Jałowiec chiński 'Stricta' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)

Jałowiec chiński 'Stricta'

Juniperus chinensis 'Stricta'

grupa roślin:

Krzewy

podgrupa roślin: iglaste, na skalniaki, pojemnikowe, na słoneczne stanowisko

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: stożkowaty, zwarty
 • wysokość: do 3 m
 • dekoracyjność: ulistnienie
 • trwałość liści: zimozielone
 • gleba: piaszczysta
 • wilgotność: gleba sucha
 • stanowisko: słońce
 • zastosowanie: duże ogrody, małe ogrody, ogrody przydomowe, pojemniki, skalniaki, skarpy, szpalery, zieleń miejska, żywopłoty

Bardzo popularna i dekoracyjna odmiana jałowca chińskiego. Tworzy gęste, zwarte i wyprostowane krzewy o idealnie stożkowym pokroju. Dorasta do 3 m wysokości przy średnicy 1 m. Igły są niebieskozielone, zimą stają się stalowoniebieskie. Szczególnie efektownie prezentują się krzewy wiosną, gdy rozwijają młode, złocistożółte przyrosty.

Najpiękniej wybarwione pędy mają egzemplarze rosnące na stanowiskach słonecznych. Roślina doskonale znosi cięcie, dlatego krzewy rosnące zbyt ekspansywnie możemy przycinać, regulując ich pokrój i wielkość. Jałowiec chiński 'Stricta' wyróżnia się szczególną odpornością na szkodliwe czynniki klimatyczne oraz skażenie środowiska, bardzo dobrze znosi upały i choroby. Preferuje podłoże suche i piaszczyste. Dobrze rośnie zarówno na glebach kwaśnych, jak też silnie zasadowych.

Jałowiec chiński 'Stricta' ma niemal uniwersalne zastosowanie. Może być sadzony w każdym ogrodzie. Krzewy pięknie wyglądają sadzone pojedynczo na dużej przestrzeni regularnie strzyżonego trawinka. Możemy zestawiać je z formami strzelistymi, są też doskonałym tłem dla bylin i roślin jednorocznych. Sadzone w rzędach mogą spełniać rolę żywopłotów rozdzielających poszczególne fragmenty ogrodu.

Są doskonałą osłoną nieciekawych zakamarków i niezbyt efektownych budynków. Nadają się do pokrywania skarp i suchych, słonecznych zboczy. Stosowane są do kompozycji pojemnikowych oraz w nasadzeniach miejskich, np. w luźno rosnących szpalerach.

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Cis pospolity 'Aurea' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cis pospolity 'Aurea' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cis pospolity 'Fastigiata' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cis pośredni 'Hicksii' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cyprysik nutkajski 'Pendula' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Preparaty ekologiczne do oczek wodnych

Nawet najlepiej zaprojektowane i wykonane oczko wodne nie powinno być pozostawione same sobie. Właściwa pielęgnacja pozwala zachować naturalne ...