wiśnia pospolita, fot. www.kwiatyozdobne.pl

Wiśnia pospolita

Prunus cerasus

grupa roślin:

Owocowe, warzywne

podgrupa roślin: drzewa owocowe

Charakterystyka rośliny

 • owoce: jadalne
 • kolor owoców: czerwone
 • trwałość liści: sezonowe
 • przydatność do spożycia: owoce
 • gleba: bogata w wapń, każda ogrodowa, przepuszczalna
 • odczyn gleby: lekko kwaśna
 • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: duże ogrody, roślina jadalna

Wiśnie mają małe wymagania klimatyczno-glebowe. Dobrze rosną nawet w północno-wschodnich rejonach. Owocują nawet na glebach piaszczystych. Wymagają one znacznych ilości wapnia w glebie.

Wiśnia pospolita należy do rodziny różowatych (Rosaceae), podrodziny śliwowych (Prunoideae), rodzaju śliwa (Prunus), podrodzaju wiśnia (Cerasus).

Wiśnia osiąga wysokość do 5 m. Liście dorastają do 5 - 12 cm długości. Są eliptyczne z piłkowanym brzegiem. Blaszka liściowa jest skórzasta. Kwiaty są białe, do 3 cm średnicy. Na krótkopędach znajduje się od 1 do 5 kwiatów. Wiśnia kwitnie w kwietniu i maju. Rodzi czerwone lub żółte owoce, które wykorzystuje się do wyrobu soku wiśniowego, konfitur i dżemów.

Wiśnia szczepiona na antypce (wiśni wonnej) jest mało wymagająca. Dobrze rośnie nawet na suchych miejscach. Najlepiej rośnie na gliniastych glebach piaszczystych. Wiśnia szczepiona na czereśni ptasiej ma takie same wymagania jak czereśnia.

Większość odmian wiśni jest samopylna, dlatego nie jest wymagana obecność innych gatunków zapylających, ale niektóre jednak wymagają obcego pyłku do zawiązania owoców. Dobrą odmianą zapylającą jest Łutówka.

Wiśnie powinny być uprawiane w formie krzaczastej, gdyż są wówczas najbardziej wytrzymałe na mróz i najlepiej owocują. Nie wymagają one żadnego formowania ani późniejszego cięcia.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
brzoskwinia zwyczajna, fot. www.kwiatyozdobne.pl Czeremcha późna Czeremcha zwyczajna czereśnia, fot. www.kwiatyozdobne.pl Dereń jadalny (wiki.cc, fot.Philipp Weigell)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Przycinanie róż – po co, kiedy i jak przycinać róże?

Pytanie czytelnika: Mam duży i stary ogród, a w nim kilkadziesiąt róż. Są to między innymi róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne ...