Orzech włoski

Juglans regia

grupa roślin:

Owocowe, warzywne

podgrupa roślin: drzewa owocowe

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: wzniesiony
 • kolor kwiatów: zielonkawe, żółte
 • okres kwitnienia: V, VI
 • zapach: liście, owoce
 • owoce: jadalne
 • trwałość liści: sezonowe
 • przydatność do spożycia: owoce
 • gleba: przepuszczalna, żyzna
 • odczyn gleby: zasadowa
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: półcień, słońce
 • zastosowanie: roślina jadalna, żywopłoty

Orzech włoski (Juglans regia) należy do rodziny orzechowatych (Juglandaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie oraz w Azji. W wielu krajach jest uprawiany dla jadalnych orzechów, w tym w Polsce (początki uprawy sięgają XII wieku). To duże (osiągające 20-30m. wysokości) drzewo o charakterystycznej, gładkiej, szarej korze.

Orzech włoski kwitnienie

Orzech włoski tworzy gęste, szerokie korony. Nieparzystopierzaste liście pojawiają się późno (w maju) wraz z rozdzielnopłciowymi kwiatami. Owocem jest nibypestkowiec, tworzący zdrewniałą, twardą skorupę.

Drzewo najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ale znosi również półcień. Optymalne są lekko wilgotne, żyzne przepuszczalne gleby o odczynie zasadowym.

Roślinę najlepiej sadzić jesienią. Młode sadzonki wymagają osłon i kopczykowania na zimę. Latem w czasie susz orzech włoski wymaga podlewania. Zwykle rośliny nie wymagają cięcia.

Orzech włoski owoceOrzechy włoskie uprawia się głównie dla jadalnych owoców. Owoce zawierają tłuszcze, białka, flawonoidy, witaminy oraz sole mineralne. W ziołolecznictwie wykorzystuje się również liście, korę oraz łupiny.

Roślina wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Preparaty ziołowe można stosować m.in. w stanach zapalnych jamy ustnej.

Drzewo z orzecha włoskiego jest cenionym surowcem do produkcji mebli i dekoracji z drewna.

fot. Jckowal, Horst Frank, H. Zell

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plPrzeczytaj także

Aktualności: Orzech włoski na polskich dróżkach
Inne rośliny w podgrupie:
brzoskwinia zwyczajna, fot. www.kwiatyozdobne.pl Czeremcha późna Czeremcha zwyczajna czereśnia, fot. www.kwiatyozdobne.pl Dereń jadalny (wiki.cc, fot.Philipp Weigell)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...