Logo
Logo

Chcesz pomóc ptakom przetrwać zimę? Sprawdź, jak je karmić i nie szkodzić

Zima to wyzwanie dla wielu ptaków. Brak dostępu do naturalnych źródeł pokarmu sprawia, że dokarmianie staje się dla nich kluczowe. W tym artykule, dowiesz się, jak dokarmiać ptaki zimą, aby im nie szkodzić. Odkryjesz bezpieczne metody i najskuteczniejsze pokarmy, które pomogą Twoim skrzydlatym przyjaciołom przetrwać mroźne dni. Zapewnisz im nie tylko pożywienie, ale też bezpieczeństwo i komfort. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej!

Zasady bezpiecznej ptasiej stołówki

Sikorki i dzięcioły ucieszą się z nasion rzepaku; krukowate z orzechów włoskich. Dokarmiając ptaki zimą, pamiętajmy, że trzeba podawać im naturalny i świeży pokarm, np. łuskane ziarna słonecznika. Chleb lub resztki ze stołu mogą im tylko zaszkodzić.

Dokarmiając ptaki należy przestrzegać kilku zasad. Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy przygotowało plakaty i ulotki informacyjne „Jak mądrze dokarmiać ptaki zimą, aby im nie szkodzić?”, które wyjaśniają, jak powinna wyglądać prawidłowa, bezpieczna "ptasia stołówka".

Ptaki należy dokarmiać tylko podczas mrozów czy pojawienia się śniegu, regularnie i aż do nastania odwilży. Jeśli już rozpoczniemy dokarmianie, to nie należy go zaprzestawać. Dlaczego? Ptaki szybko przyzwyczajają się, że dostają pokarm ciągle w tym samym miejscu i na niego czekają. Brak nowej porcji może skończyć się dla nich tragicznie.

Podawać trzeba naturalny i świeży pokarm, np. łuskane ziarna słonecznika. Na nie chętnie skuszą się sikory, kowaliki, dzięcioły, dzwońce, szczygły, wróble, gołębie, kawki, gawrony. Dla kosów i kwiczołów warto nadziać jabłka na pobliskie krzaki. Gołębie i ptaki krukowate, np. wrony, gawrony, kawki, można dokarmiać pszenicą i kaszą - z wyjątkiem prażonej kaszy gryczanej.

Krukowate chętnie sięgną też po orzechy włoskie. Łabędziom i kaczkom należy wysypywać na brzegu ziarna zbóż, np. pszenicy, mielonej kukurydzy, specjalne granulaty dla ptaków wodnych, surowe lub gotowane drobno pokrojone warzywa, a także płatki zbożowe, oby nie kukurydziane z dodatkiem cukru.

Nie wolno dokarmiać ptaków resztkami naszego – ludzkiego jedzenia. Chleb lub słone, doprawione dania mogą ptakom zaszkodzić.

Na uszkodzenia układu pokarmowego narażamy ptaki, podając im spleśniały, zepsuty, mokry i zmarznięty pokarm. Karma powinna być podawana w małych ilościach, w czystych miejscach. Niezjedzone i zalegające resztki należy usuwać. Gnijąc, mogą stać się siedliskiem bakterii.

dokarmianie ptaków zimą fot. JJ Portillo - Pixabay.com
fot. JJ Portillo - Pixabay.com

Ptasiego pokarmu nie powinno się wyrzucać na ziemię. Najlepiej wykorzystać do tego karmnik, który można przygotować z doniczek lub plastikowych butelek. Idealny karmik będzie miał wysuwaną podłogę umożliwiającą łatwe czyszczenie; daszek, który ochroni pokarm przed zmoknięciem. Powinien być ustawiony w zacisznym miejscu i tak, aby nie dostały się do niego drapieżniki, jednak z daleka od przeszklonych werand lub tarasów, o które ptaki mogłyby się rozbijać.

Najlepszym naturalnym karmnikiem dla ptaków są drzewa i krzewy owocowe, dlatego część z nich warto pozostawić, robiąc przydomowe porządki. Należy też pamiętać o wystawieniu ptakom świeżej, czystej wody. W mieście trudno im taką znaleźć, a jest im potrzebna do zaspokojenia pragnienia i czyszczenia upierzenia.

2017-01-02
Źródło: PAP Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl, zdjęcie tytułowe: Christine JAMIN - Pixabay

Autor
Chcesz pomóc ptakom przetrwać zimę? Sprawdź, jak je karmić i nie szkodzić
Chcesz pomóc ptakom przetrwać zimę? Sprawdź, jak je karmić i nie szkodzić
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl