Czeremcha zwyczajna

Czeremcha zwyczajna

Padus avium

grupa roślin:

Owocowe, warzywne

podgrupa roślin: drzewa owocowe

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: rozłożysty
  • wysokość: do 18m
  • okres kwitnienia: VI, VII
  • trwałość liści: sezonowe
  • przydatność do spożycia: kora, owoce
  • gleba: próchniczna, świeża, żyzna
  • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • stanowisko: półcień, słońce
  • zastosowanie: roślina jadalna, roślina lecznicza

Czeremcha zwyczajna to wysoki krzew lub drzewo dorastające od maksymalnie 18m wysokości, należące do rodziny różowatych (Rosaceae). Roślinę można spotkać w środowisku naturalnym w Polsce, zwykle porasta wilgotne lasy położone w pobliżu rzek.

Czasem czeremcha zwyczajna rozrasta się jak krzew. Na młodych gałązkach występują charakterystyczne, jasnobrązowe brodawki. Kora ma ciemną, prawie czarną barwę i wydziela intensywny zapach. Liście są owalne, na końcu zaostrzone o ząbkowatych krawędziach. Od czerwca do lipca czeremcha wytwarza białe kwiaty, zebrane w zwisające grona, osiągające nawet 15cm długości. Owocem jest czarny, błyszczący pestkowiec dojrzewający na przełomie lipca i sierpnia.

Czeremcha zwyczajna nie jest trudna w uprawie. Ma nieduże wymagania świetlne - może rosnąć zarówno na słońcu jak i w cieniu. Lubi żyzne, świeże, próchnicze podłoża umiarkowanie wilgotne. Na suchych stanowiskach słabiej rośnie i jest podatna na szkodniki i choroby. Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, czasem przy nadmiernym rozrastaniu się należy wykonać cięcie.

Roślina jest trująca (poza miąższem owoców) - zawiera amigdalinę. Czasem spożycie świeżych lekko gorzkawych owoców może wywołać zatrucie pokarmowe, chociaż są jadalne. Owoce czeremchy wykorzystuje się zwykle do produkcji przetworów - soków, nalewek i dżemów. Przetwory z czeremchy działają dobroczynnie na organizm - moczopędnie i przeciwbiegunkowo. W ziołolecznictwie stosuje się również korę - jako środek przeciwreumatyczny, ściągający i moczopędny.

W ogrodzie czeremcha zwyczajna może posłużyć do tworzenia alejek, ogródka leśnego lub nieformowanych żywopłotów.

fot. Anneli Salo

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plPrzeczytaj także

Projekty: Projekt ogrodu: Tajemniczy ogród w mieście
Inne rośliny w podgrupie:
brzoskwinia zwyczajna, fot. www.kwiatyozdobne.pl Czeremcha późna czereśnia, fot. www.kwiatyozdobne.pl Dereń jadalny (wiki.cc, fot.Philipp Weigell) grusza pospolita, fot. www.kwiatyozdobne.pl
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...