Polecamy sklep ogrodniczy Sadowniczy.pl

Temat na czasie

Balkon z pomysłem: Kompozycje kwiatowe w doniczkach
ogród w doniczce na balkonie fot. Tanouchka - Fotolia
Jeśli marzysz o ogrodzie, a posiadasz jedynie mały taras lub balkon – wcale nie musisz rezygnować z marzeń - możesz zmienić go w piękny kolorowy ogród. Jeśli nie masz pomysłu, jak zmienić swój balkon – prezentujemy kilka kwiatowych kompozycji kwiatowych w doniczkach. Może te aranżacje będą dla Ciebie inspiracją.  

tydzień w ogrodzie   29-05 - 04-06

trawnik, fot. Małgorzata Cuch
Jeśli nasz trawnik ma blady, żółtawy kolor może oznaczać to braki w nawożeniu. W takim przypadku zastosujmy nawóz wieloskładnikowy oraz przeciw żółknięciu. Nadmiar nawozu także jest szkodliwy, objawem tego jest pasowe zasychanie trawy. W przypadku przenawożenia murawę trzeba obficie podlać, a nawożenie ograniczyć na około miesiąc ...
Pod nowymi nasadzeniami drzew i krzewów należy rozłożyć warstwę ściółki o grubości 5–10 cm. W tym celu można zastosować zmieloną korę drzew iglastych, torf lub kompost). Należy pamiętać o pozostawieniu wokół nasady roślin fragmentu nie wyściółkowanej ziemi (o promieniu 2,5-5 cm), ponieważ wilgotna ściółka może przyczynić się do gnicia roślin ...
Najbardziej intensywny wzrost trawy ma miejsce od połowy maja do końca czerwca, dlatego w tym czasie najlepiej kosić ją co 3-4 dni lub raz w tygodniu (ale dopuszczalna jest nawet 2-3 tygodniowa przerwa w strzyżeniu) ...
W maju siejemy marchew, pietruszkę, buraki (na zbiór jesienny) oraz inne warzywa. Gdy pojawią się siewki – przerywamy je. Zagony należy odchwaszczać i podlewać (w przypadku braku opadów). ...
Kupując kwiaty na balkon wybieramy rośliny dobrze rozkrzewione, z silnymi sztywnymi pędami i co najmniej kilkoma pąkami kwiatowymi. Rośliny sadzimy w odległości 20-30 cm od siebie i obficie podlewamy. ...
zobacz wszystkie
Twój ogród / Zakładanie ogrodu / Artykuły /

Czas na ogród – jak założyć zielony zakątek?

Ogród kojarzy nam się zwykle z dużą otwartą przestrzenią, trawnikiem, kwiatowymi rabatami, drzewami i krzewami, a przecież jest to tylko jedna z wielu możliwości. Ogrodem może być każde miejsce, w którym posadzimy rośliny - możemy go założyć w domu, na parapecie okiennym, na balkonie lub tarasie.

zielony zakątek fot. Barbara Helgason - Fotolia

Stare chińskie przysłowie głosi:
Chcesz być szczęśliwy jeden dzień - napij się wina.
Chcesz być szczęśliwy jeden rok - ożeń się.
Chcesz być szczęśliwy całe życie - załóż ogród
”.

Projekt ogrodu to podstawa

Zacznij od projektu, a nie od sadzenia roślin. Tylko w ten sposób unikniesz chaosu i późniejszego przesadzania roślin. Zastanów się jak powinien wyglądać Twój wymarzony ogród oraz jakie rośliny lubisz najbardziej. Pomyśl czy w swoim ogrodzie chcesz uprawiać drzewa i krzewy ozdobne, a może owocowe? Kochasz kwiaty, a może marzysz o ogródku ziołowym pełnym smaków i aromatów. A może Twój wymarzony ogród to angielski trawnik i równo przystrzyżone żywopłoty z popularnych tui? Wybór należy do Ciebie. Zobacz ponad 100 projektów ogrodów

