Polecamy sklep ogrodniczy Sadowniczy.pl

Temat na czasie

Wczesne warzywa – uprawa nowalijek w gruncie i w inspekcie
uprawa nowalijek fot. ldprod - Fotolia.com
Nowalijki to pierwsze warzywa zbierane wczesną wiosną. Lepiej uprawiać je samemu, niż kupować w sklepie, aby mieć pewność, że są zdrowe. Wczesne warzywa pozwolą nam wzmocnić osłabiony zimą organizm i uzupełnią braki witamin, dlatego warto wprowadzić je do codziennej diety. Dowiedz się jakie warzywa wysiewać wczesną wiosną.  

tydzień w ogrodzie   27-03 - 02-04

korona drzewa owocowego, fot. SXC
Drzewa owocowe (śliwy, grusze, jabłonie) warto prześwietlić, aby rozluźnić korony i dopuścić światło do ich wnętrza. Pamiętajmy, że jednorazowo można usunąć nie więcej niż 15% korony, a rany po usuniętych gałęziach należy posmarować maścią ogrodniczą. Nie powinno się ciąć starych i grubych gałęzi, gdyż powstające rany są duże i źle się zabliźniają ...
Pod koniec marca można przystąpić do pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika. Ważne, by na początku z jego powierzchni wygrabić tzw. filc: suchą trawę, liście i śmieci ...
Pamiętajmy o zwałowaniu trawnika. Zabieg ten polega na dociśnięciu walcem kęp trawy, które z powodu zamarzania i odmarzania gleby zostały wypchnięte ponad powierzchnię gruntu ...
Jeśli na drzewach są jeszcze zaschnięte owoce - trzeba je usunąć, bo mogą być źródłem chorób roślin ...
Bratki doskonale nadają się na pierwsze wiosenne dekoracje skrzynek i pojemników balkonowych, a także do ożywienia niezbyt kolorowych o tej porze rabat w ogrodzie ...
zobacz wszystkie
Twój ogród / Architektura i meble / Artykuły /

Budowa altany w ogrodzie: Jak własnoręcznie zbudować altanę ogrodową? Cz.2

Przeczytaj drugą część artykułu o zmaganiach Forumowiczów z budową własnej altanki.

fot. Enzo

Prezentowane tu historie pokazują różnorodność podejść do jednego tematu. Jedne altanki powstały z głowy, inne zostały najpierw ręcznie rozrysowane, jeszcze inne zaprojektowane w 3D. Cechą wspólną wszystkich udzielających się tu Budowniczych jest wzajemna pomoc, chęć wymiany doświadczeń i pomysłów oraz życzliwość.

Przeczytaj część pierwszą.

To bardzo pracochłonne, ale satysfakcja za to jaka!

12.05.2010, 17:36 kapx1984
Żeby nie było, że nic się nie dzieje...he, he. Deski na podłogę przedwczoraj pocięte w tartaku, dzisiaj je sztorcowałem, ale jeszcze nie wszystkie. Jednak deska podłogowa będzie miała 12x3,5 cm. Mam z czego, to robię porządnie.

Powiem wam, że to bardzo pracochłonne, żeby samemu przygotować cały materiał, ale satysfakcja za to jaka! Troszkę czas mi nie pozwala, żeby zająć się tylko altanką, ale powolutku da się radę. Myślę, że w lipcu już stanie na nogach. Zrobiłem korony i szablon listka. Czekam, aż drzewo podeschnie.

Jako fundamenty wykorzystałem bloczki betonowe, fot. Enzo
Szkielet ze słupów wzmacniany mieczami, fot. Enzo
Do konstrukcji dachu użyliśmy krokiew o przekroju 50 x 100 mm, zaś jako element szczytowy ośmiokąt foremny, fot. Enzo
Jako fundamenty wykorzystałem bloczki betonowe, fot. Enzo Szkielet ze słupów wzmacniany mieczami, fot. Enzo Do konstrukcji dachu użyliśmy krokiew o przekroju 50 x 100 mm, zaś jako element szczytowy ośmiokąt foremny, fot. Enzo


6.07.2010, 22:11
wojtas193
Witam! Ostatnio naszło mnie na budowę altanki. Jestem na razie na etapie projektowania, doszedłem do dachu i mam problem. Jak przymocować deski do narożnych krokwi (altanka ośmiokątna)? Krokwie należy zaciąć pod kątem tak, żeby deska mogła się opierać na dużej powierzchni, czy można opierać deski o kant krokwi i nie zawracać sobie głowy? Takie mocowanie jak na moim projekcie jest prawidłowe? Z góry dziękuję za pomoc.

7.07.2010, 19:33 kapx1984
Ja będę podcinał i krokwie, i deski, bo źle przykręcać lub przybijać deski i zostaje szczelina między deską a krokwią i między deskami.

20.07.2010, 22:28 bflip
Wasze pomysły są bardzo dobre, świetne projekty i ogólnie wszystko świetnie, tylko zadaje sobie pytanie - po co? Osobiście nic nie przycinałem i nic nie heblowałem. Gdybym robił kolejny raz altanę, też bym tego nie robił, bo nie ma takiej potrzeby. Jest wręcz odwrotnie, bo jak za mocno zheblujecie krokwie, to będzie widać szparę między deską a krokwią.

W każdym razie ja nic nie robiłem i wyszło idealnie; oczywiście wszystko na wkrętach (w całej altanie nie użyłem ani jednego gwoździa, tylko papiaki na dach).

Kolejne etapy mocowania więźby dachowej, fot. Enzo
Do krycia dachu wykorzystałem deski 140 x 25 mm, trzystronnie heblowane oraz frezowane od widocznej strony, fot. Enzo
Deski podłogowe mają przekrój 105 x 35 mm, a ich krawędzie zostały frezowane na półkole, fot. Enzo
Kolejne etapy mocowania więźby dachowej, fot. Enzo Do krycia dachu wykorzystałem deski 140 x 25 mm, trzystronnie heblowane oraz frezowane od widocznej strony, fot. Enzo Deski podłogowe mają przekrój 105 x 35 mm, a ich krawędzie zostały frezowane na półkole, fot. Enzo


Porady ciesielsko-stolarskie

31.07.2010, 15:23 lukaszczek18
Witam, jestem Łukasz. Od przyszłego tygodnia zabieram się za altankę w ogrodzie. Jestem cieślą z zawodu i z zamiłowania i bardzo mi się podobają Wasze pomysły. Jeśli potrzebujecie rad ciesielskich i stolarskich, z chęcią pomogę. Przeczytałem wszystkie posty i widzę, że robicie jeden błąd wykonywaniu altanek.

fot. Enzo

Ja stawiam potężne konstrukcje z drewna (ostatnio taras 25 m3 drewna konstrukcyjnego plus deski ok. 3 m3) i wkrętów potrzebowałem dwie paczki po 100 szt. Wkręty nie są dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o drewno, bo po jakimś czasie połączenie słabnie, a gwoździe to gwoździe. Wiadomo, śruby zamkowe oczywiście się stosuje, ale ja też ich niewiele potrzebowałem – wszystko na gwoździe.

Inna rzecz, która mi się niezbyt podoba, to przekrój materiałów konstrukcyjnych. Ja na swoją sam tnę, konstrukcje i słupy są o wymiarach 16 x 16 cm, krokwie 14 x 8 cm, podwalina, murłata i legary podłogowe 16 x 10 cm, bo ja przepadam za grubym materiałem. Altana prosta, bo kwadrat o wymiarach 3,5 x 3,5 m z dachem kopertowym, ale za to krokwie rzeźbione na okapach i dach przykryty gontem drewnianym lub dachówką karpiówką.

31.07.2010, 20:41 bflip
Ty jesteś cieślą, a ja elektrykiem i tak naprawdę nie mam pojęcia o drewnie. Ale zbudowałem kilka konstrukcji drewnianych, w tym altankę, i mogę śmiało powiedzieć, że gwoździe się nie nadają. Może i byłyby dobre w drewnie wysokiej klasy, ale do desek sosnowych gwoździe się nie nadają według mnie. 50% desek po wbiciu gwoździa pęka na pół, a jak nie pęknie, to po 2 latach gwoździe zardzewieją i deski będą latały. Mówisz o przekroju materiałów i masz w 100% rację - tylko że jak mówisz, że jesteś cieślą, to pewnie wiesz, ile kosztuje drewno. Jak ja miałbym zapłacić za altankę 20 tys., to wolę jeździć przez 4 lata do Grecji. Pozdrawiam.

fot. Enzo

31.07.2010, 22:13 lukaszczek18
Ja nikogo nie krytykuję, wręcz podziwiam za to, co zrobiliście, nie mając doświadczenia. Koszt drewna na moją altankę będzie mniejszy niż na Twoją, ponieważ wiem, jak się do tego zabrać. Dlatego mówię, że mogę doradzić w pewnych sprawach.

