Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Jak długo nasiona zachowują zdolność kiełkowania?

Na pytanie odpowiada Chris Beardshaw - ekspert Gardeners` World.

torebki z nasionami

Wiele nasion zachowuje zdolność kiełkowania przez kilka lat, a znane są przypadki, że niektóre wzeszły po setkach lat. Sukces zależy od warunków ich przechowywania. Nasiona „wyciszają” swoje zdolności witalne, stopniowo tracąc wilgoć i składniki odżywcze. Im dłużej więc nasiona są przechowywane, tym mniejsza szansa, że skiełkują.

Staraj się przechowywać nasiona w stabilnych warunkach, bez narażenia ich na szkodniki czy choroby, w suchym miejscu (jednak nie może tam panować spiekota). Jeżeli masz dość stare opakowania z nasionami, wysiej część z nich – na próbę, nie nastawiając się, że uzyskasz z nich świetne zbiory.

Nasiona trzymaj w opakowaniach, w suchym i chłodnym miejscu, by zapewnić sobie przyszłe zbiory.

Zdjęcia: Marsha Arnold, Sarah Cuttle, Jason Ingram, Tim Sandall
Gardeners' World - Edycja Polska styczeń-luty 2015

Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...