Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Jak powstrzymać dzikie zwierzęta przed niszczeniem ogrodu?

Na pytanie odpowiada Bunny Guiness - ekspert Gardeners` World.

zając ogród fot. skeeze Pixabay

Dzikie zwierzęta (zające, jelenie, dziki) przychodzą do ogrodu, kopią dziury w trawniku i rabatach, szukając robaków, chrząszczy, cebulek, kłączy i smacznych łodyg. Aby je zniechęcić warto postawić niskie (tylko 45 cm wysokości) ogrodzenie pod napięciem (pobieranym z sieci). Ogrodzenie składa się z 4 poziomych drutów – najniższy jest 7,5 cm nad ziemią – podtrzymywanych przez słupki rozmieszczone co 3 m. Dodatkowe korzyści: płot trzyma zające na odległość i prawie go nie widać.

U jego podstawy nie ma roślin – trawy i chwasty mogłyby spowodować zwarcie. Szybko zapobiegam ich powstawaniu, rozprowadzając dwa razy w roku glifosat 10-centymetrowym pasem pod najniższym drutem. Dziwi, że to cienkie ogrodzenie również zatrzymuje moje psy rasy Jack Russell, chociaż nie sprawia im trudności pokonanie siatki wysokiej na ponad metr!

Gardeners' World - Edycja Polska marzec-kwiecień 2015, fot. skeeze Pixabay

Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńMamy problem... x
...blokujesz reklamy
Drogi czytelniku! Wszystkie dostarczane przez nasz serwis treści są darmowe. Aby tak mogło pozostać musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz sobie naszą pracę i chcesz aby była ona dostępna dla Ciebie za darmo prosimy wyłącz program blokujący wyświetlanie reklam.
Rozmnażanie pelargonii z nasion i sadzonek

Sezon ogrodniczy powoli zbliża się ku końcowi. Jeśli żal Wam wyrzucać pelargonie, a macie gdzie je przechować może warto pomyśleć ...