grusza pospolita, fot. www.kwiatyozdobne.pl

Grusza pospolita

Pyrus communis

grupa roślin:

Owocowe, warzywne

podgrupa roślin: drzewa owocowe

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: rozłożysty
 • dekoracyjność: - nie wybrano -
 • kolor kwiatów: białe
 • okres kwitnienia: IV, V
 • owoce: jadalne, kuliste
 • kolor owoców: czerwone, pomarańczowe, zielone, żółte
 • trwałość liści: sezonowe
 • przydatność do spożycia: owoce
 • gleba: żyzna
 • wilgotność: gleba wilgotna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: duże ogrody, małe ogrody, ogrody przydomowe, roślina jadalna

Grusze domowe to ogromny wielopostaciowy zbiór sztucznie wyhodowanych odmian uprawnych. Szacuje się, że wyhodowano już około 5000 odmian.

Grusza pospolita (Pyrus comunis) należy do rodzaju grusza (Pyrus), podrodziny Jabłoniowe (Pomoideae), rodziny Różowate (Rosaceae), rzędu Różowce (Rosales).

Gatunek Grusza pospolita dzieli się na 3 podgatunki. Dwa z nich to dziko rosnące grusza polna (inaczej g. dzika, płonka, ulęgałka itp. - Pyrus communis subsp. pyraster, syn. Pyrus pyraster - jedyny podgatunek. występujący naturalnie w Polsce) oraz grusza kaukaska (Pyrus communis subsp. caucasica). Trzeci podgatunek - grusza pospolita (inaczej grusza domowa, uprawna itp. - Pyrus communis subsp. communis)

Grusza pospolita jest drzewem, osiągającym wysokość do 15 m. Liście są jajowate lub okrągławe, długoogonkowe, nagie, do 8 cm długości. Brzeg blaszki liściowej jest drobno piłkowany. Kwiaty są śnieżnobiałe, zebrane w baldachokształtne grona. Pełnia kwitnienia większości odmian grusz przypada na pierwszą dekadę maja. Kora jest podłużnie bruzdowana i spękana na prostokątne poletka. Owocem jest gruszka (owoc jabłkowaty). Ma kształt kulisty lub lekko wydłużony i zwisa na długiej szypułce. Owoce można od razu spożyć, ale wykorzystuje się je również do produkcji soków i przetworów.

Preferuje gleby zasobne, żyzne i wilgotne oraz klimat o ciepłym lecie. Roślina jest światłolubna, ale znosi lekkie zacienienie.

 

 
 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
brzoskwinia zwyczajna, fot. www.kwiatyozdobne.pl Czeremcha późna Czeremcha zwyczajna czereśnia, fot. www.kwiatyozdobne.pl Dereń jadalny (wiki.cc, fot.Philipp Weigell)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...