Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Jak powstrzymać dzikie zwierzęta przed niszczeniem ogrodu?

Na pytanie odpowiada Bunny Guiness - ekspert Gardeners` World.

zając ogród fot. skeeze Pixabay

Dzikie zwierzęta (zające, jelenie, dziki) przychodzą do ogrodu, kopią dziury w trawniku i rabatach, szukając robaków, chrząszczy, cebulek, kłączy i smacznych łodyg. Aby je zniechęcić warto postawić niskie (tylko 45 cm wysokości) ogrodzenie pod napięciem (pobieranym z sieci). Ogrodzenie składa się z 4 poziomych drutów – najniższy jest 7,5 cm nad ziemią – podtrzymywanych przez słupki rozmieszczone co 3 m. Dodatkowe korzyści: płot trzyma zające na odległość i prawie go nie widać.

U jego podstawy nie ma roślin – trawy i chwasty mogłyby spowodować zwarcie. Szybko zapobiegam ich powstawaniu, rozprowadzając dwa razy w roku glifosat 10-centymetrowym pasem pod najniższym drutem. Dziwi, że to cienkie ogrodzenie również zatrzymuje moje psy rasy Jack Russell, chociaż nie sprawia im trudności pokonanie siatki wysokiej na ponad metr!

Gardeners' World - Edycja Polska marzec-kwiecień 2015, fot. skeeze Pixabay

Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...