Sklep ogrodniczy Sadowniczy.pl

Temat na czasie

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?
pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej fot. Stars For Europe
Pytanie czytelnika: Jak co roku zdecydowałam się na zakup gwiazdy betlejemskiej. Zależy mi na tym, żeby jak najdłużej cieszyć się jej urokiem. W związku z tym proszę o kilka porad dotyczących wyboru i pielęgnacji tej rośliny.  

tydzień w ogrodzie   28-11 - 04-12

liscie, fot. spiddekaga, SXC
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma ...
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu możemy użyć tzw. miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego), który zasysa liście, ściętą trawę, szyszki, gałązki i inne resztki roślinne. Odkurzacza można także używać jako dmuchawy usuwającej śmiecie z miejsc trudno dostępnych ...
Posadzone młode egzemplarze są szczególnie narażone na działanie mrozu, zatem chcąc cieszyć się ich urokiem w następnych latach należy pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu ich przed zimą. ...
Zimą rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Trzeba je zabezpieczyć przed mrozem. ...
Większość bylin na rabacie powinna być zabezpieczona przed mrozem. Dowiedz się, które to rośliny oraz jak ochronić je przed zimą. ...
zobacz wszystkie
Twój ogród / Zakładanie ogrodu / Artykuły /

Czas na ogród – jak założyć zielony zakątek?

Ogród kojarzy nam się zwykle z dużą otwartą przestrzenią, trawnikiem, kwiatowymi rabatami, drzewami i krzewami, a przecież jest to tylko jedna z wielu możliwości. Ogrodem może być każde miejsce, w którym posadzimy rośliny - możemy go założyć w domu, na parapecie okiennym, na balkonie lub tarasie.

zielony zakątek fot. Barbara Helgason - Fotolia

Stare chińskie przysłowie głosi:
Chcesz być szczęśliwy jeden dzień - napij się wina.
Chcesz być szczęśliwy jeden rok - ożeń się.
Chcesz być szczęśliwy całe życie - załóż ogród
”.

Projekt ogrodu to podstawa

Zacznij od projektu, a nie od sadzenia roślin. Tylko w ten sposób unikniesz chaosu i późniejszego przesadzania roślin. Zastanów się jak powinien wyglądać Twój wymarzony ogród oraz jakie rośliny lubisz najbardziej. Pomyśl czy w swoim ogrodzie chcesz uprawiać drzewa i krzewy ozdobne, a może owocowe? Kochasz kwiaty, a może marzysz o ogródku ziołowym pełnym smaków i aromatów. A może Twój wymarzony ogród to angielski trawnik i równo przystrzyżone żywopłoty z popularnych tui? Wybór należy do Ciebie. Zobacz ponad 100 projektów ogrodów

Podstawą kompozycji każdego ogrodu jest jego funkcjonalność. Zaplanuj go tak, aby korzystanie z każdego elementu ogrodu było wygodne, a jego utrzymanie i pielęgnacja niekłopotliwe i wymagało niewiele czasu, dlatego też zanim zaczniesz planować swój przyszły ogród dobrze się zastanów – czego oczekujesz? Planując ogród pamiętaj, że każdy z członków rodziny musi w nim znaleźć miejsce dla siebie. Ogród nie tylko jest miejscem, gdzie sadzimy ozdobne rośliny. To także miejsce relaksu, zabaw dzieci i spotkań z przyjaciółmi.

Pamiętaj, że ogród powinien tworzyć spójna całość z domem. Pomyśl o tym już na etapie powstawania projektu domu. Najlepiej, gdy architekt domu i architekt krajobrazu pracują razem. Jeśli masz wyobraźnię sam możesz zostać architektem krajobrazu. Weź kartkę i ołówek i rozrysuj plan swojej posesji. Nie musi to być dzieło sztuki, gdyż wielokrotnie będziesz go poprawiać. Najpierw stwórz szkic swojego ogrodu, z czasem będziesz uzupełniać go o nowe elementy – drzewa, krzewy, rabaty..., aż wreszcie... narysujesz od nowa.

drzewa w ogrodzie fot. iBulb
fot. iBulb
ogród przy domu fot. iBulb
fot. iBulb

Szukaj inspiracji – podglądaj swoich sąsiadów oraz rozwiązania zastosowane w ogrodach botanicznych i parkach. Szybko odkryjesz pomysły, które Cię zainspirują oraz zobaczysz błędy, których będziesz mógł uniknąć.

