Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Czy psie odchody można wyrzucać na kompost?

Dowiedz się czy psie odchody można wyrzucać na kompost. Na pytanie odpowiada Matt Biggs - ekspert Gardeners` World.

ziemia kompostowa

Psie odchody są potencjalnie niebezpieczne, ponieważ mogą zawierać jaja glisty psiej (Toxocara canis), pasożytniczego nicienia, mogącego wywołać w ludzi toksokarozę. Ryzyko zarażenia utrzymuje się do 4 lat, nawet gdy kał wydaje się zniknąć albo zupełnie się rozłożyć. Najbardziej narażone są dzieci.

Objawy zakażenia mogą być od łagodnych, jak kaszel, ból głowy albo ból żołądka, po niezwykle poważne, np. jeśli larwy zaatakują organy wewnętrzne człowieka, może on mieć trudności z oddychaniem lub zaburzenia widzenia. Odnotowano także przypadki ślepoty.

Do pryzmy kompostowej nie powinno się także dodawać żwirku dla kota (i kocich odchodów), jako że może on być siedliskiem bakterii i pasożytów.

Gardeners' World - Edycja Polska maj-czerwiec 2015

Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńMamy problem... x
...blokujesz reklamy
Drogi czytelniku! Wszystkie dostarczane przez nasz serwis treści są darmowe. Aby tak mogło pozostać musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz sobie naszą pracę i chcesz aby była ona dostępna dla Ciebie za darmo prosimy wyłącz program blokujący wyświetlanie reklam.
LAZANIA z cebulek... kwiatowych. Posadź wiosenną kompozycję w doniczce

Jesienią pomyśl o wiośnie! Już teraz stwórz wiosenną kompozycję z roślin cebulowych w doniczce, która już za kilka miesięcy będzie ...