Gardeners World / Pytania i odpowiedzi /

Jakie kwiaty są pszczelimi pożytkami?

Na pytanie odpowiada Chris Beardshaw- ekspert Gardeners` World.

pszczele pożytki

Owady pszczołowate potrzebują z kwiatów dwóch rodzajów pożywienia: nektaru i pyłku kwiatowego. Dlatego tajemnica sukcesu to zapewnienie im w każdym sezonie jak najwięcej różnorodnych roślin kwitnących.

Zauważ, że różne gatunki owadów z rodziny pszczołowatych będą zainteresowane różnymi kwiatami, w zależności od swych fizycznych atrybutów. Na przykład czerwona koniczyna jest świetna dla mających długie języki trzmieli, ale nie dla pszczół miodnych o krótkich językach. W przeciwieństwie do swych mniejszych kuzynów trzmiele są ciężkimi owadami i mogą otworzyć „zamknięte” kwiaty dąbrówki, tojadu i łubinów.

By przyciągnąć jak najwięcej różnych gatunków owadów pszczołowatych, polecam uprawiać wiosną pierwiosnek lekarski, żywokost i rozmaryn; wczesnym latem – kocimiętkę, przegorzan i lawendę; jesienią – odmiany astra nowoangielskiego (Aster novi-angliae), rozchodnik okazały (Sedum spectabile) ‘Matrona’ i słonecznik. Wybierz raczej rośliny o pojedynczych kwiatach niż mieszańce o podwójnych (wiele z nich nie ma pylników).

Żywokost (na zdjęciu) jest odpowiednim źródłem pożywienia dla pszczoły miodnej o krótkim języku.

Zdjęcia: Peter Anderson, Jason Ingram, Vivian Russell, Tim Sandall
Tekst: Gardeners' World - Edycja Polska marzec-kwiecień 2015

Gardeners World
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera ZielonyOgrodek.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu Gardeners' World Polska.
W naszym newsletterze znajdziesz:
  • artykuły o roślinach ogrodowych i doniczkowych,
  • reportaże z wizyt w ogrodach całego świata,
  • porady krok po kroku jak pielęgnować swój ogród,
  • gotowe projekty ogrodów,
  • informacje o nowych produktach, ofertach i promocjach.
CieńDziecko w ogrodzie: ogród bezpieczny i przyjazny dziecku

Ogród to dla dorosłych miejsce wypoczynku, relaksu i oderwania od codziennych problemów. Inaczej wygląda to w przypadku dzieci, którym zielony ...