Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Jak zwalczać opuchlaki?

Opuchlak to zmora roślin ozdobnych i owocowych – ten mały chrząszcz niszczy wszystko na swojej drodze. Zastosuj się do wskazówek Pippy Greenwood, aby zapanować nad nim, zanim będzie za późno.

opuchlak truskawkowiec

Opuchlak truskawkowiec to pospolicie spotykany chrząszcz atakuje wiele gatunków roślin przez cały rok. Jesienią i zimą larwy wygryzają sobie drogę przez korzenie, a wiosną i latem dorosłe osobniki żerują na liściach.

Uszkodzenia

Szaroczarne, przypominające małe żuki dorosłe opuchlaki wygryzają dziury w brzegach liści, a jako że nie potrafią latać, największe szkody powodują w dolnych partiach roślin.

larwy opuchlaków

Cykl rozwojowy opuchlaka

Dorosłe samice składają jaja zazwyczaj w sierpniu i we wrześniu. Larwy wylęgają się po 2 tygodniach.

Centymetrowe larwy żerują na roślinach, gdy tylko się wylęgną. Najbardziej aktywne są jesienią i zimą, później przepoczwarzają się i zimują w gruncie [larwy mogą żerować już w kilku stopniach powyżej 0°C – red.].

Dorosłe osobniki pojawiają się późną wiosną lub na początku lata – i tym samym cykl zaczyna się od nowa.

Dużo większe spustoszenie czynią jednak ich białe larwy długości 1 cm. Zjadają one korzenie roślin i wgryzają się w bulwy, co powoduje znaczną utratę wigoru, a często nawet śmierć rośliny. Zaatakowane egzemplarze więdną i marnieją. Łatwo jest je także wyrwać z korzeniami.

Atakowane rośliny

Opuchlaki atakują wiele roślin ozdobnych i użytkowych, w tym krzewów. Narażone są rośliny uprawiane w gruncie, ale najbardziej – rośliny w pojemnikach. Rozchodnik, pierwiosnek omszony i ogrodowy, begonie, truskawki i żurawki – one często ponoszą największe straty.

Zwalczanie mechaniczne

Nie używaj ponownie podłoża z zeszłego sezonu, ponieważ mogą w nim żyć larwy opuchlaka. Doniczki ustaw na nóżkach lub innych podkładkach w pojemniku z wodą – opuchlaki nie potrafią pływać! Dorosłe osobniki można zbierać z liści w ciepłe wieczory lub rozłożyć wokół doniczek pułapki lepowe na owady [chrząszcze aktywne są tylko w nocy, w dzień chowają się w ziemi – red.].

Zwalczanie biologiczne

Podlej podłoże preparatem z nicieniami [np. Larvan lub Nemasys – red.], aby pozbyć się larw. Najlepiej zrobić to w sierpniu lub na początku września, kiedy gleba jest jeszcze ciepła. Zwróć również uwagę, aby ziemia była cały czas wilgotna.

Zwalczanie chemiczne

Doniczkowe rośliny ozdobne można opryskać odpowiednim środkiem owadobójczym [np. Fastac lub Mospilan – red.]. Zabije to żyjące w podłożu larwy, jeszcze przed przepoczwarzeniem.

Gardeners' World - Edycja Polska maj-czerwiec 2015

Newsletter ZielonyOgrodek.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
Artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych, reportaże z wizyt w ogrodach całego świata, porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród, gotowe projekty ogrodów, informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
x

Zamknij okno
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Magazyn Gardeners` World Polska - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter ZielonyOgrodek.pl, a otrzymasz najnowszy numer magazynu Gardeners` World Polska w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 200 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Co tydzień otrzymasz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
Zapisz się do newslettera