Logo
Logo

Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby

Założenie oczka wodnego wymaga pomysłu i nieco pracy. Zbiornik warto zbudować, zanim posadzimy rośliny, podczas wykonywania wykopu łatwo bowiem uszkodzić korzenie krzewów i drzew.

Spis treści
Zakładamy oczko wodne z betonu! Od czego zacząć? Jak zrobić oczko wodne z betonu wylewanego? Kak zbudować oczko wodne z siatkobetonu?

Jak zbudować oczko wodne z betonu?

Niezależnie od tego, jaką technologię budowy oczka wodnego wybierzemy, musimy najpierw zaplanować, a następnie starannie wykonać wykop. Plan najłatwiej przenieść z papieru w teren robiąc go na siatce kwadratów (rysunek poniżej). Następnie siatkę wyznacza się w terenie, w miejscu, gdzie planujemy umiejscowić oczko, aby łatwo wyznaczyć jego kształt.

Projektowanie oczka wodnego

Zbiornik z betonu wylewanego

Wykop

W przypadku zbiorników z betonu wylewanego ściany są najczęściej pionowe lub lekko skośne. Takie oczka wodne są dość płytkie, na ogół nie różnicuje się też poziomów dna. Wykop musi być nieco większy od planowanego stawu, aby możliwe było usunięcie szalunku. Jeśli ziemia nie jest zwarta, należy zachować niewielkie nachylenie stoków, aby nie osypywała się do wnętrza wykopu.

Odprowadzenie wody

Po wykonaniu wykopu możemy zrobić odprowadzenie wody ze zbiornika. W tym celu do najniższego miejsca dna doprowadzamy rurę, która z drugiej strony, poza stawem powinna sięgać do dołu wypełnionego tłuczniem. Za jego pośrednictwem spuszczana ze stawu woda wsiąknie w ziemię. Odprowadzenie wody nie jest konieczne, jeśli staw zamierzamy opróżniać za pomocą pompy.

Kolejnym krokiem jest wysypanie dna wykopu drobnym tłuczniem – warstwa ok. 20 cm – i staranne ubicie go.

Wylewanie betonu

Teraz w miejscu przyszłych ścianek robimy dwustronny, pełny szalunek. Wlewamy w niego beton, przygotowany według następujących proporcji: 1 część cementu, 1 część wapna, 3 części piasku.

Uwaga, beton musi być zbrojony.

Układamy go dookoła, warstwami grubości ok. 15 cm. Gdy uzyskamy zaplanowaną wysokość ścian, betonujemy dno. Po stężeniu masy szalunek usuwamy. Beton schnie ok. tygodnia. W tym czasie musimy go zwilżać wodą, aby nie popękał. Po całkowitym utwardzeniu się betonu, powinniśmy wewnętrzną powierzchnię uszczelnić preparatem przeciwwodnym.

Zbiornik z siatkobetonu

Wykop

Siatkobeton pozwala na wykonywanie bardziej skomplikowanych kształtów, łatwo też jest wyprofilować dno, aby miało ono różną głębokość. Dno wykopu należy wysypać ok. 10-cm warstwą piasku i ubić go. Następnie w dno i boki wykopu wbijamy co 30-40 cm kołki drewniane (muszą pokryć całą powierzchnię) o średnicy ok. 6 cm. Powinny wystawać ponad powierzchnię piasku na ok. 5 cm.

Układanie siatki

Teraz układamy dwie warstwy siatki podtynkowej – pierwszą wzdłuż, drugą w poprzek wykopu. Bryty kładziemy na zakład ok. 15 cm i łączymy drutem wiązałkowym.

Układając ją, starannie modelujemy kształt oczka wodnego. Następnie mocujemy ją do drewnianych kołków za pomocą gwoździ z dużymi łebkami. Teraz układamy rzędy drutu o grubości ok. 6 mm, w rozstawie ok. 20 cm. Przytwierdzamy go do siatki drutem wiązałkowym.

Kolejny etap prac to ułożenie znowu dwóch warstw siatki – tak jak poprzednio. Wystające ponad krawędź wykopu brzegi siatki owijamy wokół pręta zbrojeniowego, kształtując w ten sposób obrzeże. Należy sprawdzić jego wypoziomowanie. Można zastosować poziomnicę wodną – wypełniony wodą długi wąż mający na obu końcach przezroczyste odcinki. Umieszczamy go w przyszłym stawie i wypełniamy wodą. Jej poziom na obu końcach musi być taki sam.

Betonowanie

Ostatni etap to zabetonowanie stalowego szkieletu. Proporcje suchych składników to 1 część cementu i 3 części drobnego żwiru (frakcja max. 3 mm). Konieczne jest dodanie preparatu uszczelniającego. Składniki rozrabiamy z wodą do uzyskania konsystencji plastycznej, łatwo dającej się formować masy.

Betonujemy od najniżej położonej części niecki. Masę nakładamy kielnią, wciskamy w zbrojenie, tak by sięgnęła do najniższej warstwy siatki i rozprowadzamy pacą tynkarską. Warstwa betonu ponad zbrojeniem powinna wynosić kilka milimetrów. Starannie wygładzoną powierzchnię betonu należy zwilżać, aby nie wysychał zbyt gwałtownie. Po ok. tygodniu staw jest gotowy. Ewentualne pęknięcia zaszpachlowuje się cementem z wodą (konsystencja gęstej śmietany).

Aby uzyskać efektowniejszy wygląd, krawędzie zbiorników betonowych możemy obłożyć cegłą klinkierową, kamieniami polnymi lub odpadami piaskowca.

Magiczny Ogród / Youtube


Tekst: Anna Grocholska, zdjęcie tytułowe: loskutnikov / Depositphotos, wal_172619 / Pixabay

Autor
Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby
Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl