Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Jakich roślin powinienem unikać jeśli mam koty?

Na pytanie odpowiada Christine Waldken - ekspert Gardeners` World.

lilia

Jeśli zerkniesz do Internetu, możesz się (bezpodstawnie) przerazić i już nigdy nie pozwolić kotom wejść do ogrodu. Na przykład na www.cpnewcastle.co.uk/planttocixtocats (tekst po angielsku) znajdziesz dziewięciostronicową listę popularnych roślin, których należy unikać. Mogą powodować wymioty, utratę apetytu i puchnięcie pyszczka kota.

Jeżeli tylko twój kot zaczyna źle się czuć, skontaktuj się jak najszybciej z weterynarzem. Trzeba wziąć pod uwagę, że koty naturalnie unikają roślin, które mogą im zaszkodzić. Wyjątkiem od reguły są lilie – jeśli kot niechcący zbierze ich pyłek na futerku lub pogryzie je, kiedy kwitną, może to spowodować niewydolność nerek.

Szczerze mówiąc, nie wiem, jaki efekt da wyrugowanie wszystkich potencjalnie niebezpiecznych roślin ze swojego ogrodu, skoro nie możemy zrobić tego samego na sąsiednich posesjach.

Jeśli masz koty unikaj sadzenia lilii, bo pyłek ich kwiatów może być toksyczny dla tych zwierząt.

Zdjęcia: Alamy/Nigel Cattlin, Nic Hamilton, Sarah Cuttle
Gardeners' World - Edycja Polska styczeń-luty 2015

Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńMamy problem... x
...blokujesz reklamy
Drogi czytelniku! Wszystkie dostarczane przez nasz serwis treści są darmowe. Aby tak mogło pozostać musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz sobie naszą pracę i chcesz aby była ona dostępna dla Ciebie za darmo prosimy wyłącz program blokujący wyświetlanie reklam.
Biedronki AZJATYCKIE - czy są groźne?

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o inwazji azjatyckich biedronek (Harmonia axyridis) - nazywanych potocznie arlekinami. Czy są ...