Logo
Logo

Jak pozbyć się komarów z domu i ogrodu? Skuteczne sposoby

Komary to jedne z najbardziej uciążliwych i znienawidzonych owadów. Ich charakterystyczne brzęczenie prawie zawsze zwiastuje swędzące ukłucie! Trudno się przed nimi zabezpieczyć, choć na rynku jest wiele preparatów odstraszających. Dowiedz się, jak zapobiegać i jak skutecznie zwalczać komary.

Spis treści
Kiedy pojawiają się pierwsze komary? Które komary piją krew? Czy komary przenoszą choroby? Metody zwalczania komarów: chemiczne, naturalne i mechaniczne Jakie rośliny odstraszają komary? Jak zrobić prostą pułapkę na komary?

Sezon na komary

Pierwsze komary mogą pojawić się już w kwietniu, ale najwięcej wylęga się w maju (gdy jest ciepły i wilgotny), ostatnie mogą latać, aż do października. Komary są najbardziej aktywne w bezwietrzne i ciepłe dni, rano – do godziny 11:00, a wieczorem – od godziny 16:00-17:00.

Krwiożercze samice komarów

Samce komarów nie są uciążliwe, nie gryzą, żywią się nektarem kwiatów i giną tuż po kopulacji. Tylko samice komarów żywią się krwią ssaków! i bardzo często gryzą ludzi. Potrzebują krwi, aby złożyć jaja. Przywabia je zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz kwas mlekowy i inne składniki potu. Posługują się także termodetekcją, dlatego bardziej narażeni na ukąszenia komarów są młodzi mężczyźni, dzieci i kobiety w okresie owulacji (związane jest to z temperaturą ciała, wyższą od przeciętnej).

Larwy komarów rozwijają się w środowisku wodnym, więc osobniki dorosłe obserwowane są zwykle na terenach podmokłych, w pobliżu jezior, stawów, rzek i oczek wodnych. W czasie wilgotnego i ciepłego lata, larwy komarów wystarczające warunki do rozwoju znajdą nawet w głębszej kałuży czy rowie.

Mosquito from Amprods on Vimeo

Czy komary przenoszą choroby?

W krajach o cieplejszym klimacie, tropikalne komary często przenoszą wirusy, powodujące groźne choroby u człowieka (np. malaria, wirus zika – przenoszony tylko przez komara Aedes aegypti), w Polsce – komary brzęczące, syn. komary pospolite (Culex pipiens) rzadko przenoszą choroby, notowano jedynie dirofilariozę i eiszmaniozę (egzotyczne choroby przenoszone z psów na człowieka).

Jak do tej pory nie zostały potwierdzone hipotezy brazylijskich naukowców, że „zwykłe” komary (w Polsce) mogą przenosić wirus zika!

Zwalczanie komarów:

Większość ekspertów zgodnie przyznaje, że nie ma w pełni skutecznej metody zapobiegającej pojawieniu się komarów. Warto więc stosować kilka naraz. Nie gwarantuje to 100% zabezpieczenia, ale z pewnością ograniczy liczbę ukąszeń.

Chemiczne odstraszacze komarów

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele najróżniejszych repelentów (preparatów odstraszających) na komary. Zawierają one różne substancje aktywne, m.in. DEET (najskuteczniejszy, ale też najbardziej kontrowersyjny), Ikarydynę lub IR3535.

  • Środki te występują głównie w postaci aerozoli, sprayów lub maści. Należy je nanieść na skórę i zmyć, gdy już nie będziemy potrzebowali ochrony.

  • Często reklamowane i stosowane są elektrofumigatory – elektryczne odstraszacze, wtykane do kontaktów. Przeznaczone są do stosowania w pomieszczeniach zamkniętych. Zawierają zwykle jeden z naturalnych olejków eterycznych.

  • Na zewnątrz (tylko!) można stosować fumigatory – t.j. świece zapachowe i dymiące spiralki – wydzielają one trucizny w postaci gazów, dymów lub par.

Jak pozbyć się komarów z domu i ogrodu, fot. Himas Rafeek - Pixabay
Fot. Himas Rafeek/Pixabay

Naturalne metody na komary

Komary nie lubią zapachów naturalnych olejków eterycznych z roślin (eukaliptusa cytrynowego, citronelli, miotły indyjskiej, bodziszka czy trawy cytrynowej). Warto więc gdzieniegdzie ustawić kominki eteryczne i dodać do podgrzewanej wody kilka kropli olejku.

Można także spróbować wbić kilka goździków w połówkę cytryny lub zjeść czosnek – podobno zapach wydzielany przez skórę cytryny odstrasza komary.

Mechaniczne bariery przeciwko komarom

Najskuteczniejsza jest moskitiera, wstawiona w okno. Tworzy ona mechaniczną przeszkodę, której żaden komar nie jest w stanie pokonać. Najlepiej zamontować ją na uchylnych oknach oraz na futrynie drzwi tarasowych. Moskitierę można dodatkowo skropić olejkiem eterycznym, którego zapach dodatkowo odstraszy owady.

Podczas pobytu w ogrodzie (zwłaszcza po zmroku) warto zakładać odzież z długimi rękawami i nogawkami oraz skarpetki, a odsłonięte części ciała smarować specjalnym repelentem.

Jakie rośliny odstraszają komary?

Komary nie lubią zapachu niektórych roślin – większość z nich to piękne rośliny ozdobne lub aromatyczne zioła, dlatego warto posadzić je (w ogrodzie, przy tarasie lub w doniczkach) dla walorów ozdobnych i cennych właściwości, a nacieszymy nasze zmysły, może przy okazji odstraszymy kilka komarów.

• Rośliny ozdobne

• Rośliny użytkowe, zioła

Pułapka na komary

Najprostszą pułapkę na komary można zrobić z pustej butelki, wypełnionej ciepłą wodą z cukrem i drożdżami. Zobacz jak ją zrobić i jak działa.

Więcej porad na Drewno Zamiast Benzyny

 

Tekst: Reakcja ZielonyOgrodek.pl, źródło: TVN24poradnikzdrowie.pl, bangla.pl, PAP Nauka w Polsce, zdjęcie tytułowe: tacio philip / Adobe Stock oraz Агзам Гайсин, Oberholster Venita / Pixabay

Autor
Jak pozbyć się komarów z domu i ogrodu? Skuteczne sposoby
Jak pozbyć się komarów z domu i ogrodu? Skuteczne sposoby
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi