Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Jak usunąć mrówki z trawnika?

Na pytanie odpowiada Matt Biggs - ekspert Gardeners` World.

mrówki fot. Brigitte Werner Pixabay

Mrówki występują pospolicie w ogrodach – nie da się ich wytępić, można jedynie kontrolować ich liczebność. Skupmy się na mrowiskach, które sprawiają najwięcej problemów. Użyj broni biologicznej – preparatu z nicieniami (Steinernema feltia), który rozcieńczony wodą stosuje się na trawnik, kiedy mrówki są aktywne, a temperatura powietrza przekracza 10°C (zwykle od kwietnia do października). Nicienie mają postać proszku, który po wymieszaniu z wodą stosuje się do podlewania.

Polewanie podłoża z siedliskami mrówek czystą wodą wiele dni przed aplikacją środka zapobiega wymywaniu nicieni w głąb gleby. Mrowiska można również zwalczać środkami owadobójczymi zawierającymi permetrynę i pyretrynę, a także sprejami zawierającymi oleje roślinne. Spróbuj również przykryć mrówcze gniazdo odwróconą doniczką – mrówki, wchodząc na nią, by dostać się do mrowiska, staną się łatwym celem dla ptaków. Są przysmakiem zwłaszcza dla dzięcioła zielonego, który potrafi je znaleźć nawet pod śniegiem!

Zachęć mrówki by opuściły gniazdo. Na powierzchni ziemi staną się ptasim łupem.

Zdjęcia: Brigitte Werner, Pixabay
Gardeners' World - Edycja Polska styczeń-luty 2015

Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zakładanie ogrodu w 7 krokach: Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć ...