Sklep ogrodniczy Sadowniczy.pl

Temat na czasie

Chryzantemy w doniczkach - odmiany, uprawa i pielęgnacja
chryzantemy w doniczkach fot. Genevieve Belcher Pixabay
Chryzantemy to jedne z najbardziej rozpoznawalnych kwiatów jesieni. Można je uprawiać w domu, na balkonie i tarasie lub w ogrodzie. Poznaj zasady pielęgnacji chryzantem oraz dowiedz się które odmiany chryzantemy mogą zimować na rabatach.  

Kalendarium

PNWTŚRCZPTSOND
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Strefa magazynu

Twój ogród / Pielęgnacja i ochrona / Porady /

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Zdecydowałam się na zakup gwiazdy betlejemskiej. Zależy mi na tym, żeby jak najdłużej cieszyć się jej urokiem. W związku z tym proszę o kilka porad dotyczących wyboru i pielęgnacji tej rośliny.

Odpowiedź eksperta:


Gwiazda betlejemska

Wybór poinsecji

Przy zakupie poinsecji, czyli gwiazdy betlejemskiej, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Oznaką jej zdrowia jest świeży wygląd oraz mocne, zielone liście, pozbawione jakichkolwiek defektów. Musimy również sprawdzić czy żółte i zielone kwiaty pomiędzy kolorowymi przylistkami, będące oznaką świeżości, są w pąku.

Słabe, zwisające liście i wysuszone korzenie świadczą o złym stanie rośliny.

Gwiazda Betlejemska źle znosi zimno i jest wrażliwa na przeciągi. Dlatego przy zakupie najlepiej brać pod uwagę te poinsecje, które stoją z dala od drzwi kwiaciarni.

Nieodpowiedni dobór stanowiska sprawi, iż roślina w szybkim tempie zwiędnie. Wybraną poinsecję, starannie owiniętą w papier, należy więc szybko przetransportować do domu.

Uprawa i pielęgnacja

Gwiazda betlejemska lubi stanowiska ciepłe (15-22oC) i jasne. Chociaż nie jest delikatną rośliną, nie przepada ani za suszą, ani za zbyt dużą wilgocią. Duża ilość wody sprawi, iż korzenie zaczną gnić, a liście przybiorą żółte zabarwienie i opadną. Suche podłoże również może spowodować utratę liści, chociaż po podlaniu roślina szybko powraca do zdrowia. Najlepiej jest podlewać poinsecję wodą o temperaturze pokojowej.

Kiedy kwitnie, nie powinno się jej nawozić. Później, każdego miesiąca powinna być podlewana wodą z dodatkiem odżywki.

Gwiazda betlejemska

Przywracanie blasku poinsecji

Często, gdy tylko opadną urocze listki podsadki, pozbywamy się rośliny. Niewiele osób wie, że należy do długowiecznych roślin, które mogą przez wiele lat cieszyć nasze oczy. Sztuka przywracania poinsecji blasku należy jednak do bardzo trudnych i pracochłonnych zadań.

Aby ujrzeć ją w pełnej krasie, należy przechowywać ją, co najmniej, przez 8 tygodni po 14 godzin dziennie w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu. Nawet lekkie światło może uniemożliwić jej wypuszczenie pięknych, kolorowych listków podsadki.

Należy też zapewnić poinsecji optymalną temperaturę, ponieważ za wysoka może działać tylko na jej niekorzyść.

Stars for Europe

 

Polecamy rośliny i produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.pl

Pozostałe porady

zobacz wszystkie

GALERIA


Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera