podgrupy:
Róża 'Abraham Darby' (flickr.com.cc., fot.Jochen Laier)

Róża 'Abraham Darby'

Rosa 'Abraham Darby'

grupa roślin:

Krzewy

podgrupa roślin: do dużych ogrodów lub parków, pachnące kwiaty lub liście, na słoneczne stanowisko, kwitnące latem, ozdobne kwiaty

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: krzaczkowaty, wzniesiony
 • wysokość: 1,5-2 m
 • dekoracyjność: kwiaty
 • kwiaty: duże, pełne
 • kolor kwiatów: pomarańczowe, różowe
 • okres kwitnienia: IX, VI, VII, VIII
 • zapach: kwiaty
 • trwałość liści: sezonowe
 • gleba: piaszczysto-gliniasta, żyzna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: półcień, słońce
 • zastosowanie: duże ogrody, miejsca eksponowane, parki, pojedynczo, rabaty, roślina dekoracyjna, w grupie, zieleń miejska

Róża 'Abraham Darby' to krzew należący do rodziny różowatych 'Rosaceae'. To odmiana parkowa wyselekcjonowana przez Dawida Austina w 1985 roku. Roślina dorasta zwykle do 2 metrów wysokości, ma wzniesiony i krzewiasty pokrój. Liście są duże, ciemnozielone, skórzaste. Pędy mogą przewieszać się pod ciężarem obficie pojawiających się kwiatów.

Kwiaty są różowo-pomarańczowe pełne, duże o średnicy ok. 8-10 cm. Barwa kwiatów może się nieco zmieniać w zależności od warunków jakie zapewniono roślinie. Róża powtarza kwitnienie, a jej kwiaty wydzielają intensywny zapach.

Zobacz także: Róże polecane do ogrodów

Uprawa róży 'Abraham Darby'

Róża 'Abraham Darby' preferuje słoneczne, przewiewne stanowiska i żyzne, piaszczysto-gliniaste gleby. Nie lubi gleb podmokłych ani nadmiernie suchych. Nie wymaga podpór i dobrze reaguje na cięcie. Odmiana jest oporna na przemarzanie oraz dość tolerancyjna na choroby. Przed zimą krzew należy jednak kopczykować. Na 1 mkw powierzchni należy sadzić 1-2 krzewy.

Zastosowanie róży 'Abraham Darby'

Róża nadaje się do sadzenia pojedynczo oraz w grupach. Można ją wykorzystać do tworzenia rabat, szczególnie w ogrodach angielskich. Odmiana znalazła również szerokie zastosowanie w parkach i innej zieleni miejskiej. Owoce i płatki są jadalne - mogą służyć do sporządzania przetworów.

Przeczytaj koniecznie: Kwiaty jednego dnia i legenda o hibiskusie

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Floks Douglasa (fot. Jerzy Opioła, wiki.cc) Mak polny Szczypiorek - fot. www.sxc.hu/chidsey Agapant afrykański Agapanthus africanus (fot. mauroguanandi, flickr.com.cc.)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...