Cyprysik Lawsona 'Columnaris' (fot. Praktiker)

Cyprysik Lawsona 'Columnaris'

Chamaecyparis lawsoniana 'Columnaris'

grupa roślin:

Drzewa

podgrupa roślin: iglaste

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: kolumnowy, wąski
  • wysokość: do 3-4 m
  • gleba: małe wymagania glebowe
  • stanowisko: słońce
  • zastosowanie: pojedynczo, w grupie, żywopłoty

Cyprysik Lawsona 'Columnaris' występuje w zachodniej części Ameryki Północnej, gdzie rośnie na terenach nizinnych oraz w górach (do 1500 m n.p.m.) - przeważnie w dolinach rzek i strumieni. Do Europy sprowadzony w XIX w. W Polsce odmiana 'Columnaris', jedna z najładniejszych odmian cyprysika, jest najbardziej popularna.

Drzewo ma pokrój kolumnowy, po dziesięciu latach dorasta do 3-4 m wysokości. Jego gałązki są wachlarzykowate, wzniesione, spłaszczone i gęste. Mają kolor ciemnozielony. Łuski są szaroniebieskie. Kuliste szyszki mają średnicę 8 - 12 mm. Zanim dojrzeją, pokrywają się niebieskawym nalotem (dojrzałe są brunatne). Nasiona dojrzewają jesienią (IX-X).

Odmiana 'Columnaris' najlepiej znosi mróz spośród odmian cyprysika Lawsona. Młode egzemplarze powinno się jednak sadzić w miejscach osłoniętych. Jest także w znacznym stopniu odporna na zanieczyszczenia środowiska. Ma małe wymagania glebowe i wilgotnościowe, preferuje jednak podłoże przepuszczalne i lekko zakwaszone.

Poleca się go do nasadzeń pojedynczych lub na żywopłoty.

 

Zobacz też:


Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl
Inne rośliny w podgrupie:
Choina kanadyjska (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cyprysik Lawsona 'Columnaris' (fot. Praktiker) Jodła kalifornijska (fot. www.hortulus.com.pl) Jodła kaukaska (fot. Franz Xaxer, Wikimedia Commons) Jodła koreańska (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)
Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńMamy problem... x
...blokujesz reklamy
Drogi czytelniku! Wszystkie dostarczane przez nasz serwis treści są darmowe. Aby tak mogło pozostać musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz sobie naszą pracę i chcesz aby była ona dostępna dla Ciebie za darmo prosimy wyłącz program blokujący wyświetlanie reklam.
GWIAZDA MIESIĄCA: Wrzos pospolity (Calluna vulgaris)

Wrzosy są małe, urocze i dość tanie, dlatego już od połowy sierpnia do końca września masowo pojawiają się w ofercie sklepów ogrodniczych. ...