Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Czy można rozmnożyć przebiśniegi?

Na pytanie odpowiada Pippa Greenwood - ekspert Gardeners` World.

rozmnażanie przebiśnegów

Przebiśniegi można rozmnażać na jeden z dwóch sposobów. Jeżeli jesteś cierpliwy, możesz uprawiać je z nasion, ale doczekanie się na kwitnącą roślinę właściwej wielkości może zająć kilka lat. Nasiona wysiewa się zaraz po ich zbiorze, do pojemników umieszczonych w inspekcie. Podłoże powinno być tylko lekko wilgotne.

Druga metoda to wykopanie i podzielenie okazałych lub za gęstych kęp, zaraz po tym jak skończą kwitnąć. Potem posadź pojedynczo cebulki (każda powinna mieć dorodną kępkę korzeni) na takiej samej głębokości, jak rosły poprzednio. Najlepiej zapewnić im świeżą ziemię. Prawdopodobnie trzeba będzie zaczekać co najmniej rok, aż cebulki osiągną właściwą objętość, by efektownie zakwitnąć, ale to i tak znacznie krócej niż czekanie na rośliny z nasion.

Podziel przebiśniegi, kiedy mają jeszcze zielone pędy - znak, że są gotowe do wzrostu.

Zdjęcia: Marsha Arnold, Sarah Cuttle, Jason Ingram, Tim Sandall
Gardeners' World - Edycja Polska styczeń-luty 2015

Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńMamy problem... x
...blokujesz reklamy
Drogi czytelniku! Wszystkie dostarczane przez nasz serwis treści są darmowe. Aby tak mogło pozostać musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz sobie naszą pracę i chcesz aby była ona dostępna dla Ciebie za darmo prosimy wyłącz program blokujący wyświetlanie reklam.
GWIAZDA MIESIĄCA: Wrzos pospolity (Calluna vulgaris)

Wrzosy są małe, urocze i dość tanie, dlatego już od połowy sierpnia do końca września masowo pojawiają się w ofercie sklepów ogrodniczych. ...