Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Jak dbać o szpaler drzew owocowych?

Dowiedz się jak prowadzić i przycinać szpaler drzew owocowych. Na pytanie odpowiada Christine Waldken - ekspert Gardeners` World.

szpaler drzew owocowych

Jak pielęgnować szpaler drzew owocowych?

Drzewa owocowe rozpięte przy podporach wyglądają wspaniale. Kiedy są jeszcze młode, można uzyskać z nich już małe owoce i przeprowadzać letnie cięcie formujące ich kształt. Formowane drzewo ma centralny pęd – przewodnik, od którego horyzontalnie odchodzą gałęzie wzdłuż podpór. Możesz prowadzić je wzdłuż płotu lub jako swobodnie stojące.

Najważniejszą rzeczą, jaką trzeba zrobić po formowaniu, jest ucinanie pędów rosnących silnie ku górze i przypinanie długich ramion. Pod koniec lipca każdego roku usuwaj pędy boczne wyrastające wprost z głównego pędu (do trzeciego węzła liści), pozostawiając kilka głównych. Pędy boczne odchodzące od istniejących pędów powinny być przycinane latem tuż nad pierwszym liściem.

Ogólnie mówiąc, odcinasz prawie wszystko, co przyrosło tego roku, i pozostawiasz tylko ramę z głównych i owocujących pędów.

Podcinaj w lipcu drzewa w szpalerach, aby kontrolować ich kształt i zapewnić dobre owocowanie

Gardeners' World - Edycja Polska lipiec-sierpień 2015

Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńMamy problem... x
...blokujesz reklamy
Drogi czytelniku! Wszystkie dostarczane przez nasz serwis treści są darmowe. Aby tak mogło pozostać musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz sobie naszą pracę i chcesz aby była ona dostępna dla Ciebie za darmo prosimy wyłącz program blokujący wyświetlanie reklam.
LAZANIA z cebulek... kwiatowych. Posadź wiosenną kompozycję w doniczce

Jesienią pomyśl o wiośnie! Już teraz stwórz wiosenną kompozycję z roślin cebulowych w doniczce, która już za kilka miesięcy będzie ...