Koszt drewna na altanę, taką jak chcę robić, to 500 zł drewno świerkowe dobrej klasy. Jak to robię? Kupuję drewno okrągłe (u mnie kubik drewna okrągłego to koszt 120 zł), mnie wystarczą 2, czyli  240 zł. Na tartak zawiozłem, żeby mi przetarli na takie jakie chcę - koszt 50 - 100 zł za m3 drewna. Łącznie daje mi to nawet mniej niż 500 zł. Ostatnio robiłem sześciokątną na zamówienie o średnicy 3,6 m, za którą wziąłem 1600 zł z postawieniem i gontem bitumicznym na dachu, więc nie ma tragedii.

Gwoździe? Właśnie jesteś w błędzie. Zrobiłem naprawdę wiele rzeczy z drewna. Stosowałem wkręty i przy wkrętach, gdy drewno się zsycha zaczyna być luźno, a z gwoździami jest inaczej i przy wkrętach pęka, a przy gwoździach nigdy. Sposób - delikatne uderzenie w ostrze gwoździa młotkiem tak, aby przytępić gwóźdź i gwarantuję, że nic nie pęknie. Żeby gwoździe nie były widoczne, można sklepać główki i wygląda to super. Ja w życiu miałem dwóch nauczycieli - jeden stary góral stolarz, a drugi cieśla, który nabył doświadczenie wieloletnie w Kanadzie, więc wiem, co mówię.

Podłoga z płytek 40 × 40 × 5 cm (produkcja własna), fot. marek.kono
Płytki na podłogę robiłem w formie drewnianej – dwa skręcone kątowniki, z jednej strony zawias, z drugiej zaczepka, fot. marek.kono
Podłoga z płytek 40 × 40 × 5 cm (produkcja własna), fot. marek.kono Płytki na podłogę robiłem w formie drewnianej - dwa skręcone kątowniki, z jednej strony zawias, z drugiej zaczepka, fot. marek.kono


Opisujemy zmagania zwykłych ludzi

1.08.2010, 11:32 bflip
Ale ty nie możesz tego zrozumieć, że nie każdy ma możliwości kupowania np. okrągłego drzewa i wożenia go do tartaku. Trzeba mieć transport, znajomości itp. I nie powiesz mi, że tak nie jest, bo znam to z doświadczenia. W okolicy mam pełno tartaków, ale jak tylko mówiłem, że potrzebuję tych kilka kubików na altankę, to mnie wyśmiali, że takie małe ilości to mogę sobie w składzie drzewa kupić albo w OBI. W końcu znalazłem tartak, gdzie nacięli mi dokładnie to, czego potrzebowałem i zapłaciłem coś ok. 700 zł z przywozem do domu. Uważam, że nie jest to dużo jak na 4 m altankę ośmiokątną z drewnianą podłogą.

Ścianki, kratki, łuki i wszystkie pozostałe elementy wykonałem samodzielnie, fot. marek.kono   Konstrukcja stoi na 4 wylanych ławach 40 × 40 × 50 cm i wmurowanych kotwach, które są przykręcone do czterech słupków, fot. marek.kono
Ścianki, kratki, łuki i wszystkie pozostałe elementy wykonałem samodzielnie, fot. marek.kono
Konstrukcja stoi na 4 wylanych ławach 40 × 40 × 50 cm i wmurowanych kotwach, które są przykręcone do czterech słupków, fot. marek.kono


Oczywiście cieszę się, że dajesz porady i jesteś chętny do rozmów - może sam kiedyś będę potrzebował pomocy, ale w tym dziale opisujemy zmagania zwykłych ludzi, którzy jak najprostszym sposobem chcą zrobić coś fajnego i muszą kombinować, jak tylko mogą, żeby im się to udało.

