Polecamy sklep ogrodniczy Sadowniczy.pl

Temat na czasie

Uprawa WARZYW: Terminarz siewu, sadzenia i zbioru
uprawa warzyw w ogrodzie fot. amenic181 - Fotolia
Zaplanuj uprawę warzyw w swoim ogrodzie. Przygotowaliśmy dla Ciebie prosty poradnik zawierający zalecenia i terminarz siewu. Sprawdź, jak i kiedy wysiewać Twoje ulubione warzywa oraz kiedy zbierać plony z warzywnika. Podane informacje mogą się różnić dla różnych odmian.  

tydzień w ogrodzie   24-04 - 30-04

bukszpan
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną) ...
Wysiewamy nasiona ozdobnych roślin jednorocznych: na miejsce stałe w ogrodzie – rośliny odporne na chłód, w szklarni – rośliny wrażliwe na mróz (petunia, niecierpek) ...
Sadzimy w ogrodzie róże. Po posadzeniu należy je nawieźć obornikiem i wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi oraz wyściółkować. Usuwamy pędy uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku ...
Możemy rozpocząć przycinanie krzewów, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści: forsycji, migdałka, wierzby, derenia jadalnego. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy ...
Przeprowadźmy aerację trawnika, która polega na rozluźnieniu zbitej ziemi, aby mogło dotrzeć do niej powietrze ...
zobacz wszystkie
Twój ogród / Pielęgnacja i ochrona / Artykuły /

CZAS NA CIĘCIE: Co, jak i kiedy przycinać w ogrodzie?

Cięcie roślin ogrodowych nie jest trudnym zabiegiem i choć wielu ogrodników niespecjalnie rwie się do cięcia, to jest ono niezbędne, aby utrzymać nasz ogród w ryzach, a roślinom pomóc w wydaniu mocnych pędów, dużych liści, pięknych kwiatów i soczystych owoców.

cięcie roślin ogrodowych fot. Alexander Raths - Fotolia

Po co przycinać?

Wielu ogrodników nie przycina swoich roślin z obawy przed popełnieniem błędu, jednak znacznie większym błędem jest zaniechanie cięcia! I choć w przyrodzie nikt nie przycina roślin, a i tak doskonale sobie radzą, to gatunki ogrodowe wymagają troskliwej pielęgnacji. Są to w większości odmiany powstałe w wyniku wielu lat selekcji, które zostały wybrane z uwagi na swoje cechy używkowe.

Jeśli rośliny ogrodowe nie będą przycinane, ich pędy będą stale się zagęszczać, co wpłynie na osłabienie ich wigoru i nadmierne zacienianie, co ma negatywny wpływ na powstawanie nowych pąków liściowych i kwiatowych.

Cięcie pobudza rośliny do intensywnego wzrostu! Stymuluje obfitsze kwitnienie i owocowanie, poprawia kształt i utrzymuje pożądany rozmiar.

Cięcie prowadzimy po to, by nadać roślinom odpowiedni kształt i regulować wzrost i kwitnienie. Przycinamy rośliny o drewniejących pędach: krzewy i drzewa owocowe oraz krzewy ozdobne (liściaste i iglaste). Podczas zabiegu przede wszystkim pozbywamy się ognisk chorób, pędów uszkodzonych przez szkodniki, niekształtnych, suchych, starych i nadmiernie zagęszczających koronę.

Prowadzimy także szczegółową selekcję, regularnie odmładzając rośliny i pozostawiając jedynie te organy (pąki lub całe pędy), które mają dla nas wartość użytkową – t.j.: „wyprodukują” ładnie wybarwione pędy (np. dereń, wierzba mandżurska); liście lub igły (bukszpan, iglaki); zapewnią obfite kwitnienie (np. róże, forsycje, budleje, lilaki); lub dorodne owocowanie (np. jabłoń, grusza i inne owocowe).