Podstawą kompozycji każdego ogrodu jest jego funkcjonalność. Zaplanuj go tak, aby korzystanie z każdego elementu ogrodu było wygodne, a jego utrzymanie i pielęgnacja niekłopotliwe i wymagało niewiele czasu, dlatego też zanim zaczniesz planować swój przyszły ogród dobrze się zastanów – czego oczekujesz? Planując ogród pamiętaj, że każdy z członków rodziny musi w nim znaleźć miejsce dla siebie. Ogród nie tylko jest miejscem, gdzie sadzimy ozdobne rośliny. To także miejsce relaksu, zabaw dzieci i spotkań z przyjaciółmi.

Pamiętaj, że ogród powinien tworzyć spójna całość z domem. Pomyśl o tym już na etapie powstawania projektu domu. Najlepiej, gdy architekt domu i architekt krajobrazu pracują razem. Jeśli masz wyobraźnię sam możesz zostać architektem krajobrazu. Weź kartkę i ołówek i rozrysuj plan swojej posesji. Nie musi to być dzieło sztuki, gdyż wielokrotnie będziesz go poprawiać. Najpierw stwórz szkic swojego ogrodu, z czasem będziesz uzupełniać go o nowe elementy – drzewa, krzewy, rabaty..., aż wreszcie... narysujesz od nowa.

drzewa w ogrodzie fot. iBulb
fot. iBulb
ogród przy domu fot. iBulb
fot. iBulb

Szukaj inspiracji – podglądaj swoich sąsiadów oraz rozwiązania zastosowane w ogrodach botanicznych i parkach. Szybko odkryjesz pomysły, które Cię zainspirują oraz zobaczysz błędy, których będziesz mógł uniknąć.

relaks w ogrodzie fot. inkflo Pixabay
fot. inkflo Pixabay

Rośliny do ogrodu - zastanów się zanim posadzisz

Wybierając rośliny do ogrodu zwróć przede wszystkim uwagę na ich wymagania i tempo wzrostu, dopiero w drugiej kolejności na ich walory dekoracyjne. Decyzję o wyborze roślin warto podjąć w domu i wcześniej dobrze zaplanować. Dużym błędem jest wizyta w centrum ogrodniczym bez wcześniejszej listy i kupowanie „wszystkiego co nam wpadnie w oko”. Zwykle wtedy wyjeżdżamy ze sklepu z koszykiem pełnym przeróżnych roślin, a większości z nich tak na prawdę nie potrzebujemy, połowy nie mamy gdzie posadzić, a dla wielu nie przygotowaliśmy odpowiedniego miejsca dostosowanego do ich wymagań! Szukasz roślin? Znajdź je w naszym katalogu

Zwłaszcza początkujący ogrodnicy często wychodzą z założenia, że im więcej roślin posadzą się w ogrodzie, tym okazalej będzie się on prezentował. Niestety tak nie jest. Gdy w ogrodzie jest zbyt dużo roślin wygląda on przytłaczająco. Zwykle już po kilku latach będą one potrzebowały o wiele więcej miejsca niż zakładaliśmy. A po 10 latach rośliny mogą zmienić się nie do poznania – z małej roślinki może wyrosnąć okazałe drzewo! Wtedy będziemy zmuszeni część z nich przesadzić, a niektóre np. piwonie i magnolie bardzo nie lubią zmiany miejsca i mogą to odchorować.

Pamiętaj także o różnorodności - rośliny obok siebie sadź tak, aby kontrastowały ze sobą kolorem, kształtem i wysokością. Przyjmij zasadę, że niskie rośliny sadzi się z przodu, średnie po środku, a wysokie z tyłu. Obok siebie powinny się znaleźć rośliny o takich samych wymaganiach glebowych i świetlnych oraz o podobnej sile wzrostu, by szybciej rosnące nie zagłuszyły tych, które rosną wolniej.