Piszesz o przytępianiu gwoździ - tak to jest superpomysł stosowany od lat, ale nadal nie do końca udany, bo i tak słabsze deski pękają.

2.08.2010, 17:00 lukaszczek18
Ja obstaję przy gwoździach, no chyba że jest to duża konstrukcja, to miecze należy skręcić śrubami do drewna, ale miecz należy przewiercić takim wiertlem, jaką średnicę ma śruba.

Altanę na zimę zabezpieczyłem, owijając ją folią, fot. marek.kono
Altanę na zimę zabezpieczyłem, owijając ją folią, fot. marek.kono

Nowe doświadczenia z budowy

26.08.2010, 13:53 Enzo
Witam! Żeby nie zakładać oddzielnego wątku, podzielę się swoimi doświadczeniami z budowy altany. Wymiary altany 4 x 4 metry, zaangażowanych budowniczych od 2 do 4 osób.

Koszt całkowity napiszę, jak skończymy kryć gontem. Efekt na ten moment widać na zdjęciach.

26.08.2010, 21:24 bflip

Świetna konstrukcja, prosta i bardzo ładna. Zazdroszczę liczby pomocników, ja musiałem ze wszystkim zmagać się sam... od czasu do czasu żona przytrzymała jakąś deskę.

Mam pytanie, czym malowałeś drzewo? Wyszedł Ci fajny kolor. Ja też chciałem taki uzyskać, ale niestety wyszedł inny.

29.08.2010, 12:33 Enzo
Malowałem bondexem, altanka w kolorze dąb, podłoga orzech włoski. Podziwiam Cię za to, że zrobiłeś wszystko sam. Marcin

5.09.2010, 19:12 Mathir
Malowałeś i co? Polecasz?

6.09.2010, 10:28 Enzo
Generalnie jest droga – puszka 5 l kosztuje 150 zł, w porównaniu do innych produktów jest więc ok. 2 x droższa.  Co do jakości, wypowiem się po zimie, szczerze mówiąc, nie wiem, czy zauważyłbym różnice pomiędzy różnymi impregnatami, gdyby położyć 3 pomalowane deski obok siebie. Marcin

Koszt altany nie przekroczył...

12.10.2010, 07:40 Enzo
Mnie w tym roku udało się jeszcze pokryć gontem. Koszt altany nie przekroczył 4000 zł.
A wyszło jak na zdjęciach. Pozdrawiam, Marcin

12.10.2010, 22:25 bflip

fot. marek.kono

Enzo, altana do podziwu, świetne masz te zakończenia z gontu. Gratulacje! Tylko koszty spore, moja wyszła ok. 2500 zł.

Będzie 40% mniej

13.10.2010, 12:39 Enzo
Koszty duże, bo altana duża, 4 x 4 m to 16 m2 podłogi, 24 m2 dachu, drzewo obrabiali mi w tartaku, frezowali, strugali, itp. tak więc koszt już przygotowanego drzewa to 2400 zł.

Sporo też pochłonęła impregnacja, wybrałem niestety najdroższy impregnat na rynku, a poszło go makabrycznie dużo, 5 puszek po 150 zł każda, 25 m2 gontu w cenie 25 zł za m2 (może trochę więcej). Wkręty, kątowniki, śruby to też koszt ok. 150 zł i tak się nazbierało. Moja uwaga, jeżeli ktoś ma frezarkę i strug, trzeba kupić surowe drzewo, przeleżakować i samemu je obrobić, kosztów będzie 40% mniej, jak nie więcej. Pozdrawiam wszystkich budowlańców, Marcin

13.10.2010, 14:28 bflip
Wymiary masz podobne do moich, też mam 4 m, tylko że ośmiokątną. Koszty drewna nie przekroczyły 1000 zł, ale obrabiałem wszystko sam.

25.10.2010, 18:32 Patryk Tob
Ja tak planuję zrobić altankę - słupy 12/12, wysokość 2 m (nie robię podłogi drewnianej, tylko będę brukował później). Między słupami 1,80 m. Krokwie 10/8, tylko nie wiem jeszcze, jak wysoki dach od szczytu do murłaty zrobić, nie chcę, żeby był za bardzo stromy. Jak macie jakieś jeszcze porady, to bardzo proszę i dziękuję za poprzednie. A tak na marginesie, to jeśli do 4 m wchodzi 16 osób, to moja musi mieć ok. 5 m, bo nas jest więcej.

25.10.2010, 19:53 apx1984
Przy altance średnicy 5 m wysokość od murłaty do szczytu będzie wynosiła 144 cm.

Projekt mojej przyszłej altanki

3.01.2011, 19:47 husio3
Na przedstawionych zdjęciach widać projekt mojej przyszłej altanki. Mimo że nie widać tego, altanka będzie ośmiokątna. Zanim jednak zabiorę się za cokolwiek, potrzebuje kilku rad.


A to altany, które dopiero mają powstać


Projekt altany Husio3

Projekt altany Husio3

Projekt altany Husio3

Projekt altany Husio3


Projekt altany Wojtasa

Projekt altany Wojtasa

Czy mocowanie niższego daszku, bo będą dwa, jest właściwe i pod jakimi kątami musiałyby być oba dachy? Ile większy daszek musiałby zachodzić nad niższym, żeby deszcz nie zacinał ani nie cofał? Z góry dziękuję. Jak ukończę projekt, dorzucę fotki.

4.01.2011, 02:45 bflip
Co do mocowania, to cieślą nie jestem, ale z tego co wiem, to nie powinno się nic wieszać, tylko opierać i osobiście dałbym tę blachę łączeniową na dole. A ten daszek... to będzie wyzwanie, mam nadzieję, że znasz się trochę na tej robocie, bo to może być skomplikowane. Górny daszek robisz bardzo duży, co do kątów, to kwestia gustu i wyglądu, bo i tak będziesz musiał zrobić bardzo mocną konstrukcję, żeby deszcz się nie wlewał. Myślę, że najprostszym sposobem będzie na oko. Ja tak zrobiłem i jeszcze kropla mi nie wleciała, zresztą wiadomo, że nikt przy wielkiej ulewie w altance siedzieć nie będzie. Powodzenia!

Chciałem pochwalić się swoją pracą

4.02.2011, 19:20 marek.kono
Witam wszystkich forumowiczów! Chciałem pochwalić się swoją pracą. Altankę wykonałem sam, materiał obrobiłem i dociąłem samodzielnie. Chętnie wysłucham krytyki i chętnie odpowiem na pytania. Materiał - świerk, impregnat -1 warstwa bazowa Drewnochron, bezbarwna i 2 warstwy pinia drewnochron. Dach - płyta OSB, folia dachowa i gont (łuska rybia). Podłoga - płytki 40x40x5 (produkcja własna).

4.02.2011, 23:58 bflip
Nooo..., nareszcie jakaś nowość! Altana super, a jeszcze lepsze otoczenie! Ta woda w tle, to oczko wodne, czy jakiś naturalny zbiornik? Co do altany to jest taka, jakie lubię, czyli przewiewna, otwarta i prosta. Nie boisz się, że coś zacznie się dziać z tą płytą na dachu? Mam pytanie, jak robiłeś te płytki na podłogę? To znaczy jaka forma guma czy plastik? Jakie mieszanki i ile ci to zajęło?

5.02.2011, 17:58
marek.kono
Dzięki za słowa uznania. Ta woda to wykopany staw na terenie podmokłym, więc prawdopodobnie ma swoje wewnętrzne źródełka. Obok stawu płynie rzeczka ok. 0,5 m szerokości z dopływem i odpływem do stawu. Właśnie z powodu stawu altanka ma dwa boki, jak to ładnie ujął bflip, przewiewne. Widok z altanki rozciąga się nad wodę, zaś tylne ścianki z południa i zachodu osłaniają od nadmiaru słońca i wiatru.

Ścianki, kratki, jak i łuki i wszystkie inne elementy wykonałem samodzielnie (opiłowanie, ostruganie i montaż). Łuki zrobiłem w prosty sposób, kilka listewek wygiętych, sklejonych wikolem i skręconych wkrętami w niewidocznych miejscach, potem obróbka wykańczająca. Płyta OSB-3 na dach jest odporna na wilgoć, poza tym pod gontem jest jeszcze folia paroprzepuszczalna. Czy to wystarczy? Czas pokaże, na razie jest OK.

Konstrukcja stoi na 4 wylanych ławach 40x40x50 i wmurowanych kotwach, które są przekręcone do czterech słupów. Każdy kontakt drewna z betonem jest izolowany papą (resztki gontu); ma to zapobiec gniciu i próchnieniu drewna. Na zimę altanę zabezpieczyłem, owijając dookoła folią. Jedynym ograniczeniem w budowie była chęć wykonania większości prac własnoręcznie, chciałem wykorzystać wyłącznie własny materiał zalegający w tzw. składziku. Dzięki temu koszty budowy altany były minimalne. Z przyczyn oczywistych materiał na dach musiałem kupić i był to największy wydatek.

Płytki na podłogę robiłem w formie drewnianej (dwa skręcone kątowniki, z jednej strony zawias, a z drugiej zaszczepka, jak na zdjęciach). Mieszanka cementu i piasku o 1:2 - 1:3 plus plastyfikator do betonu do wyrobu kostki brukowej. Smarowałem obrzeża formy ropą, ustawiałem na betonowym podłożu, zasypka na dno ze żwirku, żeby beton nie przylegał do podłoża, potem beton do środka i ubijanie jakimś tłuczkiem. Na wierzch mała posypka z betonu, czyli szlichta. Zacierałem szpachlówką szerokości 40 cm. Codziennie po pracy, czyli od godziny 16. Dało się zrobić około 12 - 15 szt. W sumie zrobiłem ich ok. 100 szt. Myślę, że moje wpisy komuś się przydadzą. Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych.

 

TOP 10: Najczęściej czytane artykuły w 2016 roku

1. Uprawa i pielęgnacja borówki amerykańskiej
2. Przycinanie róż: Po co, jak i kiedy przycinać róże?
3. Przycinanie tui: Kiedy, jak i czym przycinać tuje?
4. Hortensja ogrodowa: Jak uprawiać hortensję w ogrodzie?
5. Kwiaty balkonowe światłolubne - na balkon południowy i zachodni
6. Mech na trawniku: Skąd się bierze i jak go zwalczać?
7. Wrzosy w doniczkach- uprawa i pielęgnacja
8. Uprawa pelargonii – jakie mają wymagania i jak je pielęgnować?
9. Nawożenie trawników: Kiedy i czym nawozić trawnik?
10. Nawożenie tui: Jak, czym i kiedy nawozić tuje?

Polecamy produkty ogrodnicze w sklepie internetowym Sadowniczy.plPozostałe artykuły

relaks na świeżym powietrzu fot. Hagea
Relaks na świeżym powietrzu: Altany, mała architektura i meble ogrodowe Wypoczynek w ogrodzie pozwala odetchnąć od pracy i codziennego zgiełku. Uprzyjemnimy... więcej
zabezpieczanie impregnowanie drewna fot. jarafoti - Fotolia.com
Jak wybrać preparat do zabezpieczania/impregnacji drewna? Planując zabezpieczenia drewna i wybór odpowiedniego preparatu musimy uwzględnić... więcej
Komfortowy wypoczynek, fot. Emef.jpg
Właściwy dobór mebli ogrodowych - komfort wypoczynku na co dzień Właściciele domów jednorodzinnych większość ciepłych dni spędzają we własnych... więcej
Drewniany dom i taras.jpg
Impregnacja oraz ochrona drewnianych mebli i architektury ogrodowej Drewniane ławki, balustrady, pergole i inne, rozmaite konstrukcje, niezabezpieczone... więcej
Meble ogrodowe.jpg
Jak urządzić ogród - wszystko o meblach i małej architekturze Meble ogrodowe i tzw. mała architektura są w ogrodzie równie ważne jak zieleń,... więcej
Ogród dobrze umeblowany - przegląd mebli i architektury ogrodowej fot. Praktiker
Ogród dobrze umeblowany - przegląd mebli i architektury ogrodowej Wraz z nastaniem ładnej pogody, taras z wygodnymi fotelami staje się naszą jadalnią,... więcej
zobacz wszystkie
Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera
Preparaty ekologiczne do oczek wodnych

Nawet najlepiej zaprojektowane i wykonane oczko wodne nie powinno być pozostawione same sobie. Właściwa pielęgnacja pozwala zachować naturalne ...