Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Czy przebiśniegi sadzimy w szczycie ich rozwoju?

Na pytanie odpowiada David Hurrion - ekspert Gardeners` World.

przebiśniegi

Przebiśniegi uprawiam od dzieciństwa i sadziłem je zarówno, gdy były w pełni rozwoju, jak i jako uśpione cebule; w grupach i posadzone pojedynczo – tak jak widziałem w lasach, zaroślach i ogrodach.

Sadzenie „z liśćmi” – czyli w fazie aktywnego wzrostu – często zaleca się w przypadku wiosennych roślin cebulowych, takich jak przebiśniegi. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest to, że widzisz w momencie zakupu rośliny lub przyjęcia jej od przyjaciela czy sąsiada, że jest ona zdrowa.

cebulki przebiśniegów
Rozdziel cebulki przed posadzeniem.

 

Wyjmij przebiśniegi z gleby, gdy przestaną kwitnąć, ale jeszcze będą miały liście (dzięki temu bez problemu znajdziesz ich cebulki).

Chociaż przebiśniegi mogą być przesadzone w dowolnym momencie, odkryłem, że najlepiej zrobić to w okresie pomiędzy wypuszczeniem przez nie pierwszych liści a więdnięciem ich kwiatów. Zapewnia to roślinie dość czasu na przyjęcie się w nowym miejscu, zanim liście zaczną żółknąć i opadać, co ma miejsce 6–8 tygodni po zakwitnięciu przebiśniegów.

Jeśli zostaną posadzone głęboko (przeczytaj opis na sąsiedniej stronie), w wilgotnej glebie czy kompoście, ich korzenie szybko zaadaptują się do nowych warunków, co umożliwi cebulom zgromadzenie substancji zapasowych na kolejny sezon.

W przeciwieństwie do tego, posadzenie uśpionych cebul jesienią może się nie udać – cebule, zanim je kupiłeś, mogły już wyschnąć na sklepowych półkach. Tak małe cebule jak przebiśniegów są wrażliwe na suszę; choć nadal wyglądają na jędrne, ich potencjał wzrostu został już zahamowany.

Nie znaczy to jednak, że sadzenie uśpionych cebul jest bezcelowe – przyjmą się, o ile zostały kupione w specjalistycznej szkółce w odpowiednim czasie (zazwyczaj od września do października) lub gdy tylko pojawiły się w centrum ogrodniczym i natychmiast zostały posadzone.

Jeśli zamierzasz rozmnażać przebiśniegi przez podział kępy, wielu ekspertów zaleca, aby robić to późnym latem lub wczesną jesienią, ponieważ zwiększa to szansę ich przyjęcia się i kwitnienia. Dla mnie największym problemem z przebiśniegami jest przypomnienie sobie, gdzie o tej porze roku są ich cebulki, i wykopanie ich tak, aby nie naruszyć sąsiednich roślin, które mogą się już rozwijać.

Przesadzanie przebiśniegów po kwitnieniu, ale z liśćmi, oznacza, że przez rok albo dwa mogą nie zakwitnąć. Osobiście jednak nie zawiodłem się na tej metodzie i kępy tych kwiatów w moim ogrodzie wciąż się rozrastają.

Zdjęcia: Tim Sandall, Jason Ingram, Adam Pasco, Sarah Cuttle, Torie Chugg, Alamy/David Chapman
Gardeners' World - Edycja Polska styczeń-luty 2015

Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...