Jałowiec wirginijski

Jałowiec wirginijski

Juniperus virginiana

grupa roślin:

Krzewy

podgrupa roślin: iglaste, do dużych ogrodów lub parków, na słoneczne stanowisko, ozdobne owoce

Charakterystyka rośliny

  • wysokość: 5 metrów
  • dekoracyjność: cała roślina
  • trwałość liści: zimozielone
  • korona: stożkowata, wyprostowana
  • gleba: lekka, piaszczysta, przepuszczalna
  • odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
  • stanowisko: słońce
  • zastosowanie: duże ogrody, małe ogrody, miejsca eksponowane, nasadzenia naturalistyczne, ogrody przydomowe, parki, pojedynczo, skalniaki, w grupie

Jałowiec wirginijski (Juniperus virginiana) to krzew należący do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Północnej. Jest to drzewo, dorastające do 40 m wysokości. W Polsce natomiast jest uprawiany w parkach i ogrodach jako wolnorosnący krzew osiągający od 1-5 m wysokości. Jego pokrój może być różny – wzniesiony, krzaczasty, kolumnowy lub płożący. Zależy to od konkretnej odmiany. Ozdobą są liście – szpilkowe, znajdujące się na końcach pędów oraz łuskowe – tępo zakończone. Jałowiec kwitnie wczesną wiosną. Kwiaty są niepozorne – mają barwę zieloną (żeńskie) oraz żółtą (męskie). Owocem jest szyszkojagoda o niebieskawej barwie.

Uprawa jałowca wirginijskiego

Krzew ma niewielkie wymagania i jest łatwy w uprawie. Optymalne jest stanowisko słoneczne, ale znosi również zacienienie. Dobrze rośnie w podłożu lekkim, piaszczystym i suchym o lekko kwaśnym odczynie. Gatunek jest odporny na mróz, suszę i zanieczyszczenie powietrza. Przed nadejściem zimy zaleca się obwiązać go sznurem. Zapobiegnie to zaleganiu śniegu na krzewie i co się z tym wiąże – uszkodzeniom pędów. Jałowiec z reguły nie wymaga podlewania i nawożenia. W zbyt wilgotnym środowisku zachodzi ryzyko występowania chorób grzybowych. Roślina dobrze reaguje na cięcie – można ją formować i strzyc. Nie poleca się przesadzać większych krzewów.

Jałowiec wirginijski - zastosowanie

Jałowiec wirginijski ze względu na łatwość w uprawie i zróżnicowanie odmianowe jest polecany do ogrodów różnych typów. Dobrze komponuje się z innymi roślinami w ogrodach japońskich. Formy płożące warto wykorzystać do obsadzania skarp a wzniesione do formowania żywopłotów. W przemyśle pozyskuje się z niego drewno, określane jako czerwony cedr (w ojczyźnie rośnie jako 30-40m drzewo).

 

fot. Keith Kanoti, Maine Forest Service, USA CC-BY-3.0 Wikimedia Commons
fot. Crusier CC-BY-3.0 Wikimedia Commons

Inne zdjęcia tej rośliny jałowiec wirgnijski drzewo fot. Crusier CC-BY-3.0 Wikimedia Commons

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Cis pospolity 'Aurea' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cis pospolity 'Aurea' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cis pospolity 'Fastigiata' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cis pośredni 'Hicksii' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cyprysik nutkajski 'Pendula' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...