Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Czy psie odchody można wyrzucać na kompost?

Dowiedz się czy psie odchody można wyrzucać na kompost. Na pytanie odpowiada Matt Biggs - ekspert Gardeners` World.

ziemia kompostowa

Psie odchody są potencjalnie niebezpieczne, ponieważ mogą zawierać jaja glisty psiej (Toxocara canis), pasożytniczego nicienia, mogącego wywołać w ludzi toksokarozę. Ryzyko zarażenia utrzymuje się do 4 lat, nawet gdy kał wydaje się zniknąć albo zupełnie się rozłożyć. Najbardziej narażone są dzieci.

Objawy zakażenia mogą być od łagodnych, jak kaszel, ból głowy albo ból żołądka, po niezwykle poważne, np. jeśli larwy zaatakują organy wewnętrzne człowieka, może on mieć trudności z oddychaniem lub zaburzenia widzenia. Odnotowano także przypadki ślepoty.

Do pryzmy kompostowej nie powinno się także dodawać żwirku dla kota (i kocich odchodów), jako że może on być siedliskiem bakterii i pasożytów.

Gardeners' World - Edycja Polska maj-czerwiec 2015

Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...