Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Jak odmłodzić stare krzewy owocowe?

Dowiedz się jak odmłodzić stare krzewy owocowe. Na pytanie odpowiada Bob Flowerdew - ekspert Gardeners` World.

krzew agrestu

Wykop i spal wszystkie krzewy czarnej porzeczki, jako że prawie pewne jest, że po dekadzie uprawiania ich zostały dotknęły je poważne problemy wirusowe. Nowe, zdrowe rośliny dadzą lepsze zbiory. Podobnie postąp z krzewami malin.

Jeżynę i jej mieszańce – jeżynę Loganberry i malino-jeżyny – możesz zachować, jeśli chcesz. Usuń stare, martwe, zdrewniałe gałęzie, poprowadź nowe pędy, przywiązując je.

Krzewy czerwonej i białej porzeczki rosną dziesiątki lat – przytnij je nisko, nawieź i wysyp ściółkę, a potem poprowadź na nowo pędy. Możesz też spróbować otrzymać nowe rośliny z sadzonek liściowych; tak samo postąp z agrestem, choć jego krzewy żyją przeciętnie 20 lat.

Jeśli chcesz zagospodarować miejsce po krzewach na grządki pod warzywa, wykop i spal krzewy owocowe, a popiół dodaj do gleby. Odchwaszcz ziemię, przekop ją z dużą ilością kompostu lub dobrze rozłożonego obornika, a będziesz się cieszyć wspaniałymi plonami.

Gardeners' World - Edycja Polska maj-czerwiec 2015

Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńDziecko w ogrodzie: ogród bezpieczny i przyjazny dziecku

Ogród to dla dorosłych miejsce wypoczynku, relaksu i oderwania od codziennych problemów. Inaczej wygląda to w przypadku dzieci, którym zielony ...