Zastanów się, zanim wytniesz! - jeśli w twoim ogrodzie są już jakieś rośliny, np. duże drzewa - musisz zdecydować, czy warto je zachować, czy lepiej je wyciąć. Pamiętaj, ze na wycinkę drzew musisz mieć zgodę od gminy. (ewentualnie do wycięcia)

kwiaty na rabaty fot. Gaby Stein Pixabay
fot. Gaby Stein Pixabay
kwiaty na trawniku fot. Hans Braxmeier Pixabay
fot. Hans Braxmeier Pixabay

Zaplanuj swój ogród tak, aby przede wszystkim odpowiadał Tobie i Twojej rodzinie. Weź pod uwagę Wasz styl życia, Wasze potrzeby i możliwości późniejszej pielęgnacji. Nie sztuką jest założenie pięknego ogrodu z wieloma kolorowymi roślinami, jeśli nie znajdziecie czasu aby je pielęgnować!

łąka kwietna w ogrodzie fot. inkflo Pixabay
fot. inkflo Pixabay
rabata kwiatowa fot. Gaby Stein Pixabay
fot. Gaby Stein Pixabay

Ogród ozdobny przez cały rok

Piękny ogród powinien być ozdobny o każdej porze roku. Można tego dokonać wcześniej planując nasadzenia, tak aby o każdej porze roku w ogrodzie znajdowało się coś atrakcyjnego. Nie sztuką jest stworzyć piękny wiosenny ogród, który po przekwitnieniu kwiatów przez resztę sezonu będzie straszył pustką. Dowiedz się jak pielęgnować wiosenne kwiaty cebulowe

Warto pamiętać, że piękne wiosenne kwiaty (tulipany, hiacynty i krokusy) po przekwitnięciu zżółkną i będą wyglądały mało dekoracyjnie, a po wykopaniu ich cebul pozostają puste pola. Ich miejsce powinny zająć letnie kwiaty (piwonie, liliowce, mieczyki, czy pachnące floksy), a po nich powinny zakwitnąć jesienne (jeżówki, dalie znane jako georginie, pacioreczniki zwane kannami i piękne jesienne astry – marcinki).

Oprócz kwiatów ozdobą ogrodu mogą być także piękne liście (host zwanych funkiami, bergenii i kolorowych żurawek). Jesień powinna oczarować nas mnogością kolorowych liści – klony pospolite pięknie przebarwią się na żółto lub pomarańczowo, klony palmowe zachwycą nas pełną czerwienią, podobnie jak „pełzający” po ścianie winobluszcz.

Także w zimie ogród może mieć wiele kolorów, wszystko dzięki zimozielonym iglakom, a także kolorowym owocom (czerwone kuleczki irgi czy pomarańczowe ognika) lub niezwykłym pędom (czerwone i żółte pędy dereni, biało-czarne brzozy, pomarańczowe i fantazyjnie powyginane pędy wierzby ‘Erythroflexuosa’).

nowoczesny taras fot. iBulb
fot. iBulb
ogród wokół tarasu fot. iBulb
fot. iBulb

Na każdej działce można stworzyć piękny i funkcjonalny ogród. Bez względu na to czy jesteś posiadaczem bardzo dużego ogrodu, małego przydomowego ogródka czy tylko przydomowego tarasu.

zielony zakątek fot. iBulb
fot. iBulb

Kolorowe rabaty - ogród pełen kwiatów

Kwiaty w ogrodzie to nie tylko kolorowa ozdoba. Barwy roślin mają wpływ na nasze samopoczucie. Zieleń liści uspokaja, działa kojąco pomaga walczyć ze stresem i sprzyja relaksowi. Nie ma ryzyka, że zieleń liści przytłumi kolory kwiatów, gdyż jest naturalnym kolorem natury. Jednak ogród to nie tylko zieleń – to pełnia barw, a każdy kolor kwiatów ma swoje znaczenie. Właściwy dobór kolorów zapewnia harmonijną kompozycję ogrodu. Dowiedz się więcej o kolorach kwiatów

Ciepłe kolory (żółty, czerwony, pomarańczowy) przybliżają optycznie, zimne (niebieski, fioletowy, biały) - oddalają. Odcienie jasne dodają lekkości, natomiast barwy ciemne odbierane są jako "ciężkie"- mogą przytłoczyć mały ogród. Najlepiej wybrać jeden przewodni, dominujący i do niego dobrać dwa kolory dopełniające. Nadmiar kontrastujących ze sobą barw może powodować chaos, zwłaszcza w małych ogrodach.

