Logo
Logo

Zimowe cięcie: co, jak i kiedy przycinać zimą?

Koniec zimy to doskonała pora na coroczne cięcie drzew i krzewów owocowych. Drzewa ozdobne z reguły nie wymagają cięcia, a krzewy tylko raz na kilka lat potrzebują odmłodzenia.

Spis treści
Jakie są zalety zimowego cięcia roślin? W jakim terminie przeprowadzić zimowe cięcie? Które pędy i konary wycina się zimą? Dlaczego warto zabezpieczać rany po zimowym cięciu?

Po co przeprowadza się zimowe cięcie?

Główną zaletą zimowego cięcia jest dobry wgląd w koronę, gdyż pędy nie są zasłonięte liśćmi. Na nagich gałęziach dobrze widać, które z nich koniecznie trzeba wyciąć. Nie pozbywajmy się jednak wszystkich! Zabieg przede wszystkim ma na celu pielęgnację (tzw. cięcie sanitarne), czyli usunięcie pędów starych, chorych i połamanych.

Wpływa także pozytywnie na wzrost rośliny, stymuluje do wytwarzania młodych pędów w nadchodzącym sezonie. Zimą także prześwietla się koronę, usuwając gałęzie, które nadmiernie ją zagęszczają oraz odmładza, usuwając pędy, które już owocowały, by dać miejsce młodym, które dopiero będą rodzić owoce w kolejnych latach.

Nazwa mówi sama za siebie: zimowe przycinanie wykonuje się w samym środku zimy nie bez powodu. Gdy drzewa i krzewy są ogołocone z liści, można zobaczyć ich gałęzie dokładnie takimi, jakie są. To bardzo ważne, chociaż wydaje się oczywiste.

Kiedy ciąć?

W zależności od pogody, zimowe cięcie można wykonać już w drugiej połowie stycznia, jednak znacznie częściej przeprowadzane jest pod koniec lutego, a jeśli zima jest wyjątkowo mroźna – to nawet w marcu. Najlepiej wybrać dzień ciepły (powyżej stopni C) słoneczny i bez opadów.

Jako pierwsze przycina się drzewka owocowe odporne na mrozy: jabłonie, grusze i śliwy, oraz krzewy: agrest, porzeczkę, borówkę, jeżynę. Bardziej wrażliwe gatunki i odmiany lepiej zostawić do przycinania aż aura złagodnieje. Ważne jest, by rośliny ciąć w okresie spoczynku, czyli zanim nabrzmieją im pąki.

Najlepszy czas na zimowe przycinanie jest wtedy, gdy opadły już ostatnie liście, całkowicie odsłaniając gałęzie, a niebo jest czyste i pogodne. Pracę tę wykonuje się w ogrodniczym „bezczasie”, pomiędzy styczniem a marcem.

Jak to zrobić?

Grube konary drzew przycinamy na tzw. obrączkę – czyli tuż za zgrubieniem u nasady pędu. Stare łodygi krzewów wycinamy tuż przy samej ziemi, by zrobić miejsce młodym. Robimy to ostrym sekatorem, by po cięciu pozostała gładka, nieposzarpana rana. Jeśli po zabiegu panuje ujemna temperatura rana będzie bardzo długo się zabliźniać. Zabezpieczamy ją maścią ogrodniczą z fungicydem (np. Funaben), który zapobiegnie wnikaniu patogenów chorobotwórczych.

Maść Ogrodnicza zabezpieczanie ran po cięciu, Sklep ZielonyOgrodek pl
Maść Ogrodnicza – 350 g | Target
Zabezpiecza rany drzew i krzewów powstałych podczas cięć, szczepień, pęknięć mrozowych oraz innych szkód. Tworzy mechaniczną barierę chroniącą przed wnikaniem patogenów chorobotwórczych.
Kup online

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: Yevhenii / Fotolia

Autor
Zimowe cięcie: co, jak i kiedy przycinać zimą?
Zimowe cięcie: co, jak i kiedy przycinać zimą?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość bartoszek

05-11-2020 14:13

Ja mam drzewka i krzewy owocowe, zazwyczaj przycinam w lutym, ale to zalezy od pogody. Uzywam sekatora z cellfast, polecam ;)

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl