jabłoń domowa, fot. www.kwiatyozdobne.pl

Jabłoń domowa

Malus domestica

grupa roślin:

Owocowe, warzywne

podgrupa roślin: drzewa owocowe

Charakterystyka rośliny

  • kwiaty: drobne
  • kolor kwiatów: białe
  • owoce: jadalne
  • trwałość liści: sezonowe
  • przydatność do spożycia: owoce
  • odczyn gleby: lekko kwaśna
  • stanowisko: słońce
  • zastosowanie: roślina jadalna

Jabłoń domowa jest gatunkiem zbiorczym, skupiającym w sobie kilkanaście tysięcy uprawianych odmian sadowniczych.

Współcześnie uprawiane szlachetne jabłonie łączone są w jeden gatunek i objęte są wspólną nazwą jabłoń domowa Malus domestica. Powstały one w wyniku wielowiekowej selekcji naturalnej, a w ostatnich czasach głównie dzięki pracom hodowlanym.

Jabłoń domowa jest jednym z najważniejszych drzew owocowych na świecie. Roczna światowa produkcja jabłek wynosi prawie 50 milionów ton (w Polsce 2 miliony ton). Jest to drugi po roślinach cytrusowych wynik na świecie.

Jest drzewem osiągającym wysokość do 10 m. Ma krótki pień i silnie rozgałęzioną koronę. Kora jest szarobrunatna, z licznymi spękaniami. Liście są jajowate – mają 5-6 cm długości, z karbowano-piłkowanym brzegiem. Blaszka liściowa z wierzchu jest naga, od spodu pokryta jest włoskami. Kwiaty zebrane są w baldachogrona. Płatki są koloru białego, z zewnątrz są zaróżowione. Kwitną w kwietniu i maju. Owocem jest jabłko, najczęściej kształtu kulistego.

Jabłoń domowa posiada dość wysokie wymagania glebowe. Preferuje gleby zasobne, żyzne, głębokie i wilgotne. Jest rośliną światłolubną, stosunkowo odporną na suszę. Odporność na mróz oraz podatność na choroby zależna jest od odmiany.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
brzoskwinia zwyczajna, fot. www.kwiatyozdobne.pl Czeremcha późna Czeremcha zwyczajna czereśnia, fot. www.kwiatyozdobne.pl Dereń jadalny (wiki.cc, fot.Philipp Weigell)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...