Polecamy sklep ogrodniczy Sadowniczy.pl

Temat na czasie

Uprawa warzyw: Terminarz siewu, sadzenia i zbioru
uprawa warzyw w ogrodzie fot. amenic181 - Fotolia
Zaplanuj uprawę warzyw w swoim ogrodzie. Przygotowaliśmy dla Ciebie prosty poradnik zawierający zalecenia i terminarz siewu. Sprawdź, jak i kiedy wysiewać Twoje ulubione warzywa oraz kiedy zbierać plony z warzywnika. Podane informacje mogą się różnić dla różnych odmian.  
Twój ogród / Woda w ogrodzie / Artykuły /

Woda w ruchu - fontanna, a może kaskada?

Założenie oczka wodnego nie wymaga dużo miejsca. Raczej pomysłu i nieco pracy. Aby woda była w ruchu staw warto wyposażyć w fontannę lub kaskadę. To pierwsze rozwiązanie szczególnie pasuje do ogrodu symetrycznego.

fot. Wirtua Garden

Wybieramy fontannę

W oczkach wodnych, wokół których jest płaski teren, dobrze prezentuje się fontanna. Aby ją zainstalować, konieczne jest doprowadzenie w pobliże stawu wody i wykonanie jej ujęcia. Rura doprowadzająca musi mieć od strony domu zawór odcinający dopływ wody. Niezbędne jest też doprowadzenie prądu.

Sama fontanna może być połączona z pompą. Jeśli tak nie jest, pompa powinna być zanurzona w stawie przy jego brzegu. Przez dysze fontannowe musi przechodzić woda całkowicie pozbawiona zanieczyszczeń stałych, pomiędzy nią a pompą musi znajdować się więc filtr.

W przypadku urządzeń stanowiących jedną całość, filtr jest umieszczony we wspólnej obudowie z pompą. Jeśli są to urządzenia niezależne, filtr instaluje się na obrzeżu stawu. Najlepiej ukryć go w otaczającej wodę roślinności. Gdy nie jest to możliwe, kupmy filtr umieszczony w sztucznym kamieniu. Również w takiej obudowie produkowane są hermetyczne, elektryczne puszki przyłączeniowe. Niektóre modele filtrów umieszczane są w obudowach, mających na wierzchu donicę na kwiaty.

Przykładowe kształty fontann
Przykłady fontann
fot. Gardena

Strumień fontanny zależy od dysz. Najpopularniejsze rodzaje dysz to: kielichowa, gejzer, trzystopniowa, kaskada. Fontanny kilkustopniowe mogą mieć dysze obrotowe. Szczególne efekty można uzyskać instalując fontannę zespoloną z podwodnymi reflektorami.

Budujemy kaskadę

Jeśli ukształtowanie ogrodu na to pozwala, warto wodę do stawu doprowadzić kaskadą. I znowu: jej łożysko możemy samodzielnie wybetonować lub kupić gotowe formy. W obu przypadkach jednak najpierw jest potrzebny odpowiedni nasyp.

Gdy już usypiemy pagórek i odczekamy, aż ziemia osiądzie, w najwyższej jego części, tam gdzie będzie ujęcie wody, należy zrobić miejsce na pompę. Najskuteczniejsze jest chyba wymurowanie rodzaju skrzyni ze zbrojonego betonu. Musimy tu doprowadzić wodę zasilającą oczko, umieścić zawór odcinający i wykonać drzwiczki, aby można było dokonywać okresowych przeglądów pompy. Drzwiczki nie powinny być widoczne od strony ogrodu i oczka wodnego.

Zasada funkcjonowania kaskady polega na cyrkulacji wody w obiegu zamkniętym. Konieczne są pompy, które będą podnosiły słup wody na szczyt pagórka. Szczególnie wygodne są te, które mogą przepompowywać ciała stałe.

Doprowadzona do pompy woda jest przekazywana rurą w najwyższe miejsce górki. Tam będzie właściwe źródło. Możemy wykorzystać duże naczynie ceramiczne, które położymy na boku, lub po prostu wybetonować niewielkie zagłębienie, albo umieścić przeznaczoną do tego celu kształtkę z tworzywa sztucznego czy betonu.

Ceramika musi być wypalana i impregnowana przeciwwodnie. Jeśli jest prawidłowo wykonana, może zostać na zimę, pod warunkiem że starannie ją osuszymy po zamknięciu dopływu wody. Po wykonaniu źródła trzeba zrobić łożysko kaskady. Znów możemy je samodzielnie wybetonować lub użyć odpowiednich kształtek.

Podłoże strumyka z kamienia
Łożysko strumyka imitujące skałę
Podłoże strumyka może być wykonane z naturalnego kamienia
fot. Ogrody Wójcik
Łożysko strumyka imitujące skałę
fot. Gardena


Kształtki do kaskad są produkowane z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem szklanym. Jest ono odporne na promienie UV, a wyglądem przypomina piaskowiec lub skałę. W handlu są też elementy łożyska potoku z konglomeratu marmurowego oraz z naturalnego kamienia: piaskowca, kwarcytu, granitu, łupka.

Można też wymodelować koryto potoku, wykładając je specjalną folią – często ma ona żwirową posypkę. Można zresztą zastosować jakiekolwiek elementy z materiału odpornego na niskie temperatury – bowiem łożyska potoku nie zdemontujemy na zimę – oraz na wodę. Jeśli mamy dużo miejsca, zróbmy szeroki potok z progami z dużych kamieni. Takie elementy również można kupić w sklepach ogrodniczych.

Zawsze wskazane jest, aby spływająca woda miała na swojej trasie możliwie dużo meandrów i spadków poziomów. Wtedy kaskada wgląda naprawdę efektownie.

Uwaga: jeśli mamy kaskadę, zrezygnujmy z fontanny w stawie. Oba elementy nie pasują do siebie.

Jeśli nie wystarczy nam miejsca na kaskadę lub gdy nie pasuje ona do koncepcji ogrodu, można zastosować kamienie źródłowe. Są to formy betonowe, imitujące naturalny kamień, na szczycie których znajduje się ujęcie wody. Kamienie mogą być umieszczone na obrzeżu stawu lub w nim. Można też kupić gotowy zestaw składający się z kamienia źródłowego i zbiornika.

Innym rozwiązaniem jest samodzielne zrobienie ujęcia wody np. w naczyniu ceramicznym. Tu mamy duże pole do popisu. Jeśli tylko starannie wykonamy pracę, nasz staw zyska niepowtarzalny wygląd.

Anna Grocholska

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plPozostałe artykuły

staw kąpielowy fot. Roman Bloch
Preparaty ekologiczne do oczek wodnych Nawet najlepiej zaprojektowane i wykonane oczko wodne nie powinno być pozostawione... więcej
System nawadniania ogrodu.jpg
Jak zainstalować system automatycznego nawadniania? W ogrodach coraz częściej instalowane są systemy automatycznego nawadniania, np.... więcej
oczko wodne fot. derplani Pixabay
Poradnik zakładania oczka wodnego Marzenie o oczku wodnym można dziś łatwo zrealizować – sklepy ogrodnicze oferują... więcej
staw kąpielowy w ogrodzie fot. M. Gąsiorowski
Staw kąpielowy - ekologiczny basen w ogrodzie - zakładanie i pielęgnacja Wygląda jak naturalne, dzikie jezioro, które odwiedza się w czasie urlopu. Staw... więcej
Budowa stawu kąpielowego krok po kroku - galeria zdjęć
Budowa stawu kąpielowego krok po kroku - galeria zdjęć Planujesz zbudować w swoim ogrodzie staw kąpielowy i nie wiesz jak to zrobić?... więcej
Staw w ogrodzie - doświadczenia użytkowników zobacz ja wyglądają stawy ogrodowe czytelników miesięcznika Budujemy Dom. Poznaj... więcej
zobacz wszystkie
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Przycinanie róż – po co, kiedy i jak przycinać róże?

Pytanie czytelnika: Mam duży i stary ogród, a w nim kilkadziesiąt róż. Są to między innymi róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne ...