Logo
Logo

Najpopularniejsze drewniane meble ogrodowe

Długie dni, słońce, wysokie temperatury. Jednym słowem lato. Idealne warunki do tego, aby więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Meble ogrodowe są nieodłącznym elementem wakacyjnych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, a wśród nich drewniane są od lat najpopularniejsze.

Natchnijcie się z nami na drewniane meble ogrodowe, które wyglądają dobrze zarówno pośród starych drzew i bylin, jak i w ogrodach nowoczesnych z dużą ilością kamieni.

Drewniane meble ogrodowe są przeznaczone dla osób lubiących prostotę, wygodę i klasyczną elegancję, ale także dla tych którzy mają proekologiczne poglądy – drewno łatwo podlega biodegradacji. Są ciepłe, funkcjonalne, miłe dla oka i w dotyku, ale też na pewno mniej trwałe od mebli wykonanych ze stopów metali czy tworzyw sztucznych.

Obecnie możemy kupić meble wykonane z m.in.:

  • drewna sosnowego (najczęściej już impregnowane i lakierowane),
  • świerkowego,
  • akacjowego,
  • dębowego,
  • bukowego,
  • eukaliptusowego (sprowadzane z Australii i Tasmanii)
  • i tekowego (występujące w południowej i południowo-wschodniej Azji).

Warto wspomnieć więcej o drewnie tekowym – jest ono tak twarde i tym samym odporne na czynniki zewnętrzne jak dąb, akacja czy eukaliptus, ale za to ma w sobie dużo substancji oleistych i kwasu krzemowego, dzięki czemu praktycznie nie wchłania wody i nie ulega odkształceniom. Jest także odporne na działanie substancji chemicznych, np. silnych detergentów. Nie bez powodu tekiem pokrywane są pokłady statków!

Najmniej trwałe są meble świerkowe – one są też najtańsze.

Dąb, akacja, eukaliptus i tek są droższe, ale odpowiednio konserwowane mogą być trwałe przez długie lata.

Fot. DLH Poland, DHL, Śnieżka

Połączenie drewna z metalem daje bardzo ciekawy efekt, a stół z mozaikowym blatem jest po prostu bardzo elegancki. Każde drewno w ogrodzie powinniśmy zależnie od potrzeb konserwować!

Jakie drewno wybrać do ogrodu?
Kształty i kolory drewnianych mebli

Każdy z wymienionych wyżej gatunków drewna ma swoją naturalną barwę. I tak na przykład:

  • sosna i świerk – są jasne,
  • dąb – nieco ciemniejszy, bardziej siny,
  • akacja – jeszcze ciemniejsza,
  • eukaliptus i tek – brązowawe.

Oczywiście musimy pamiętać, że każde drewno z biegiem czasu ściemnieje, a pod wpływem wody straci swój naturalny kolor (dlatego trzeba je chronić przed deszczem). Oczywiście meble drewniane możemy pokrywać specjalnym olejem (wydobywa głębię koloru), lakierować lub dowolnie malować.

Jeśli chodzi o kształty, to obowiązuje tu zupełna dowolność, ograniczona oczywiście charakterystyką budulca. Drewniane stoły mają zwykle 70-80 cm wysokości i kształt prostokąta, koła lub wielokąta. Często w środku wycięty jest niewielki otwór na podstawę ogrodowego parasola. Stoły mogą być lite lub klejone. Krzesła są często składane, co ułatwia ich przechowywanie poza sezonem letnim. Niekiedy mają proste wyprofilowanie, prawie zawsze – oparcia.

W meblach drewnianych producenci trzymają się zwykle prostych form bez zbędnych dodatków i zdobień, których umieszczenie byłoby pracochłonne i podnosiło cenę mebli.

Co stosować by zabezpieczać meble?
Konserwacja mebli z drewna

Sposób konserwacji drewnianych mebli ogrodowych zależy od tego, z jakiego drewna zostały wykonane i jak wykończono ich powierzchnię.