Zanim przytniesz, rozpoznaj pąki

Kiedy przycinasz roślinę znajdującą się w spoczynku, powinieneś nauczyć się rozpoznawać dwa rodzaje pąków: kwiatowe i liściowe. Odróżnienie ich od siebie jest niezbędne, jeśli przycięcie rośliny ma pobudzić ją do kwitnienia i owocowania.

pąk liściowy fot. Jan Haerer - Pixabay
fot. Jan Haerer - Pixabay
pąk kwiatowy fot. Couleur - Pixabay
pąk kwiatowy fot. Couleur - Pixabay
Pąki liściowe – małe, zaostrzone, położone najczęściej przy ogonku liściowym. Pąki kwiatowe – pulchne, zaokrąglone i często omszone (szczególnie u krzewów owocowych i drzew).

Jak przycinać?

Samo cięcie nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczą tylko ostre narzędzia, trochę specjalistycznej wiedzy i sporo odwagi. Na początku każdemu zadrży ręka, jednak szybko można nabrać wprawy. Nie warto zrażać się drobnymi pomyłkami. Nawet jeśli przytniemy niewłaściwie, to pędy w przyszłym roku odrosną. Lepiej przyciąć źle i dzięki temu nauczyć się na błędach, niż nie przycinać wcale!

Najważniejsze jest, by narzędzia do cięcia były odpowiednio ostre! Większość nowych sekatorów nie wymaga przygotowania, jednak stare narzędzia wymagają solidnego ostrzenia i oliwienia, a przed samym cięciem – oczyszczenia ostrzy denaturatem.

Miejsce cięcia powinno być idealnie równe, a skórka i kora niepostrzępiona, aby rana mogła szybko się zagoić. Jeśli powierzchnia cięcia jest nierówna, trzeba wyrównać ją ostrym nożem. Warto po cięciu zastosować specjalną mać ogrodniczą wraz z środkiem grzybobójczym (np. Funaben Plus 03 PA).

Cienkie pędy (do 1 cm) można bez problemu wycinać zwykłym ręcznym sekatorem, grubsze (1-3 cm) wymagają już dwuręcznego sekatora, a grube gałęzie specjalnej piły ręcznej – typu lisi ogon.

Do cięcia najgrubszych konarów najlepiej zastosować mechaniczną pilarkę elektryczną lub spalinową. Żywopłoty najlepiej przycinać specjalnymi nożycami (ręcznymi lub mechanicznymi), a gałęzie wysokich krzewów sekatorem na wysięgniku.

Pędy przycina się 3-4 mm powyżej zdrowego pąka skierowanego na zewnątrz korony. Ważne by cięcie było wykonane tuż nad pąkiem, gdyż cięcie pomiędzy pąkami może spowodować zamieranie pędu.

Grube konary trzeba wyciąć na tzw. obrączkę – t.j. u nasady lub na czop – pozostawiając około 10 cm przy nasadzie pędu. Aby zapobiec wyłamywaniu się grubych konarów, najpierw podpiłuj gałąź z dołu.

ostre cięcie fot. Dusan Kostic - Fotolia
fot. Dusan Kostic - Fotolia
cięcie pędów po skosie fot. bellakadife - Fotolia
fot. bellakadife - Fotolia
Tylko na ostro!
Używaj tylko ostrych narzędzi do cięcia. Postrzępione krawędzie sprzyjają infekcjom. Przed cięciem przetrzyj ostrza szmatką nasączoną denaturatem, a po zabiegu zabezpiecz ranę maścią ogrodniczą ze środkiem grzybobójczym.

Tnij po skosie!
Przytnij pęd pod kątem 45 stopni, dzięki czemu woda szybciej będzie spływać z rany, która łatwiej się zabliźni. Zawsze tnij tuż nad ponad pąkiem. Wyszukaj pąk skierowany w tę stronę, w którą ma później być skierowany nowy pęd. (najlepiej, gdy jest skierowany na zewnątrz krzewu).

Kiedy przycinać?

Większość roślin o zdrewniałych pędach (zarówno gatunków owocowych, jak i ozdobnych) wymaga przycinania, aby móc prawidłowo się rozwijać, jednak termin zabiegu i technika cięcia różnią się znacznie w zależności od gatunku. Niektóre przycina się w pełni uśpienia, inne już w czasie wegetacji. Poznanie odpowiedniego terminu, to klucz do sukcesu – t.j. uzyskania pełni dekoracyjności lub dorodnych owoców. W przypadku wszystkich roślin cięcie wykonujemy tylko w słoneczny i suchy dzień, aby ograniczyć do minimum ryzyko wniknięcia patogenów do rany.

Przestrzegaj zasad przycinania! Jeśli przytniesz pędy w niewłaściwym czasie, możesz nie doczekać się kwiatów. By mieć pewność, że przytniesz roślinę w odpowiednim terminie, sprawdź termin jej kwitnienia. Jeśli kwitnie latem – przytnij ją wczesną wiosną, jeśli zaś kończy kwitnienie późną wiosną – przytnij ją zaraz po kwitnieniu.

Wiosenne przycięcie pędów pobudzi je do rozkrzewienia; letnie cięcie hamuje rozrost i pobudza zawiązywanie pąków kwiatowych; cięcie zimowe pobudza zaś do bujnego wzrostu.

Wiosenne cięcie

Wczesna wiosna (jeszcze przed ruszeniem wegetacji) to doskonały czas na wykonanie cięcia pielęgnacyjnego, sanitarnego (dla wszystkich gatunków drzew i krzewów). Zabieg ten przeprowadzamy po ustąpieniu najsilniejszych mrozów, ale jeszcze przed ruszeniem wegetacji. Usuwamy wszystkie pędy suche, przemarznięte i z widocznymi ogniskami chorób lub uszkodzeniami.

Jeśli przegapimy termin wczesnowiosenny, to nie ma powodów do wielkich zmartwień. Cięcie można bez szkody dla roślin przeprowadzić nawet później. Niewskazane jest jednak przycinanie roślin w pełni sezonu wegetacyjnego, gdyż każda rana powoduje duże straty wody, co może negatywnie wpłynąć na ich kondycję. Im później i im więcej wytniemy, tym większe będzie to obciążanie dla rośliny.


przycinanie żywopołotu liściastego fot. Alexas_Fotos - Pixabay
fot. Alexas_Fotos - Pixabay

Przycinanie żywopłotu liściastego
Pierwsze cięcie żywopłotów wykonujemy wczesną wiosną (przed ruszeniem wegetacji). Drugie cięcie (korygujące) przeprowadzamy latem – w lipcu, najpóźniej do połowy sierpnia.
Dowiedz się więcej

Wiosną przycinamy także krzewy kwitnące, jednak w różnych terminach, uzależnionych od kwitnienia – t.j. wczesną wiosną przycinamy gatunki kwitnące latem (np. budleje, hortensje bukietowe, lawendy, róże, pięciorniki, tawuły japońskie i żylistki). Są to rośliny, które kwitną na pędach tegorocznych, tzn. wytworzonych w sezonie. Pędy przycinamy nisko (15-25 cm) nad ziemią. Silne cięcie wpłynie korzystnie na powstawanie mocnych pędów i będzie stymulować obfite kwitnienie!

Wczesną wiosną nie przycinamy za to krzewów kwitnących wiosną (np. forsycji, lilaków, jaśminowców, krzewuszki, migdałków, tamaryszków, tawuły wczesnej, wierzby iwy i złotlinów). Gatunki te kwitną na pędach zeszłorocznych i przycięcie ich spowodowałoby brak kwitnienia w tym sezonie. Pędy przycinamy dopiero po przekwitnięciu - np. forsycje (zwykle na początku maja), najlepiej jeszcze przed wypuszczeniem liści. Skracamy gałęzie przynajmniej o 1/3, a jeśli chcemy odmłodzić krzew, to nawet o 2/3 długości. Po kwitnieniu przycinamy także wrzośce.

Wczesna wiosna to także doskonały czas na pierwsze cięcie żywopłotów liściastych (z bukszpanów, ligustrów i grabów - usuwa się większą część ostatniego przyrostu) oraz krzewów o ozdobnych pędach (np. dereni i wierzb) i liściach (berberysów, pęcherznicy) oraz topiarów. Tuje (żywotniki), cisy, cyprysiki, jałowce i inne iglaki przycinamy dopiero chwilę przed wznowieniem, gdyż ich pędy są wrażliwe na przymrozki. Cięcia nie wymagają kaliny, magnolie, oczary, perukowcem, azalie i różaneczniki.

hortensja ogrodowa fot. rawbuffalo - Pixabay
fot. rawbuffalo - Pixabay
lawenda fot. Karen Arnold - Pixabay
fot. Karen Arnold - Pixabay
Przycinanie hortensji
Hortensję bukietową (Hydrangea paniculata) przycinamy wczesną wiosną, a hortensji ogrodowej (H. macrophylla), na zdjęciu, nie przycinamy wcale, gdyż kwitnie na pędach zeszłorocznych! Wycinamy jedynie zeschnięte kwiatostany wraz z 3-4 cm kawałkiem pędu.
Dowiedz się więcej
Przycinanie lawendy
Dzięki regularnemu wiosennemu przycinaniu uzyskamy więcej kwiatów i nadamy roślinie ładny kopulasty kształt. Cięcie polega wycięciu kwiatostanów i na skróceniu (ok. 5 cm) ubiegłorocznych, ulistnionych, wierzchołkowych pędów.
Dowiedz się więcej
przycinanie róż fot. Jacqueline Macou - Pixabay
fot. Jacqueline Macou - Pixabay
forsycja fot. Andreas Lischka - Pixabay
fot. Andreas Lischka - Pixabay
Przycinanie róż
Cięcie różanych krzewów przeprowadzamy raz w roku – na wiosnę (cięcie można rozpocząć już pod koniec marca, po ustąpieniu najsilniejszych mrozów, ale zwykle przeprowadza się je w połowie kwietnia, jeszcze przed wytworzeniem nowych pędów). W sezonie przycinamy jedynie zeschnięte kwiatostany, a jesienią tylko pędy chore i uszkodzone.
Dowiedz się więcej
Przycinanie forsycji
Forsycja to jeden z najpopularniejszych krzewów ogrodowych i jeden z najczęściej źle przycinanych. Zasada jest prosta: gałązki forsycji przycinamy dopiero po kwitnieniu (zwykle na początku maja), ale jeszcze przed wypuszczeniem liści. Pędy skracamy o połowę, a w przypadku starych krzewów, nawet o 2/3 długości.
Dowiedz się więcej

Letnie i jesienne cięcie

W lipcu i sierpniu przeprowadzamy drugie cięcie żywopłotów (liściastych i iglastych) oraz usuwamy suche kwiatostany lilaków i różaneczników. Sukcesywnie wycinamy przekwitłe kwiaty róż. Pod koniec lipca przeprowadzamy cięcie prześwietlające jabłoni, a w sierpniu (po zbiorze owoców) przycinamy wiśnie i czereśnie. Po kwitnieniu usuwamy kwiaty lawendy i hortensji, aby je zasuszyć. Jesień to najlepszy czas na sadzenie roślin liściastych (z odkrytym korzeniem). Niezbędne jest wtedy przycięcie korzeni i pędów, by przywrócić równowagę między częścią nadziemną i podziemną rośliny. Cięcie stymuluję roślinę do wzrostu i wypuszczania licznych korzeni.

owocowe fot. keywest3 - Pixabay
fot. keywest3 - Pixabay
tuje cięcie fot. L.Bouvier - Fotolia
fot. L.Bouvier - Fotolia

Przycinanie roślin owocowych
Wykonuje się je zimą lub na przedwiośniu, w czasie pełnego uśpienia roślin. Jako pierwsze przycina się jabłonie i grusze, później śliwy, morele, brzoskwinie i nektaryny. Ich korony formujemy tak, aby miały jak najwięcej pędów obficie owocujących, a przy tym tak rosnących, żeby słońce docierało do wszystkich gałęzi.
Dowiedz się więcej

Przycinanie tui
Żywopłoty z żywotników przycinamy trzykrotnie w ciągu sezonu. Pierwsze cięcie przeprowadzamy na wiosnę, kiedy nabrzmiewają młode pąki (przed rozpoczęciem wegetacji, w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia), kolejne latem gdy ciemnieją młode przyrosty (w czerwcu). Ostatni raz tuje możemy przycinać w sierpniu, jednak zbyt późne przycięcie pędów może sprawić, że młode gałązki nie zdążą zdrewnieć przed zimą.
Dowiedz się więcej

Zimowe cięcie

Większość drzew i krzewów owocowych przycina się zimą lub na przedwiośniu. Zabieg ten nazywany jest cięciem zimowym, bo pędy przycina się w tzw. „okresie uśpienia”. Sadownicy wykonują je już od początku lutego, jednak w ogrodzie można z powodzeniem zaczekać do marca, gdy miną już największe mrozy. Cięcie wykonujemy tylko w dni słoneczne, bezdeszczowe, gdy temperatura przekroczy 0 stopni.

Zimowe cięcie przeprowadza się dla większości drzew owocowych (t.j. jabłoni, gruszy, śliwy, moreli, brzoskwini i nektaryny). To doskonały czas na wycięcie wszystkich chorych pędów, tych nadmiernie zagęszczających koronę oraz tzw. „wilków”, czyli jednorocznych, pionowych pędów, wyrastających z gałęzi. Zwykle, podczas jednego cięcia prześwietlającego, wycina się około 15% pędów. Przycięcie wpłynie korzystnie na rozwój pąków kwiatowych i wpłynie na obfite owocowanie. Wiosną nie przycina się wiśni i czereśni, gdyż są podatne na zakażenie rakiem bakteryjnym. Cięcie przeprowadza się dopiero w sierpniu, po zbiorze owoców.

Podobnie postępujemy w przypadku krzewów owocowych – np. porzeczek i agrestu. Wycinamy wszystkie stare pędy, gdyż porzeczki owocują na młodych (czarna na jednorocznych i dwuletnich, a czerwona, biała i agrest na dwu i trzyletnich). Przycinamy także stare pędy borówek oraz wszystkie pędy letnich malin, które owocują na pędach jednorocznych.

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Alexander Raths - Fotolia

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plPozostałe artykuły

ukorzenianie fot. kontakt - Pixabay.com
Ukorzeniacz do sadzonek: Czym jest i jak go stosować? Rozmnażanie roślin, zwłaszcza przez sadzonki pędowe i wierzchołkowe, może sprawić... więcej
wiosenne nawożenie drzew i krzewów fot. singkham - Fotolia.com
WIOSENNE NAWOŻENIE roślin ogrodowych Wiosna to dla roślin czas intensywnego wzrostu. Potrzebuję do niego żyznej ziemi,... więcej
wiosenne opryskiwanie fot. Koirill - Fotolia.com
WIOSENNE OPRYSKIWANIE drzew i krzewów owocowych Pierwsze zabiegi, mające na celu ochronę drzew i krzewów owocowych przed chorobami... więcej
zwalczanie mniszka i perzu fot. 7monarda - Fotolia.com
MNISZEK I PERZ: Zwalczanie uciążliwych chwastów ogrodowych Chwasty wieloletnie, a w szczególności mniszek i perz, to prawdziwe utrapienie... więcej
obornik świeży fot. sherez - Fotolia
Obornik świeży i suszony: Czy warto stosować go w ogrodzie? Obornik to popularny nawóz organiczny. Świeży jest kłopotliwy w stosowaniu. Granulowany,... więcej
odmładzanie i rozmnażanie bylin fot. Olesia Sarycheva - Fotolia.com
Odmładzanie bylin - jak i kiedy to zrobić? Odmładzanie to doskonały sposób na rozmnażanie bylin. Wystarczy podzielić stara... więcej
zobacz wszystkie
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...