Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Czy mogę pobrać sadzonkę z powojnika Armanda?

Na pytanie odpowiada Anne Swithinbank - ekspert Gardeners` World.

powojnik Armanda

Sadzonki z powojnika ukorzeniają się powoli i lepiej pobrać je zamiast nad węzłem (miejscem, gdzie liść wyrasta z łodygi), ucinając pęd w połowie drogi do kolejnego liścia. Sadzonki z półzdrewniałych łodyg pobrane późną jesienią najlepiej sprawdzają się w przypadku powojnika Armanda (Clematis armandii). Jeśli nie możesz czekać, pobierz sadzonki z łodyg późną wiosną. Umieść je w rozsadniku lub w pojemniku przykrytym folią i dbaj, aby miały ciepło i wilgotno.

Najlepiej przygotować odkład – co możesz zrobić już teraz. Wybierz jeden z ubiegłorocznych pędów, odegnij go do ziemi i wybierz węzeł. Bezpośrednio nad nim, od dolnej strony pędu, wykonaj ukośne cięcie o długości ok. 2,5 cm. Wkop glinianą donicę (wysokości 15 cm), wypełnioną podłożem do ukorzeniania, w który wetknij nacięty pęd. Podłoże utrzymuj wilgotne. Sadzonka powinna ukorzenić się w ciągu roku.

Zdjęcia: Alamy/Nigel Cattlin, Nic Hamilton, Sarah Cuttle
Gardeners' World - Edycja Polska styczeń-luty 2015

Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...