Cyprysik nutkajski 'Pendula' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)

Cyprysik nutkajski 'Pendula'

Chamaecyparis nootkatensis 'Pendula'

grupa roślin:

Krzewy

podgrupa roślin: iglaste, na słoneczne stanowisko

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: luźny, stożkowaty
  • wysokość: 3-8 m
  • trwałość liści: zimozielone
  • gleba: próchniczna, przepuszczalna
  • stanowisko: półcień, słońce
  • zastosowanie: ogrody przydomowe, parki, pojedynczo

Jedna z najładniejszych płaczących form roślin iglastych. Gałęzie odstają od pnia pod katem prostym, a ich dalsze rozgałęzienia silnie zwisają, nadając wąskostożkowatej koronie charakterystyczny pokrój. Zabarwienie łuskowatych igieł matowo- lub szarozielone. Szyszki kuliste, średnicy ok. 1 cm, brązowe i pokryte sinym, woskowatym nalotem.

Cyprysik nutkajski występuje naturalnie w wąskim pasie zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej – od Alaski do Oregonu. Może rosnąć na bardzo dużych wysokościach – doskonale znosi niskie temperatury. W krajach Europy Zachodniej w wilgotnym klimacie czuje się bardzo dobrze. W Polsce wciąż obsadzany dość rzadko.

Cyprysik nutkajski 'Pendula' jest cennym drzewem parkowym, a także – ze względu na niezwykły pokrój – polecany jest do dużych, przydomowych ogrodów i do zieleni osiedlowej.

Inne zdjęcia tej rośliny Cyprysik nutkajski 'Pendula' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Cis pospolity 'Aurea' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cis pospolity 'Aurea' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cis pospolity 'Fastigiata' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cis pośredni 'Hicksii' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Jałowiec chiński 'Stricta' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...