relaks w ogrodzie fot. inkflo Pixabay
fot. inkflo Pixabay

Rośliny do ogrodu - zastanów się zanim posadzisz

Wybierając rośliny do ogrodu zwróć przede wszystkim uwagę na ich wymagania i tempo wzrostu, dopiero w drugiej kolejności na ich walory dekoracyjne. Decyzję o wyborze roślin warto podjąć w domu i wcześniej dobrze zaplanować. Dużym błędem jest wizyta w centrum ogrodniczym bez wcześniejszej listy i kupowanie „wszystkiego co nam wpadnie w oko”. Zwykle wtedy wyjeżdżamy ze sklepu z koszykiem pełnym przeróżnych roślin, a większości z nich tak na prawdę nie potrzebujemy, połowy nie mamy gdzie posadzić, a dla wielu nie przygotowaliśmy odpowiedniego miejsca dostosowanego do ich wymagań! Szukasz roślin? Znajdź je w naszym katalogu

Zwłaszcza początkujący ogrodnicy często wychodzą z założenia, że im więcej roślin posadzą się w ogrodzie, tym okazalej będzie się on prezentował. Niestety tak nie jest. Gdy w ogrodzie jest zbyt dużo roślin wygląda on przytłaczająco. Zwykle już po kilku latach będą one potrzebowały o wiele więcej miejsca niż zakładaliśmy. A po 10 latach rośliny mogą zmienić się nie do poznania – z małej roślinki może wyrosnąć okazałe drzewo! Wtedy będziemy zmuszeni część z nich przesadzić, a niektóre np. piwonie i magnolie bardzo nie lubią zmiany miejsca i mogą to odchorować.

Pamiętaj także o różnorodności - rośliny obok siebie sadź tak, aby kontrastowały ze sobą kolorem, kształtem i wysokością. Przyjmij zasadę, że niskie rośliny sadzi się z przodu, średnie po środku, a wysokie z tyłu. Obok siebie powinny się znaleźć rośliny o takich samych wymaganiach glebowych i świetlnych oraz o podobnej sile wzrostu, by szybciej rosnące nie zagłuszyły tych, które rosną wolniej.

Zastanów się, zanim wytniesz! - jeśli w twoim ogrodzie są już jakieś rośliny, np. duże drzewa - musisz zdecydować, czy warto je zachować, czy lepiej je wyciąć. Pamiętaj, ze na wycinkę drzew musisz mieć zgodę od gminy. (ewentualnie do wycięcia)

kwiaty na rabaty fot. Gaby Stein Pixabay
fot. Gaby Stein Pixabay
kwiaty na trawniku fot. Hans Braxmeier Pixabay
fot. Hans Braxmeier Pixabay

Zaplanuj swój ogród tak, aby przede wszystkim odpowiadał Tobie i Twojej rodzinie. Weź pod uwagę Wasz styl życia, Wasze potrzeby i możliwości późniejszej pielęgnacji. Nie sztuką jest założenie pięknego ogrodu z wieloma kolorowymi roślinami, jeśli nie znajdziecie czasu aby je pielęgnować!

łąka kwietna w ogrodzie fot. inkflo Pixabay
fot. inkflo Pixabay
rabata kwiatowa fot. Gaby Stein Pixabay
fot. Gaby Stein Pixabay

Ogród ozdobny przez cały rok

Piękny ogród powinien być ozdobny o każdej porze roku. Można tego dokonać wcześniej planując nasadzenia, tak aby o każdej porze roku w ogrodzie znajdowało się coś atrakcyjnego. Nie sztuką jest stworzyć piękny wiosenny ogród, który po przekwitnieniu kwiatów przez resztę sezonu będzie straszył pustką. Dowiedz się jak pielęgnować wiosenne kwiaty cebulowe

Warto pamiętać, że piękne wiosenne kwiaty (tulipany, hiacynty i krokusy) po przekwitnięciu zżółkną i będą wyglądały mało dekoracyjnie, a po wykopaniu ich cebul pozostają puste pola. Ich miejsce powinny zająć letnie kwiaty (piwonie, liliowce, mieczyki, czy pachnące floksy), a po nich powinny zakwitnąć jesienne (jeżówki, dalie znane jako georginie, pacioreczniki zwane kannami i piękne jesienne astry – marcinki).

Oprócz kwiatów ozdobą ogrodu mogą być także piękne liście (host zwanych funkiami, bergenii i kolorowych żurawek). Jesień powinna oczarować nas mnogością kolorowych liści – klony pospolite pięknie przebarwią się na żółto lub pomarańczowo, klony palmowe zachwycą nas pełną czerwienią, podobnie jak „pełzający” po ścianie winobluszcz.

