Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Czy możecie mi polecić szybko rosnące pnącze?

Na pytanie odpowiadają Chris Beardshaw i Christine Walkden - eksperci Gardeners` World.

pnącze przy ścianie fot. PublicDomainPictures

Odpowiada Chris:

Jeśli chcesz zakryć ogrodzenie, doradzałbym ci wybór pnącza, które wspina się po podpórkach: linkach, siatce lub kratownicy, co ułatwi konserwację płotu i zapobiegnie uszkodzeniu przez rośliny jego powierzchni. Wykluczyłbym więc rośliny o korzeniach przybyszowych, którymi przylegają do powierzchni ogrodzenia, jak bluszcz i hortensje pnące.

Wybór pnącza zależy w dużym stopniu od tego, na którą stronę świata wychodzi ogrodzenie, warunków klimatycznych panujących w ogrodzie oraz od gleby. Generalnie, na słoneczne i zaciszne miejsca polecam męczennicę błękitną (Passiflora caerulea) [w Polsce nie zimuje w gruncie – red.], winorośl japońską (Vitis coignetiae) i glicynię chińską (Wisteria sinensis). Każdy z tych gatunków rośnie bujnie, z dużym wigorem, więc posadź je, jeśli masz na nie sporo miejsca. Na stanowiska ocienione lub wyeksponowane dobry będzie powojnik górski (Clematis montana) lub wiciokrzew Tellemanna (Lonicera x tellmanniana).

Niezależnie, na jakie pnącze się zdecydujesz, zasadź je co najmniej 60 cm od ogrodzenia, ukierunkowując roślinę tak, by była tyłem do zainstalowanej podpory. Taka odległość gwarantuje, że korzenie pnącza znajdą się poza strefą bezdeszczową (odcinek podłoża zasłonięty przed opadami przez płot), więc nie będą cierpiały z powodu niedoboru wody.

kobea pnąca
Nasiona kobei wysiewa się z końcem zimy, a roślinę wykopuje po ostatnich przymrozkach.
powojnik górski
Kwiaty powojnika górskiego (Clematis montana) ‘Wilsonii’ mają piękny, czekoladowy zapach

Odpowiada Christine:

Jest kilka gatunków, które spełniają twoje oczekiwania – wybór zależy od tego, jakiego rodzaju rośliny potrzebujesz i do czego. Jeżeli zależy ci tylko na pięknych kwiatach i nie zależy ci, by roślina przezimowała, zdecyduj się na jednoroczne pnącze. Można je wysiać z nasion, a będzie kwitło do przymrozków.

Groszek, na przykład, ma szeroką paletę kolorów, w dodatku jego kwiaty często są pachnące. Może przypadnie ci do gustu wilec klapowany (Mina lobata) o ognistych kolorach kwiatów – sezonowe pnącze, które dorasta do 180 cm. Wilec purpurowy (Ipomoea purpurea) ma lejkowate kwiaty, niebieskie, purpurowe lub białe – w zależności od odmiany. Tropikalny charakter wprowadzi kobea pnąca (Cobaea scandens). Może osiągnąć 3–6 m wysokości bardzo ciepłym latem. Ma duże, purpurowe lub białe, dzwonkowate kwiaty.

Zdjęcia: PublicDomainPictures, Marsha Arnold, Sarah Cuttle, Jason Ingram, Tim Sandall
Gardeners' World - Edycja Polska styczeń-luty 2015

Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera