Logo
Logo

Co zrobić w ogrodzie przed zimą? | Lista prac do zrobienia

Pytanie czytelnika: Mój jesienny ogród jest bardzo zaniedbany, bo to mój pierwszy sezon. Co mam teraz zrobić w pierwszej kolejności? Chciałbym dobrze przygotować ogród do zimy. Jakie prace należy wykonać w ogrodzie przed zimą?

Spis treści
Przygotowanie drzew i krzewów do zimy Przygotowanie trawnika do zimy Przygotowanie rabaty do zimy Polewanie roślin przed nadejściem zimy

Jak przygotować ogród do zimy? Zobacz, co musisz zrobić!

Przygotowanie drzew i krzewów do zimy

Wszystkie wrażliwe na mróz rośliny należy okryć materiałem, które przepuszcza powietrze, takim jak maty słomiane, kora, suche liście, świerkowe gałązki czy agrowłóknina. Najbardziej wrażliwe na mrozy są rośliny młode, wrzosowate (azalie, kalmie, pierisy, różaneczniki), zimozielone (bukszpany, ostrokrzewy) oraz róże.

Kolumnowe rośliny iglaste warto zabezpieczyć, obwiązując sznurkiem czy elastyczną siatką. Zapobiegnie się w ten sposób rozłamywaniu wąskich, pionowych koron krzewów pod ciężarem czap śniegu.

Castorama / YouTube


Przygotowanie trawnika do zimy

Bardzo ważnym zabiegiem, który trzeba regularnie wykonywać jesienią jest grabienie i usuwanie z murawy opadłych liści i innych części organicznych. Pozostawienie ich na zimę pod śniegiem grozi uszkodzeniem trawnika, ponieważ gnijące resztki mogą przyczynić się do powstania pleśni śniegowej.

Wyczesując trawnik, pozbywamy się również filcu powstałego w okresie wegetacyjnym. Część zebranych liści można wykorzystać do przykrycia innych roślin na zimę. Ostatnie koszenie trawy należy wykonać pod koniec października na wysokość ok. 5 cm. Na jesieni dobrze jest też zastosować nawóz potasowy, który zwiększy odporność murawy na mróz.

Przygotowanie rabaty do zimy

Porządki związane z usuwaniem obumarłych części roślin można wykonać jeszcze na jesieni lub poczekać do przyszłej wiosny. Warto jednak pozostawić zaschnięte kępy traw ozdobnych czy kwiatostany innych roślin, które nie opadły na ziemię. Podczas zimy będzie się na nich osadzać malowniczo szron, co bardzo uatrakcyjni ogród.

Byliny posadzone w tym sezonie wegetacyjnym lepiej zabezpieczyć przed mrozem i okryć na zimę. Można użyć do tego gałązek iglaków, kory czy suchych (zdrowych) liści. Taka dodatkowa warstwa będzie chronić młode, niezakorzenione jeszcze sadzonki w bezśnieżne, mroźne dni.

Polewanie roślin przed nadejściem zimy

Bardzo istotne jest podlewanie zimozielonych gatunków roślin liściastych i iglastych, dzięki temu lepiej przezimują. Są one szczególnie narażone na przesychanie wczesną wiosną. Podczas słonecznej pogody, woda paruje z nadziemnych części roślin i nie są one w stanie jednocześnie uzupełniać braków wody z powodu zamarzniętego gruntu.

Dowiedz się także, jak zabezpieczyć rośliny doniczkowe na balkonie i tarasie

  logo BudujemyDom.pl
Źródło: Magazyn Budujemy Dom 3/2016, tekst: Małgorzata Szymańska, zdjęcie tytułowe: Hans Braxmeier / Pixabay

KALENDARZ OGRODNIKA
Autor
Co zrobić w ogrodzie przed zimą? | Lista prac do zrobienia
Co zrobić w ogrodzie przed zimą? | Lista prac do zrobienia
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl