Mikrobiota syberyjska Microbiota decussata

Mikrobiota syberyjska

Microbiota decussata

grupa roślin:

Krzewy

podgrupa roślin: iglaste, na słoneczne stanowisko

Charakterystyka rośliny

 • pokrój: rozłożysty
 • wysokość: zwykle 50-60cm
 • dekoracyjność: cała roślina
 • trwałość liści: zimozielone
 • odczyn gleby: lekko kwaśna
 • stanowisko: półcień, słońce
 • zastosowanie: roślina okrywowa, skalniaki, skarpy

Mikrobiota syberyjska to krzew iglasty z rodziny cyprysowatych (Cupresaceae). W środowisku naturalnym można go spotkać na Syberii oraz Dalekim Wschodzie. Roślina osiąga 50-60cm wysokości. Rośnie wolno - roczne przyrosty wynoszą ok. 10cm. Posiada niski, rozłożysty pokrój i rozrasta się głównie wszerz. Liście są łuskowate, niekłujące ściśle przylegające do spłaszczonych pędów. Jesienią brązowieją - to naturalny proces. Szyszki są drobne (ok. 6mm długości), mało dekoracyjne.

Wymagania i uprawa:

Mikrobiotę można uprawiać na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Toleruje różne typy gleb poza podmokłymi i ciężkimi. Podłoże powinno być przede wszystkim przepuszczalne. To gatunek w pełni mrozoodporny, nie wymagający okrycia. Można go sadzić jesienią lub wiosną.

Zaleca się go podlewać w upały i w czasie zim (sporadycznie). Starsze okazy znoszą długotrwałe susze. Dobrze reaguje na nawozy organiczne. Podłoże warto ściółkować (ograniczy to zachwaszczenie i wyparowywanie w początkowym etapie uprawy). Znosi cięcie - usuwa się zbyt bujne lub ekspansywne pędy (np.: gdy zasłaniają ścieżkę).

Mikrobiota syberyjska - zastosowanie:

Krzew ma uniwersalne zastosowanie w ogrodzie. Można obsadzać nim skarpy i skalniaki. Nadaje się do tworzenia wielogatunkowych krzewiastych kompozycji. Może być wykorzystywany jako roślina okrywowa.

zdjęcie: Crusier - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7496510

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Cis pospolity 'Aurea' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cis pospolity 'Aurea' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cis pospolity 'Fastigiata' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cis pośredni 'Hicksii' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cyprysik nutkajski 'Pendula' (fot. www.poradnikogrodniczy.pl)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
 • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
 • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
 • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
 • gotowe projekty ogrodów,
 • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Preparaty ekologiczne do oczek wodnych

Nawet najlepiej zaprojektowane i wykonane oczko wodne nie powinno być pozostawione same sobie. Właściwa pielęgnacja pozwala zachować naturalne ...