Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Jak najlepiej zrobić ziemię liściową?

Dowiedz się jak zrobić ziemię liściową w worku. Na pytanie odpowiada Pippa Greenwood - ekspert Gardeners` World.

ziemia liściowa w worku

Liście składuje się w plastikowych workach, ponieważ to najłatwiejszy sposób zachowania ich niewielkiej objętości. Polej je wodą, zanim zamkniesz worek – plastik jest nieprzepuszczalny, a wilgoć przyspieszy procesy rozkładu.

Wkładaj do worka liście, gdy są suche – reszta dzieje się sama! Liście w otwartej stercie zostaną zroszone przez deszcz i będą rozkładać się naturalnie, tak jak ma to miejsce w poszyciu leśnym. Otwarta sterta jest przepuszczalna, więc woda szybko znika. Podobnie jak liście w plastikowym worku, liście na pryzmie mogą potrzebować zasilania wodą w upalne dni.

Jeśli ogród położony jest w rejonie o wysokiej amplitudzie opadów, zaleca się przykrycie sterty kawałkiem folii lub innego tworzywa, co ochrania liście przed nadmiernym zawilgoceniem. Ogrodzenie sterty powinno być jak duże, jak to możliwe: minimum 100 × 100 cm, by zapobiec wysychaniu liści.

Zobacz jak zrobić ziemię liściową krok po kroku

Gardeners' World - Edycja Polska maj-czerwiec 2015
zdjęcie: Sarah Cutle

Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...