Biel jest pełna elegancji, chłodna i świeża. Żółty to typowy ciepły kolor, wnoszący słońce do ogrodu. Pomarańczowy jest wesoły i ciepły, czasem wręcz ognisty. Bywa bardzo dominujący, dlatego warto ostrożnie sadzić pomarańczowe kwiaty. Czerwień to najcieplejszy z kolorów - barwa miłości.

Warto łączyć czerwone kwiaty z innymi kolorami - czerwień z pomarańczowym będzie krzykliwa i ognista, a w połączeniu z niebieskim będzie chłodniejsza i nieco melancholijna. Fioletowy i różowy to kolory idealne do romantycznych ogrodów. Niebieski jest kolorem chłodnym, jednak bardzo lubianym, bo kojarzy się z niebem i morzem, a więc ze spokojem i odpoczynkiem.

kwiatowe rabaty fot. iBulb
fot. iBulb
kwiaty na rabaty fot. iBulb
fot. iBulb

Ogród jest pełen kolorów i zapachów, zmienia się wraz z porami roku. Nigdy nie jest taki sam. Codzienna obserwacja roślin wciąga jak nic innego. Dla wielu osób ogrodnictwo to nie tylko hobby, ale często już nałóg.

ogród przydomowy fot. iBulb
fot. iBulb
wiosenna rabata fot. iBulb
fot. iBulb

Zielony dywan - trawnik w ogrodzie

Trawnik jest nieodłącznym elementem każdego ogrodu, nawet w małym ogródku warto wygospodarować choćby niewielki fragment na zielony dywan. Niestety trawnik to jeden z najbardziej pracochłonnych elementów ogrodu. Wymaga on ciągłej pielęgnacji – od wczesnej wiosny, do późnej jesieni. Idealna „angielska murawa” jest bardzo trudna do osiągnięcia. Dowiedz się jak pielęgnować trawnik przez cały rok

Trawnik wymaga regularnego podlewania i odpowiedniego nawożenia. Trzeba także go często kosić, a przynajmniej raz w roku wertykulować (usuwać zbitą darń i nacinać murawę) i aerować (nakłuwać i napowietrzać). Jednak największą zmorą właścicieli trawników są chwasty – zwłaszcza te wieloletnie jak mniszek zwany mleczem, babka, czy pospolite stokrotki. Chwasty można zaakceptować i nazwać (nie)idealny trawnik naturalną łąką kwietną.

Można także „iść na wojnę” z chwastami i rozpocząć ich systematyczne zwalczanie. Można do tego celu użyć herbicydów do roślin dwuliściennych (są bezpieczne dla trawy) jednak efekty są mało zadowalające, gdyż chwasty szybko odrastają. Można także zastosować specjalne urządzenia do wyrywania chwastów, które usuwają roślinę wraz z korzeniami.

Taras - ogród w doniczce

Taras jest łącznikiem pomiędzy domem, a ogrodem. Na kilka miesięcy w roku może stać się kwitnącym ogrodem, nawet dla tych osób, które mieszkają w bloku i nie mają działki. Często kwiaty w doniczkach to często jedyny bliższy kontakt z naturą, jaki posiadamy.

Na wiosnę warto posadzić wiosenne rośliny cebulowe (hiacynty, szafirki, tulipany) lub kolorowe bratki, które są odporne na lekkie przymrozki. Od 15 maja na taras możemy wystawić rośliny rosnące dotychczas w domu. Po Zimnych Ogrodnikach znika ryzyko przymrozków. W doniczkach możemy uprawiać zioła, kwitnące pelargonie, słoneczne gazanie czy pachnącą lawendę. W doniczkach możemy także sadzić krzewy (pięciorniki, różaneczniki, tuje, bukszpany), a nawet małe drzewa (klony palmowe, karłowe iglaki, a nawet ozdobne jabłonie.

