pogodowych. Gdy słońce przygrzewa mocniej i robi się gorąco, ich płatki brązowieją, zasychają i pozostają na roślinie, zaś podczas wyjątkowo mokrego lata kwiaty odmian pełnokwiatowych nasiąkają wodą, płatki sklejają się ze sobą i pąki nie otwierają się w pełni.

kwitnące róże ogrodowe fot. JACLOU-DL - Pixabay

Sprawdzaj swoje krzewy przynajmniej co kilka dni i wytnij sekatorem lub nożycami przekwitnięte lub zniszczone kwiaty, by roślina koncentrowała się na wytwarzaniu nowych pąków. U odmian o okazałych, pojedynczych kwiatach i u mieszańców herbatnich wytnij całą łodygę z przekwitniętym kwiatem, aż do pędu z nowym pąkiem. Jeśli takiego pędu nie ma, przytnij łodygę do połowy długości, tuż ponad liściem.

U róż z grupy Floribunda i nowych, wielokwiatowych odmian, zwanych również różami angielskimi, usunięcie pojedynczych przekwitniętych kwiatów wymaga wycięcia ich spośród pozostałych pąków, które dopiero się otworzą. Kiedy wszystkie kwiaty zakończą kwitnienie, usuń całą łodygę podobnie jak u odmian o pojedynczych kwiatach.

Jednak nie wszystkie róże lubią, gdy usuwamy z nich stare kwiaty. Wiele odmian wywodzących się od róży pomarszczonej uprawia się nie tylko dla pojedynczych kwiatów, lecz także dla dużych, jaskrawych owoców, które się nie zawiążą się, jeśli pozbędziesz się przekwitłych kwiatów.

 

TVN Style / YouTube


Pamiętaj o nawożeniu!

Róże to prawdziwe głodomory i do obfitego kwitnienia nie może im zabraknąć wody i składników pokarmowych. W przeciwnym wypadku wytworzą wiotkie, słabe przyrosty i niewiele kwiatów. Osłabione krzewy są także bardziej podatne na szkodniki i choroby. Utrzymanie podłoża w dobrej kondycji to najlepszy sposób, by mieć pewność, że podczas kwitnienia róże dadzą z siebie wszystko.

Gdy pierwsze kwitnienie dobiegnie końca, podlewaj obficie rośliny i rozsyp nawóz, np. granulowany kurzy obornik albo granulki o powolnym uwalnianiu składników (jedną garść pod każdy krzew). Przykryj go 5-centymetrową warstwą samodzielnie przygotowanego kompostu lub dobrze rozłożonego, zużytego podłoża po uprawie grzybów.

Nie zapomnij o ściółce!

Ściółkowanie gleby kompostem wpłynie pozytywnie na róże, ponieważ zatrzyma w podłożu wilgoć i składniki odżywcze, z których róże skorzystają, kiedy będą ich potrzebować. Ściółkę rozsypuje się zwykle jesienią lub wiosną, ale jeśli wykonasz dodatkowy zabieg latem, pomoże to zapewnić roślinom zdrowie. Możesz również połączyć ściółkowanie z rozsypaniem granulowanego nawozu do róż lub uniwersalnego, by dodać roślinom wigoru.

Zdjęcia: Pixabay: starbright / JACLOU-DL

Autor
Co zrobić, by róże długo kwitły? Sprawdzone sposoby na piękne róże!
Co zrobić, by róże długo kwitły? Sprawdzone sposoby na piękne róże!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl