Cyprysik Lawsona 'Columnaris' (fot. Praktiker)

Cyprysik Lawsona 'Columnaris'

Chamaecyparis lawsoniana 'Columnaris'

grupa roślin:

Drzewa

podgrupa roślin: iglaste

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: kolumnowy, wąski
  • wysokość: do 3-4 m
  • gleba: małe wymagania glebowe
  • stanowisko: słońce
  • zastosowanie: pojedynczo, w grupie, żywopłoty

Cyprysik Lawsona 'Columnaris' występuje w zachodniej części Ameryki Północnej, gdzie rośnie na terenach nizinnych oraz w górach (do 1500 m n.p.m.) - przeważnie w dolinach rzek i strumieni. Do Europy sprowadzony w XIX w. W Polsce odmiana 'Columnaris', jedna z najładniejszych odmian cyprysika, jest najbardziej popularna.

Drzewo ma pokrój kolumnowy, po dziesięciu latach dorasta do 3-4 m wysokości. Jego gałązki są wachlarzykowate, wzniesione, spłaszczone i gęste. Mają kolor ciemnozielony. Łuski są szaroniebieskie. Kuliste szyszki mają średnicę 8 - 12 mm. Zanim dojrzeją, pokrywają się niebieskawym nalotem (dojrzałe są brunatne). Nasiona dojrzewają jesienią (IX-X).

Odmiana 'Columnaris' najlepiej znosi mróz spośród odmian cyprysika Lawsona. Młode egzemplarze powinno się jednak sadzić w miejscach osłoniętych. Jest także w znacznym stopniu odporna na zanieczyszczenia środowiska. Ma małe wymagania glebowe i wilgotnościowe, preferuje jednak podłoże przepuszczalne i lekko zakwaszone.

Poleca się go do nasadzeń pojedynczych lub na żywopłoty.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Choina kanadyjska (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cyprysik Lawsona 'Columnaris' (fot. Praktiker) Jodła kalifornijska (fot. www.hortulus.com.pl) Jodła kaukaska (fot. Franz Xaxer, Wikimedia Commons) Jodła koreańska (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Preparaty ekologiczne do oczek wodnych

Nawet najlepiej zaprojektowane i wykonane oczko wodne nie powinno być pozostawione same sobie. Właściwa pielęgnacja pozwala zachować naturalne ...