Meble z drewna egzotycznego

Najczęściej pokrywane są jedynie powierzchniową powłoką ochronną, czyli woskowane bądź olejowane. Chroni je ona przede wszystkim przed zabrudzeniem i nadaje powierzchni estetyczny wygląd. Jej trwałości szkodzi przede wszystkim słońce i promieniowanie UV, powodując blaknięcie powłoki. Po każdym sezonie z powierzchni mebli należy zmyć zanieczyszczenia, osuszyć i ponownie pokryć woskiem lub olejem.

Meble z drewna krajowego

Mogą być pokryte impregnatem barwiącym, lakierem bezbarwnym lub farbą kryjącą. Powłoki te nie tylko nadają meblom pożądany wygląd, ale chronią również przed zawilgoceniem i zagnieżdżeniem się szkodników drewna. Powinny również zabezpieczać drewno przed wyblaknięciem pod wpływem promieni słonecznych (szczególnie dotyczy to mebli z drewna iglastego o wyraźnie włóknistej strukturze).

Jak pielęgnować i odświeżać meble z drewna?
Różnice w pielęgnacji zależne od powłok ochronnych

• Drewniane meble pokryte impregnatem barwiącym

Meble pokryte impregnatem barwiącym odświeża się przez ponowne ich pokrycie warstwą impregnatu, przy czym kolejne powłoki powinny być jaśniejsze lub transparentne. Dzięki temu drewno nie nabierze ciemniejszego koloru.

Przed odświeżeniem powierzchni nie należy przecierać jej papierem ściernym, gdyż w ten sposób przytłumimy wyrazistość słojów drewna i mebla staną się mniej estetyczne. W miejscach gdzie nagromadził się trudny do usunięcia brud możemy posłużyć się ostrą szczotką ryżową lub drucianą, przesuwaną wyłącznie wzdłuż włókien drewna.

• Drewniane meble lakierowane

Na meblach lakierowanych, lakier tworzy przezroczystą powłokę ochronną, która podczas użytkowania może ulec uszkodzeniu. Zdarzają się też odpryski i złuszczenia powłoki spowodowane przez odparowującą wilgoć zawartą w drewnie.

Uszkodzone powłoki lakiernicze należy przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym i dokładnie odkurzyć. Nowy lakier nakładamy tylko na dobrze wysuszone elementy, przy czym powinien to być lakier zapewniający "oddychanie" drewna. Powłoka lakiernicza nie może być zbyt gruba, gdyż pod wpływem różnej rozszerzalności cieplnej lakieru i drewna w krótkim czasie może popękać.

• Drewniane meble pokryte farbą

Podobne zabiegi konserwacyjne przeprowadzamy również na meblach pokrytych farbą. Obecnie produkowane farby do drewna zapewniają wysoką paroprzepuszczalność cienkiej powłoki. Najlepiej do tego celu nadają się farby na bazie żywic pliolitowych, wodorozcieńczalne lub rozpuszczalnikowe. Nie należy natomiast odmalowywać drewna zwykłymi farbami np. ftalowymi, gdyż tworzą one grubą nieprzepuszczalną dla pary wodnej powłokę, która szybko pęka i łuszczy się.

W przypadku mebli bardzo zniszczonych konieczna może być ich kompleksowa renowacja polegająca na całkowitym usunięciu wszystkich powłok aż do "żywego drewna" przez szlifowanie, zaszpachlowanie ewentualnych ubytków i nierówności, a następnie pokrycie oczyszczonych powierzchni środkiem impregnującym.

Jako ostateczne wykończenie mebli można zastosować lakierobejcę, bezbarwny lakier lub farbę kryjącą.

Tekst: Tomasz Wojciuk, zdjęcie tytułowe: DHL

Autor
Najpopularniejsze drewniane meble ogrodowe
Najpopularniejsze drewniane meble ogrodowe
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl