Dla profesjonalistów:
OknaidrzwiB2B InstalacjeB2B BudownictwoSportoweB2B DachyB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 

tydzień w ogrodzie   14-05 - 20-05

nawożenie trawnika, fot. SXC
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i nienaganny wygląd. W maju można zastosować pełnoskładnikowy nawóz mineralny, np Azofoska, Polifoska lub wykonać oprysk 2% roztworem Ogrowitu uniwersalnego - roztwór saletry wapniowo-magnezowej (około 5-10 l/100 m2). Po rozsypaniu nawozu murawę trzeba dokładnie i obficie podlać. Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy
zobacz wszystkie
Twój ogród / Nawierzchnie i tarasy / Artykuły / Do kostki kostka - nawierzchnie ogrodowe

Do kostki kostka - nawierzchnie ogrodowe

Trwałość nawierzchni zależy od wielkości elementów użytych do jej ułożenia, lecz najważniejszym warunkiem jej trwałości jest odpowiednia podbudowa.

fot. Libet

Materiały na nawierzchnie ogrodowe

Najpopularniejszymi materiałami na podjazdy i ścieżki są: kostka betonowa, kostka kamienna i klinkier.

Kostka betonowa. Bardzo trwałe ścieżki i podjazdy można ułożyć z kostki betonowej, którą produkuje się z wibrowanego, prasowanego pod ciśnieniem betonu. Kostka może mieć różny kształt (prostokątny, sześciokątny czy nieregularny). Można z niej układać podjazdy, parkingi i ścieżki o prostych lub krzywoliniowych zarysach, a na samej nawierzchni – prostoliniowe lub faliste wzory.

Bruk betonowy
Bruk betonowy
Bruk betonowy
Uszkodzone elementy bruku betonowego można łatwo wymienić
fot. Jadar
Nawierzchnia z kostki betonowej o powierzchni płukanej, w trzech kolorach, odwzorowująca granitową nawierzchnię starych ulic
fot. Semmelrock
Nawierzchnie wokół domu dobierajmy stosownie do ich funkcji. W miejscu przeznaczonym na stół i krzesła ogrodowe nawierzchnia powinna być równa i gładka. Tam, gdzie mają się bawić małe dzieci, lepszy jest strzyżony trawnik niż kostka granitowa
fot. Drewbet


Kostka kamienna. Kamienna nawierzchnia wygląda szlachetnie i wspaniale komponuje się z zielenią. Kolory kostek kamiennych to naturalne barwy skał w różnych odcieniach beżu i szarości aż po czerń. Nawierzchnie kamienne często pokrywają porosty, mchy i glony, które je wizualnie postarzają.

W ogrodach stosuje się zarówno skały twarde – nienasiąkliwe, trudne w obróbce i odporne na ścieranie oraz ściskanie (granit, bazalt, sjenit), jak i miękkie – nasiąkliwe, łatwe w obróbce, mniej odporne na ścieranie i ściskanie (piaskowiec, wapień). Rzadziej stosuje się marmury, kwarcyt, porfir i serpentynit.

Kostka kamienna
Kostka kamienna
Kostki kamienne mają najczęściej nieregularny kształt, zbliżony do prostopadłościanu
fot. Rustykal-Granit
Kostka kamienna o powierzchni surowej lub obrobionej (piaskowanej czy groszkowanej) jest mniej śliska
fot. Ziel-Bruk


Kostki kamienne powinno się układać szerszą powierzchnią ku dołowi. Kostki bazaltowej nie zaleca się stosować na pochyłych podjazdach, gdyż po deszczu jest bardzo śliska.

Bruk klinkierowy
Z nawierzchni klinkierowych bardzo łatwo zmyć zanieczyszczenia, glony, mchy i porosty
fot. CRH Klinkier

Klinkier. Ma intensywną, trwałą barwę (żółtą, czerwoną, brązową, grafitową, może być też cieniowany). Jego powierzchnia może być gładka lub fakturowana.

Klinkier to bardzo trwały i efektowny materiał. Jest mrozoodporny, odporny na ścieranie, nienasiąkliwy i niewrażliwy na działanie substancji chemicznych (w tym oleju silnikowego). Nadaje się na ścieżki oraz podjazdy nawet dla ciężkich samochodów.

Do kostki klinkierowej można dokupić obrzeża z tego samego materiału.

Jaka grubość kostki

Nawierzchnie wokół domu powinny mieć nośność dostosowaną do przewidywanych obciążeń. Na niestabilnym gruncie, miękkiej glinie lub torfie, nawet większe elementy mogą się przemieścić i połamać pod ciężarem samochodu osobowego. Bardzo ważna jest także odpowiednia grubość elementów, z których wykonuje się ścieżki czy podjazdy.

Grubość elementów na nawierzchnie dobiera się następująco:

Kostka betonowa i kamienna:

  • 4 cm – na nawierzchnie przeznaczone do ruchu pieszych;
  • 6 cm – na podjazdy.

Klinkier:

  • 4,5 cm – na nawierzchnie dla pieszych;
  • od 5,2 cm wzwyż – na podjazdy.
Bruk betonowy
Bruk betonowy
Bruk betonowy
Z nawierzchni z kostki betonowej łatwo uprzątnąć liście czy piasek, a dzięki wypełnionym piaskiem szczelinom nie zbiera się na niej woda
fot. Libet
Bruk betonowy o powierzchni obijanej, nieregularnych krawędziach i „antycznym” wyglądzie przypomina starą, kamienną nawierzchnię
fot. Semmelrock
Bruk w intensywniejszych kolorach nieco trudniej skomponować z elewacją budynku czy ementami ogrodzenia
fot. Libet


Jak kupować kostkę

Zakupu kostki brukowej znacznie łatwiej dokonać na podstawie projektu nawierzchni, w którym określona jest ilość potrzebnego materiału i jego grubość (grubsza kostka jest droższa, więc nie warto jej kupować, gdy to nie jest konieczne). Projekt opłaca się zamówić u producenta kostki jako część kompleksowej usługi, która obejmie też transport zamówionego towaru i wykonanie nawierzchni.

Kostki betonowe sprzedawane są w paletach. Na poszczególnych kostkach niedopuszczalne są plamy i zabrudzenia niezmywalne wodą oraz jakiekolwiek uszkodzenia naroży.

Warto kupić nieco więcej kostki, niż przewiduje projekt – materiał dokupiony później może różnić się nieco kolorem (zapas kostki przyda się także podczas ewentualnej wymiany uszkodzonych elementów nawierzchni). Także obrzeża najlepiej kupować wraz z kostką.

Materiały kamienne można kupić w zakładach kamieniarskich, bezpośrednio w kamieniołomach oraz w centrach ogrodniczych. Płyty kamienne są tym droższe, im są większe.

Kostka kamienna jest droższa od kostki betonowej, lecz tańsza niż płyty kamienne. Podobnie jak płyty, kostka jest tym tańsza, im drobniejsza. Najtańsza jest kostka kamienna pochodząca z rozbiórki.


Małgorzata Cuch

Pozostałe artykuły

Ogrodowe zakątki - niezwykła siła przyciągania, fot. Libet
Ogrodowe zakątki - niezwykła siła przyciągania Są takie miejsca, które działają niczym magnes. Wyróżnia je niepowtarzalny... więcej
Zabezpieczanie nawierzchni ogrodowej na zimę
Zabezpieczanie nawierzchni ogrodowej na zimę Coraz chłodniejsze dni i opadające liście jednoznacznie dają nam znać, że zbliża... więcej
fot. Styl-Bet
Nawierzchnie i ogrodzenia z PVC i metalu Wybierając rodzaj nawierzchni i materiał do budowy ogrodzenia pamiętajmy, że... więcej
fot. Polbruk
Rodzaje kostki brukowej Wcześniej podjazd do domu wylewało się mieszanką betonową lub wykładało kamieniami... więcej
zobacz wszystkie