Pomyśl o tarasie jak o zewnętrznym pokoju swojego domu. Materiały na nawierzchnię dobierz tak, aby pasowały do tych, z których zbudowany jest dom - np. cegły lub kamień. Dobierz meble ogrodowe tak, aby sprawiały wrażenie harmonijnej całości z tarasem i elewacją domu. Aranżacja tarasu ma przede wszystkim na celu stworzenie namiastki ogrodu, przestrzeni otoczonej roślinami, cichej, zielonej i spokojnej, gdzie można spokojnie spędzać czas i odpocząć od zgiełku miasta. Będzie to także miejsce spotkań z przyjaciółmi i przyjmowania gości. Musimy, zatem mieć wystarczająco dużo miejsca na rozstawienie mebli do siedzenia i do leżenia.

Kącik wypoczynkowy - relaks w ogrodzie

W każdym ogrodzie przyda się miejsce do wypoczynku, gdzie będziesz mógł ukryć się przed okiem sąsiadów. Może to być kącik wypoczynkowy przy domu lub pod altaną dającą cień w upalne dni. Miejsce wypoczynku najlepiej zaplanować w odosobnionej części ogrodu, wśród bujnej roślinności.

ogród na tarasie fot. iBulb
fot. iBulb

Otulony roślinami, schowany w głębi ogrodu, cichy zakątek da Ci poczucie intymności i pozwoli na chwilę relaksu po ciężkim dniu. Nie ma nic przyjemniejszego niż śniadanie zjedzone pośród pachnących roślin.

rośliny w doniczkach fot. iBulb
fot. iBulb
ogród w doniczce fot. iBulb
fot. iBulb

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: fot. © Barbara Helgason - Fotolia

Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze www.czasnawnetrze.pl
logo czasnawnetrze
Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl


Pozostałe artykuły

jak zaplanować ogród fot. Krawczyk-Foto - Fotolia.com
Planowanie ogrodu: Od koncepcji do wykonania Zagospodarowanie ogrodu dla całej rodziny trzeba tak zaplanować, by każdy z domowników... więcej
ogród kwiatowy fot. iVerde
KWIATY W OGRODZIE: Jak założyć ogród kwitnący przez cały sezon? Ogród tonący w kwiatach od wiosny do jesieni to marzenie każdego ogrodnika. Aby... więcej
ogród śródziemnomorski fot. Tib Val - Pixabay.com
Zakładanie ogrodu śródziemnomorskiego: Włoski, grecki, hiszpański, czy francuski? Ogród w stylu śródziemnomorskich to marzenie niejednego posiadacza zielonego zakątka.... więcej
uprawa kwiatów w ogrodzie fot. Maksim Pasko - Fotolia.com
Uprawa KWIATÓW rabatowych: Terminarz siewu, sadzenia i kwitnienia Sprawdź, jak i kiedy wysiewać oraz sadzić Twoje ulubione kwiaty ogrodowe. Zobacz... więcej
kolorowe tulipany fot. Flower Council Holland
Niezwykła historia tulipanów: Skąd się wzięła moda na te kwiaty? Tulipany to jedne z najpopularniejszych kwitnących roślin ogrodowych. Moda na nie... więcej
czarne kwiaty ogrodowe fot. Brigitte Werner - Pixabay.com
CZARNE kwiaty ogrodowe Kwitnące rośliny kojarzą się nam głównie z pięknymi, jaskrawymi, wesołymi... więcej
zobacz wszystkie
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńUPRAWA PELARGONII: Jakie mają wymagania i jak je pielęgnować?

Bez wątpienia pelargonie zasłużyły na nazywanie ich królowymi balkonów. Są łatwe w uprawie i kwitną przez cały sezon - od maja, aż ...