Także w zimie ogród może mieć wiele kolorów, wszystko dzięki zimozielonym iglakom, a także kolorowym owocom (czerwone kuleczki irgi czy pomarańczowe ognika) lub niezwykłym pędom (czerwone i żółte pędy dereni, biało-czarne brzozy, pomarańczowe i fantazyjnie powyginane pędy wierzby ‘Erythroflexuosa’).

nowoczesny taras fot. iBulb
fot. iBulb
ogród wokół tarasu fot. iBulb
fot. iBulb

Na każdej działce można stworzyć piękny i funkcjonalny ogród. Bez względu na to czy jesteś posiadaczem bardzo dużego ogrodu, małego przydomowego ogródka czy tylko przydomowego tarasu.

zielony zakątek fot. iBulb
fot. iBulb

Kolorowe rabaty - ogród pełen kwiatów

Kwiaty w ogrodzie to nie tylko kolorowa ozdoba. Barwy roślin mają wpływ na nasze samopoczucie. Zieleń liści uspokaja, działa kojąco pomaga walczyć ze stresem i sprzyja relaksowi. Nie ma ryzyka, że zieleń liści przytłumi kolory kwiatów, gdyż jest naturalnym kolorem natury. Jednak ogród to nie tylko zieleń – to pełnia barw, a każdy kolor kwiatów ma swoje znaczenie. Właściwy dobór kolorów zapewnia harmonijną kompozycję ogrodu. Dowiedz się więcej o kolorach kwiatów

Ciepłe kolory (żółty, czerwony, pomarańczowy) przybliżają optycznie, zimne (niebieski, fioletowy, biały) - oddalają. Odcienie jasne dodają lekkości, natomiast barwy ciemne odbierane są jako "ciężkie"- mogą przytłoczyć mały ogród. Najlepiej wybrać jeden przewodni, dominujący i do niego dobrać dwa kolory dopełniające. Nadmiar kontrastujących ze sobą barw może powodować chaos, zwłaszcza w małych ogrodach.

Biel jest pełna elegancji, chłodna i świeża. Żółty to typowy ciepły kolor, wnoszący słońce do ogrodu. Pomarańczowy jest wesoły i ciepły, czasem wręcz ognisty. Bywa bardzo dominujący, dlatego warto ostrożnie sadzić pomarańczowe kwiaty. Czerwień to najcieplejszy z kolorów - barwa miłości.

Warto łączyć czerwone kwiaty z innymi kolorami - czerwień z pomarańczowym będzie krzykliwa i ognista, a w połączeniu z niebieskim będzie chłodniejsza i nieco melancholijna. Fioletowy i różowy to kolory idealne do romantycznych ogrodów. Niebieski jest kolorem chłodnym, jednak bardzo lubianym, bo kojarzy się z niebem i morzem, a więc ze spokojem i odpoczynkiem.

kwiatowe rabaty fot. iBulb
fot. iBulb
kwiaty na rabaty fot. iBulb
fot. iBulb

Ogród jest pełen kolorów i zapachów, zmienia się wraz z porami roku. Nigdy nie jest taki sam. Codzienna obserwacja roślin wciąga jak nic innego. Dla wielu osób ogrodnictwo to nie tylko hobby, ale często już nałóg.

ogród przydomowy fot. iBulb
fot. iBulb
wiosenna rabata fot. iBulb
fot. iBulb

Zielony dywan - trawnik w ogrodzie

Trawnik jest nieodłącznym elementem każdego ogrodu, nawet w małym ogródku warto wygospodarować choćby niewielki fragment na zielony dywan. Niestety trawnik to jeden z najbardziej pracochłonnych elementów ogrodu. Wymaga on ciągłej pielęgnacji – od wczesnej wiosny, do późnej jesieni. Idealna „angielska murawa” jest bardzo trudna do osiągnięcia. Dowiedz się jak pielęgnować trawnik przez cały rok

Trawnik wymaga regularnego podlewania i odpowiedniego nawożenia. Trzeba także go często kosić, a przynajmniej raz w roku wertykulować (usuwać zbitą darń i nacinać murawę) i aerować (nakłuwać i napowietrzać). Jednak największą zmorą właścicieli trawników są chwasty – zwłaszcza te wieloletnie jak mniszek zwany mleczem, babka, czy pospolite stokrotki. Chwasty można zaakceptować i nazwać (nie)idealny trawnik naturalną łąką kwietną.

Można także „iść na wojnę” z chwastami i rozpocząć ich systematyczne zwalczanie. Można do tego celu użyć herbicydów do roślin dwuliściennych (są bezpieczne dla trawy) jednak efekty są mało zadowalające, gdyż chwasty szybko odrastają. Można także zastosować specjalne urządzenia do wyrywania chwastów, które usuwają roślinę wraz z korzeniami.

Taras - ogród w doniczce

Taras jest łącznikiem pomiędzy domem, a ogrodem. Na kilka miesięcy w roku może stać się kwitnącym ogrodem, nawet dla tych osób, które mieszkają w bloku i nie mają działki. Często kwiaty w doniczkach to często jedyny bliższy kontakt z naturą, jaki posiadamy.

Na wiosnę warto posadzić wiosenne rośliny cebulowe (hiacynty, szafirki, tulipany) lub kolorowe bratki, które są odporne na lekkie przymrozki. Od 15 maja na taras możemy wystawić rośliny rosnące dotychczas w domu. Po Zimnych Ogrodnikach znika ryzyko przymrozków. W doniczkach możemy uprawiać zioła, kwitnące pelargonie, słoneczne gazanie czy pachnącą lawendę. W doniczkach możemy także sadzić krzewy (pięciorniki, różaneczniki, tuje, bukszpany), a nawet małe drzewa (klony palmowe, karłowe iglaki, a nawet ozdobne jabłonie.

Pomyśl o tarasie jak o zewnętrznym pokoju swojego domu. Materiały na nawierzchnię dobierz tak, aby pasowały do tych, z których zbudowany jest dom - np. cegły lub kamień. Dobierz meble ogrodowe tak, aby sprawiały wrażenie harmonijnej całości z tarasem i elewacją domu. Aranżacja tarasu ma przede wszystkim na celu stworzenie namiastki ogrodu, przestrzeni otoczonej roślinami, cichej, zielonej i spokojnej, gdzie można spokojnie spędzać czas i odpocząć od zgiełku miasta. Będzie to także miejsce spotkań z przyjaciółmi i przyjmowania gości. Musimy, zatem mieć wystarczająco dużo miejsca na rozstawienie mebli do siedzenia i do leżenia.

Kącik wypoczynkowy - relaks w ogrodzie

W każdym ogrodzie przyda się miejsce do wypoczynku, gdzie będziesz mógł ukryć się przed okiem sąsiadów. Może to być kącik wypoczynkowy przy domu lub pod altaną dającą cień w upalne dni. Miejsce wypoczynku najlepiej zaplanować w odosobnionej części ogrodu, wśród bujnej roślinności.

ogród na tarasie fot. iBulb
fot. iBulb

Otulony roślinami, schowany w głębi ogrodu, cichy zakątek da Ci poczucie intymności i pozwoli na chwilę relaksu po ciężkim dniu. Nie ma nic przyjemniejszego niż śniadanie zjedzone pośród pachnących roślin.

rośliny w doniczkach fot. iBulb
fot. iBulb
ogród w doniczce fot. iBulb
fot. iBulb

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: fot. © Barbara Helgason - Fotolia

Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze www.czasnawnetrze.pl
logo czasnawnetrze

 

Polecamy rośliny i produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl

Pozostałe artykuły

roślina dwuletnia fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
Uprawa roślin dwuletnich Piękne i atrakcyjne kwiaty dwuletnie to rośliny szczególne. Nie doczekamy się... więcej
jesienne sadzenie i wysiewanie fot. walkersalmanac - Pixabay.com
Co sadzić i wysiewać jesienią? Wiele osób błędnie uważa, że jesienią nie ma co robić w ogrodzie. Ta pora... więcej
roślina zimująca w gruncie fot. Ann-Marie Tholander - Pixabay.com
Zimowanie w gruncie: Delikatne piękności i wytrzymali twardziele Wiele roślin ogrodowych nie może zimować w gruncie lub wymaga osłony przed mrozem.... więcej
samosiejki w ogrodzie fot. Alina Kuptsova - Pixabay.com
Samosiejki - rośliny, które same się wysiewają Zamiast każdego roku kupować do ogrodu nowe sadzonki lub nasiona roślin ozdobnych,... więcej
złotlin kwitnący żywopłot fot. Jaana Puschkeit - Pixabay.com
Najlepsze krzewy na kwitnące żywopłoty Kwitnący żywopłot można stworzyć praktycznie z każdej liściastej rośliny... więcej
kwiaty balkonowe w gruncie fot. onepony - Fotolia.com
Kwiaty balkonowe w gruncie Pelargonie, lobelie czy werbeny kojarzą się głównie ze skrzynkami balkonowymi,... więcej
zobacz wszystkie

Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Kiedy zacząć dokarmianie ptaków?

Późna jesień to najlepszy moment, by zacząć dokarmianie ptaków - podaje rzecznik Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Przypomina jednak: jeśli przyzwyczaimy do tego ptaki, należy dbać, by w miejscu dokarmiania pokarm dostępny był stale, ...