Sosna czarna Pinus nigra

Sosna czarna

Pinus nigra

grupa roślin:

Drzewa

podgrupa roślin: iglaste, parkowe, na słoneczne stanowisko

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: wzniesiony
  • wysokość: do 25m
  • dekoracyjność: cała roślina
  • trwałość liści: zimozielone
  • korona: stożkowata, wąska
  • stanowisko: słońce
  • zastosowanie: duże ogrody, parki

Sosna czarna (Pinus nigra), znana także jako sosna austriacka, należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae). W środowisku naturalnym występuje na południu Europy i w Azji Mniejszej. Roślina w Polsce może dorastać do 25m wysokości. Rośnie jednak wolno. 10 m wysokości osiąga dopiero po około 30latach. Posiada wzniesiony, smukły pokrój i wąską, stożkowatą, nieregularną koronę. Kora jest ciemnobrązowa, bruzdowata, podzielona na kwadratowe płytki. Igły są długie (8-15cm), sztywne, zebrane w pęczkach parami. Szyszki są symetryczne, jajowate.

Wymagania i uprawa:

Sosna czarna ma niewielkie wymagania i jest łatwa w uprawie. Lubi stanowiska słoneczne, ale dobrze rośnie także w półcieniu. Ma niewielkie wymagania glebowe - rośnie nawet na piaszczystych, jałowych glebach. Optymalne jednak są podłoża wapienne. Charakteryzuje ją duża odporność na zanieczyszczenia powietrza i zasolenie podłoża. Znosi mrozy i silne wiatry. Można ją sadzić na początku jesieni lub wiosną.

Przez pierwsze lata uprawy zaleca się ją podlewać (szczególnie zimą - w czasie umiarkowanie ciepłej pogody). Warto dokarmić ją kompostem, obornikiem i nawozami wapniowymi. Może być atakowana przez boreczniki, osnuje i inne szkodniki, które żerują na jej kuzynie - sośnie zwyczajnej. Młode okazy można profilaktycznie pryskać preparatami ekologicznymi z roślin (pokrzywa, krwawnik, czosnek).

Zastosowanie sosny czarnej:

Sosnę w ogrodzie można sadzić w wyeksponowanej części - jako soliter. Dobrze sprawdza się także sadzona grupowo jako zielona ściana chroniąca przed silnym wiatrem. Drzewo wykorzystuje się do obsadzania terenów silnie uprzemysłowionych i umacniania wydm. Ma duże znaczenie w przemyśle drzewnym.

zdjęcie: Stefan.lefnaer - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29088653

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Choina kanadyjska (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cyprysik Lawsona 'Columnaris' (fot. Praktiker) Cyprysik Lawsona 'Columnaris' (fot. Praktiker) Jodła kalifornijska (fot. www.hortulus.com.pl) Jodła kaukaska (fot. Franz Xaxer, Wikimedia Commons)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...