Choina kanadyjska (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)

Choina kanadyjska

Tsuga canadensis

grupa roślin:

Drzewa

podgrupa roślin: iglaste, do małych ogrodów, znoszące zacienienie

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: wzniesiony
 • wysokość: do 15 m
 • dekoracyjność: ulistnienie
 • trwałość liści: zimozielone
 • korona: stożkowata, szeroka
 • gleba: żyzna
 • wilgotność: gleba wilgotna
 • stanowisko: cień, półcień, słońce
 • zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, duże ogrody, parki, pojedynczo, żywopłoty

Drzewo o malowniczej, szerokostożkowej, luźnej koronie. Osiąga 15 metrów wysokości, 8 m szerokości, przyrasta ok. 20 cm rocznie. Bardzo często rozwija formy wielopniowe. Pędy są cienkie, zwisające, a wierzchołek drzewa przegina się ku dołowi. Igły drobne, szyszki małe, wrzecionowate, długości około 2,5 cm.

Choina kanadyjska pochodzi ze wschodnich rejonów Ameryki Północnej, ale dobrze znosi nasze warunki klimatyczne. Najlepiej czuje się w rejonach o łagodniejszych zimach (Polska zachodnia, środkowa i południowo-zachodnia). Jest dość wytrzymała na niskie temperatury, ale wrażliwa na suszę. Wymaga gleb żyznych, wilgotnych i ocienionych stanowisk.

Choiny rozmnaża się z nasion, które należy wysiewać do zimnego inspektu lub szklarni. Większe ilości nasion można także wysiewać wprost na zagony w szkółce (kwiecień – początek maja). Młode siewki wymagają cieniowania i starannej pielęgnacji.

Drzewo ma bardzo szerokie zastosowanie. W parkach i dużych ogrodach doskonale nadaje się sadzenia samotnie lub w liczbie 3 - 5 sztuk obok siebie. Szczególnie ładnie prezentuje się z regularnymi koronami srebrnych lub niebieskawych odmian świerków i jałowców – ciekawe połączenie asymetrii z symetrią. Dobrze znosi strzyżenie i formowanie, dlatego też chętnie używana jest na żywopłoty.

Choina kanadyjska jest drzewem - symbolem stanu Pensylwania.

Inne zdjęcia tej rośliny Choina kanadyjska (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Cyprysik Lawsona 'Columnaris' (fot. Praktiker) Cyprysik Lawsona 'Columnaris' (fot. Praktiker) Jodła kalifornijska (fot. www.hortulus.com.pl) Jodła kaukaska (fot. Franz Xaxer, Wikimedia Commons) Jodła koreańska (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Przycinanie róż – po co, kiedy i jak przycinać róże?

Pytanie czytelnika: Mam duży i stary ogród, a w nim kilkadziesiąt róż. Są to między innymi róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące, pienne ...