Jodła kaukaska (fot. Franz Xaxer, Wikimedia Commons)

Jodła kaukaska

Abies nordmanniana

grupa roślin:

Drzewa

podgrupa roślin: iglaste, parkowe, znoszące zacienienie, ozdobne liście

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: kolumnowy, stożkowaty, wzniesiony
  • wysokość: 5-30 cm
  • dekoracyjność: cała roślina
  • okres kwitnienia: IV, V
  • trwałość liści: zimozielone
  • gleba: gliniasta, żyzna
  • odczyn gleby: kwaśna
  • wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • stanowisko: półcień, słońce
  • zastosowanie: parki, pojedynczo

Jodła kaukaska (Abies nordmanniana) to drzewo należące do rodziny sosnowatych (Pinaceae). W środowisku naturalnym występuje w zachodniej Azji, gdzie osiąga nawet 20-30 m wysokości. W ogrodzie jednak wysokość jodły zwykle nie przekracza 5-10 m. Roślina ma matowoszarą korę i drobne, osadzone dwurzędowo szpilki o charakterystycznym zapachu. Kwitnie od kwietnia do maja. Po przekwitnięciu wytwarza szyszki. Dojrzałe szyszki mają brunatny kolor i długość do 15 cm.

Uprawa jodły kaukaskiej

Jodła kaukaska dobrze rośnie na ciepłych, słonecznych stanowiskach, ale toleruje również miejsca bardziej zacienione.

Optymalne gleby są gliniaste, żyzne, umiarkowanie wilgotne o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie. Jodła lubi wilgotne powietrze. Należy unikać sadzenia jej w miejscach zanieczyszczonych.

Nie wymaga cięcia, zwykle nie potrzebuje również innych zabiegów pielęgnacyjnych. W czasie uprawy należy uważać jednak na szkodnika - obiałkę kaukaską.

Zastosowanie

Zwykle jodłę kaukaską sadzi się pojedynczo w wyeksponowanych ogrodach. Poleca się ją przede wszystkim do dużych ogrodów. Można ją sadzić w parkach - w miejscowościach mniej narażonych na zanieczyszczenia powietrza. To dobra dekoracja jako choinka na święta Bożego Narodzenia.

fot. Franz Xaxer, Wikimedia Commons

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Choina kanadyjska (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cyprysik Lawsona 'Columnaris' (fot. Praktiker) Cyprysik Lawsona 'Columnaris' (fot. Praktiker) Jodła kalifornijska (fot. www.hortulus.com.pl) Jodła koreańska (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...