Logo
Logo

Domowy sposób na sprawdzenie zdolności kiełkowania nasion

Masz ubiegłoroczne lub jeszcze starsze nasiona? I nie wiesz, czy warto je wysiać? Przed wysianiem sprawdź ich zdolność kiełkowania. Zobacz, jak to zrobić.

Spis treści
Jak sprawdzić zdolność kiełkowania nasion? Próba kiełkowania nasion. Krok po kroku Jak określić wartość użytkową nasion?

Zdolność kiełkowania nasion - jak to sprawdzić?

Niestety nasiona po kilku latach mogą stracić zdolność kiełkowania. Ma na to wpływ kilka czynników:

  • data ważności - jeśli są to nasiona zakupione to powinny mieć aktualną datę ważności,
  • sposób przechowywania - większe szanse na utratę zdolności kiełkowania mają nasiona przechowywane w opakowaniach otwartych,
  • jeśli nasiona były przechowywane w pomieszczeniu, gdzie panowała duża wilgotność, mogły zaatakować je grzyby pleśniowe (ważne: w miejscu, gdzie przechowujemy nasiona, powinno być sucho, przewiewnie i chłodniej niż w pomieszczeniach mieszkalnych),
  • pora zbioru nasion i zdrowotność roślin, z których te nasiona zostały zebrane. Nasiona powinny być zbierane tylko ze zdrowych osobników.

Próba kiełkowania nasion

Zdolność kiełkowania nasion najłatwiej sprawdzić wykonując, tzn. próbę kiełkowania. Z posiadanej ilości nasion należy część wyznaczyć do wcześniejszego wysiania (ważne: im więcej nasion wysiejemy, tym nasza próba będzie bardziej wiarygodna). Na płaskie naczynie (może być to talerzyk, spodek, tacka) należy położyć warstwę ligniny, którą następnie zwilżamy wodą (nasiona możemy też wysiać do ziemi kompostowej). Na ligninie umieszczamy nasiona. Naczynie możemy postawić na parapecie w pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi około 20-27°C. Całość przykrywamy ręcznikiem talerzykiem, folią. Pamiętajmy o zapewnieniu kiełkującym nasionom odpowiedniej ilości wody i dostępu tlenu.

Wartość użytkowa (WU) nasion - jak ją określić?

Zdolność kiełkowania nasion wyrażana jest w procentach dwiema wielkościami: energią kiełkowania i siłą kiełkowania.

Nasze nasiona mogą wykiełkować w ciągu 3 do 10 dni. Określa się w ten sposób energię kiełkowania - jest to liczba nasion, które normalnie wykiełkowały w ciągu określonego krótkiego czasu. A prościej jest to zdolność nasion do szybkiego kiełkowania. Jeśli nasiona normalnie wykiełkują w ciągu 10-28 dni to jest to siła kiełkowania, która określa liczbę nasion żywych.

W warunkach domowych możemy określić wartość użytkową (Wu) nasion, stosując poniższy wzór:

Wu [%] = czystość nasion x siła kiełkowania / 100

czystość nasion [%] - są to dojrzałe i nieuszkodzone nasiona roślin określonego gatunku czy odmiany pozbawione zanieczyszczeń szkodliwych i nieszkodliwych.

siła kiełkowania [%] - jest to procent nasion normalnie skiełkowanych w ciągu odpowiednio długiego okresu czasu - określa liczbę żywych nasion w danej próbie.

Opracowano na podstawie podręcznika "Uprawa roślin ozdobnych", zdjęcie tytułowe: Quartzla / Pixabay

Autor
Domowy sposób na sprawdzenie zdolności kiełkowania nasion
Domowy sposób na sprawdzenie zdolności kiełkowania nasion
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl