Sosna żółta Pinus ponderosa

Sosna żółta

Pinus ponderosa

grupa roślin:

Drzewa

podgrupa roślin: iglaste, parkowe, na słoneczne stanowisko

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: wzniesiony
  • wysokość: 30-40m
  • dekoracyjność: cała roślina
  • trwałość liści: zimozielone
  • korona: stożkowata, szeroka
  • gleba: piaszczysto-gliniasta, przepuszczalna
  • odczyn gleby: kwaśna, lekko kwaśna
  • stanowisko: słońce
  • zastosowanie: duże ogrody, parki

Sosna żółta (Pinus ponderosa) należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Północnej (jest tam odpowiednikiem "polskiej" sosny zwyczajnej). W Polsce osiąga finalnie ok. 30-40m wysokości, ale rośnie wolno. 30-letnie okazy mają wysokość ok. 10m. Posiada symetryczny pokrój z szeroko-stożkowatą koroną. Pędy są krótkie i sztywne. Długie igły (dochodzące do 25cm) są zebrane w pęczkach po trzy. Szyszki są małe, cylindryczne. Nazwa sosny pochodzi od zabarwienia drewna.

Sosna żółta - wymagania i uprawa:

Drzewo nie ma dużych wymagań siedliskowych i jest łatwe w uprawie. Lubi stanowiska słoneczne, ale dobrze radzi sobie także w półcieniu. Preferuje podłoża przepuszczalne, umiarkowanie żyzne o kwaśnym odczynie. Może rosnąć na piaszczystych i kamienistych podłożach. Nie jest wystarczająco mrozoodporna, dlatego lepiej unikać uprawy w chłodniejszych rejonach Polski.

Sosna żółta dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza. Można ją sadzić pod koniec lata lub wiosną. W pierwszych latach uprawy zaleca się ją podlewać (także zimą). Przed nadejściem mrozów warto wyłożyć grubą warstwę ściółki. Odmiany karłowe (np.: 'Dixie') nadają się do uprawy w pojemnikach.

Zastosowanie:

Sosna jest chętnie sadzona w dużych ogrodach i parkach ze względu na swój „puszysty” wygląd. Efektownie prezentuje się jako soliter. Dobrze wygląda w kompozycjach naturalistycznych.

zdjęcie: Benjamin Earwicker, www.freeimages.com

 

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plInne rośliny w podgrupie:
Choina kanadyjska (fot. www.poradnikogrodniczy.pl) Cyprysik Lawsona 'Columnaris' (fot. Praktiker) Cyprysik Lawsona 'Columnaris' (fot. Praktiker) Jodła kalifornijska (fot. www.hortulus.com.pl) Jodła kaukaska (fot. Franz Xaxer, Wikimedia Commons)
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Co zrobić gdy przekwitną doniczkowe rośliny cebulowe?

...